Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Франция избрана за място на Международния термоядрен реактор

10 коментара
Франция избрана за място на Международния термоядрен реактор

Шестстранен консорциум избра Франция за място, където да се построи Международен експериментален термоядрен реактор (ITER), заяви във вторник говорител на Европейския съюз, предадоха световните агенции. Решението е било взето в Москва при закрити врата на заседание на министрите на страните – участнички в проекта: САЩ, Южна Корея, Япония, Русия, Китай, Европейския съюз.

По предварителна оценка строителството ще струва 13 милиарда долара  и ще продължи 7 години.

В реактора ще се осъществява процес на управляем термоядрен синтез, аналогичен на този, който се явява енергиен източник на Слънцето. Мощността на реактора ще е значително по-голяма, отколкото на съвременните атомни централи. Физиците се надяват да го използват за фундаментални изследвания върху свойствата на плазмата.

При термоядрения процес няма да се произвежда зелен газ, а само радиоактивни отпадъци на ниски нива.

До заседанието във вторник не беше ясно къде ще бъде разположен ITEP. За най-перспективни бяха смятани Рокашо в северна Япония и Кадараш в южна Франция. Кандидатурата на Япония бе подкрепена от САЩ и Южна Корея, но Франция бе предпочетена от Русия, Китай и ЕС.

Междувременно учени предупредиха, че и двете места се намират в сеизмологично чувствителни зони и че не са застраховани от земни трусове.

“Това е голям успех за Франция”, заяви президентът на страната Жак Ширак малко след заседанието, където бе избрана кандидатурата на Кадараш.

Конкуренцията за проекта, който бележи безпрецедентно високо ниво на международно сътрудничество, беше ожесточена, пише Интернешънъл Хералд трибюн. Залогът за избора на страна, където да се строи ITER, бяха милиарди долара (евро) за изследователски фондове, сключване на конструкторски и инженерни договори, създаване на над 100 000 нови работни места, според оценка на агенция Доу Джонс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Реалист
    #11

    За

  2. Реалист
    #10

    Да

  3. Emil
    #9

    взаимната ни "любов" с ЕС.Хайде пак говорете/пишете/ , че Волен Сидеров не бил прав!

  4. gor4o
    #8

    Yeaaaaa

  5. azz
    #7

    какъв зелен газ и какви отпадъци радиоактивни

  6. azz
    #6

    както е отбелязон по-долу от Емил

  7. ех, журналисти...
    #5

    сигурно в оригиналния текст е пишело, че при синтез за разлика от ТЕЦ-овете не се получава "greenhouse gas" (газове отговорни за парниковия ефект) - та оттам по разваления телефон сигурно е станало "зелен газ" (явно "домашно-зелен газ" не се е харесало на редактора).

  8. зелю
    #4

    зелен газ изпускан от зелени човечета

  9. Изключително
    #2

    Изключително важна новина!!!

  10. Алхимик
    #1

    термоядреният ситез се основава на ядреният, а пък след ядреният със сигурност има радиоактивни отпадъци. И друго - ако осъществиш синтезата на водород ще вземеш не една Нобелова, със сигурност

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.