Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фонд на НАТО се превръща в алтернатива на Китай за стартъпите в областта на отбраната

1 коментар
Знамената на съюзниците от Алианса

Фондът за рисков капитал на НАТО (NATO Innovation Fund/ NIF) ще инвестира средства в стартиращи компании в областта на отбраната, за да подсили технологичното предимство на военния съюз и да противодейства на конкуренцията от Китай, пише Financial Times (FT), цитирани от БГНЕС.

Целта на създадения през изминалата година иновационен фонд на стойност 1 млрд. евро, е да подкрепи и подобри финансирането на компании, работещи върху технологии с военно предназначение, особено с оглед опасенията, че западните компании в сферата на военните технологии не разполагат с финансовата мощ на китайските.

Помощник-генералният секретар на НАТО Дейвид ван Веел споделя, че липсва рисков капитал за подобни технологии, особено в Европа.

"Искаме да осигурим повече капитал на наша страна, за да инвестираме в тези компании и да предотвратим възможността те да се обърнат към китайски инвеститори“, заявява той пред FT.

Новината за създаването на фонда от Алианса бе обявена официално през 2022 г., но той стартира през тази година. Седалището на мултидържавното отбранително звено за инвестиции е в Нидерландия, а част от него са 23 членове на НАТО, сред които и България.

Предвидено е през следващите 15 години да се инвестира в стартиращи компании от всяка от участващите съюзнически държави в области като изкуствен интелект, биотехнологии, квантово активирани технологии. Фондът обаче изключва инвестиции в оръжия и компании, свързани с тяхното произвеждане. Той е създаден в момент, когато рисковите капиталисти са привлечени от сектора на отбранителните технологии най-вече заради войната в Украйна.

Президентът на фонда Клаус Хомелс, който има и богат опит в рисковите инвестиции, споделя, че наемането на хора за групата е било по-лесно от очакванията.

"Най-голямата изненада за мен беше приемането и мисията привлече много хора. Това нямаше да се случи преди пет-шест години“, отбелязва той пред FT.

Важно е да се отбележи, че Съединените щати, които разполагат с най-големия бюджет за отбрана сред страните-членки на НАТО, все още не са инвестирали във фонда. Заместник-председателят на NIF Фиона Мъри заявява, че Пентагонът следи фонда и може да го подкрепи със средства на по-късен етап.

Китайските разработки в технологичния отрасъл тревожат страните от Запада. През август Джо Байдън подписа указ за ограничаване на американски инвестиции в някои технологични индустрии в Китай. Също така през последните години Вашингтон увеличава инвестициите в стартиращи компании, произвеждащи военни технологии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ощавен маркиз
    #1

    Мчи, КРАЙНО ВРЕМЕ бяше... Не мож да даваш на Чайна-Дракона технологии за правене "на милитар-пломби и импланти" в продължение ... ми, от Дън Сяопин насамка, май, и да не оЧеКваш ТОЙ да са опита "да та схруска с парцалете". Стопирайте ся, бря, евроатланти!!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.