Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Франция и съюзниците й няма да допуснат ООН да гласува за удар срещу Ирак

0 коментара

Франция, Германия и Русия обявиха, че няма да допуснат приемането в ООН на нова резолюция, която да оторизира война срещу Ирак, съобщиха световните агенции.

След извънредна среща в Париж на външните министрите на трите държави френският външен министър Доминик дьо Вилпен съобщи: "Като постоянни членове на Съвета за сигурност Русия и Франция ще поемат изцяло совите отговорности по този въпрос", предаде Би Би Си. Германският външен министър Йошка Фишер отмени всичките си срещи днес, за да се срещне в Париж с Игор Иванов.

Преди това руският външен министър Игор Иванов разговаря с британския премиер Тони Блеър в Лондон и с френския президент Жак Ширак.

Разривът между членовете на Съвета за сигурност

по иракската криза изглежда непреодолим.

Засега няма знак за промяна в поведението на САЩ и Великобритания, които смятат, че Ирак трябва да бъде принуден чрез сила да премахне оръжията си за масово поразяване. Според Франция, Германия и Русия обаче инспекциите в Ирак трябва да продължат.

Разделението ще се открои отново и в петък, когато се очаква главният оръжеен инспектор Ханс Бликс да представи последния си доклад за разоръжаването на Ирак. Очаква се Ханс Бликс да изтъкне, че Саддам сътрудничи на ООН едва след като е притиснат от крайни срокове.

Последният доклад на Бликс за ситуацията ще изиграе ключова роля за страните, които тепърва трябва да решават дали да подкрепят или не САЩ и Великобритания за война срещу Ирак.

Конфликтът може да се избегне дори сега, каза днес британският премиер Тони Блеър пред Камарата на общините. Две са възможностите за това -

Саддам да отиде в изгнание или най-сетне да сътрудничи стопроцентово

на оръжейните инспектори на ООН, добави той.

По думите му унищожаването на ракетите Ал Самуд-2 в никакъв случай не е достатъчно. Саддам трябва да представи отчет какво е станало с "хилядите литри антракс" и с неговия остатъчен арсенал от биологични и химически оръжия, настоя Блеър.

Британският премиер каза, че през последните седмици е разговарял с много ръководители на правителства за иракската криза. "Всички те казват, че той (Саддам) не сътрудничи изцяло", каза Блеър. "Не се ли промени това положение много скоро, Великобритания и нейните партньори без съмнение ще внесат за гласуване в Съвета за сигурност подготвения проект за втора резолюция", добави той.

Игор Иванов каза пред Би Би Си, че Русия не изключва да използва правото си на вето върху новата резолюция, внесена от САЩ, Великобритания и Испания.

Русия не може да заеме позиция "въздържал се", ние трябва да заемем ясна позиция и ние сме за политическо решение, добави той.

В същото време турската армия, която разполага с огромна власт в страната, публично се обяви в подкрепа на американското искане за дислоциране на войски на турска територия, независимо от липсата на парламентарно решение за това.

Би Би Си съобщава, че и разделението между мюсюлманските държави стига своя връх по време на среща, организирана да изработи обща позиция срещу война в Ирак, когато висш съветник на Саддам Хюсеин е нарекъл кувейтския министър "измамник".

Днес Ирак унищожи още елементи от ракетите ал Самуд, което обаче не се възприема като достатъчно от американския министър на отбраната Доналд Ръмсфелд. Ирак е в състояние да разработва оръжия дори и в присъствието на инспекторите на ООН, каза той вчера пред Би Би Си.

Очаква се по- късно днес американският държавен секретар Колин Пауъл да повиши степента на натиска, обявявайки, че светът не бива да бъде разиграван от Саддам Хюсеин. Според кореспондентите Пауъл ще употреби израза "времето изтича бързо". Това се тълкува като знак, че администрацията на Буш не дава повече от седмица на ООН.

"Ние ще изчакаме какво ще кажат Ханс Бликс и Мохамед ел Барадеи в доклада си в петък пред Съвета за сигурност. През уикенда ще разговаряме по този въпрос с нашите приятели и колеги от Съвета за сигурност и в началото на идната седмица ще решим кога ще подложим на гласуване резолюцията", подчерта Колин Пауъл пред телевизия RTL, цитиран от АФП.

В интервю за руската телевизия ОРТ Пауъл подчерта, че ако усилията за разоръжаване на Ирак с мирни средства се провалят, САЩ ще поведат коалиция от държави, които са готови да разоръжат страната със сила, с или без подкрепата на ООН. До момента иракският президент отказва да вземе стратегическото решение да се разоръжи, но неговите дребни и смешни игрички сега приключиха, посочи Пауъл.

Пред испанската телевизия Канал 24 часа той изрази увереност, че новата резолюция за Ирак ще получи подкрепата на девет или десет членки на Съвета за сигурност на ООН.

В интервю за френския канал Франс 2 Пауъл заяви, че е оптимист за приемането на новата резолюция за Ирак, ако тя бъде подложена на гласуване. Той намекна, че опасността трите постоянни членки на Съвета Русия, Китай и Франция да наложат вето на проекторезолюцията ще бъде преодоляна.

Въпреки този оптимизъм, повечето наблюдатели и дипломати смятат, че Съветът за сигурност остава дълбоко разделен по иракската криза.

Генералният секретар на ООН Кофи Анан заяви снощи, че военно решение на иракската криза може да има едва след като бъдат изчерпани всички мирни възможности.

Запитан за изгледите от споразумение в Съвета посланикът на Чили в Съвета за сигурност Габриел Валдес се ограничи вчера с коментара: "Трябва да работим заедно, за да намерим решение."

Българският постоянен представител в ООН

Стефан Тафров се изказа още по-песимистично.

По думите му в Съвета не се очертава компромис по иракския въпрос. Споделям мнението на Кофи Анан, че няма истински диалог между привържениците и противниците на новата проекторезолюция, цитира АП

българският представител. Позициите по иракския въпрос са се втвърдили и сега е още по-трудно да се постигне единство в Съвета, допълни Тафров. По думите на Тафров България се стреми именно към такова единство в Съвета.

Едновременно с това АП, в унисон с всички информационни агенции, отбелязва, че България е смятана за една от страните, които ще подкрепят твърдата американска политика към Ирак.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.