Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Франция изплува в "Южен поток"

9 коментара
Франция изплува в "Южен поток"

Франция може да стане партньор на Русия по два ключови енергийно-политически проекти - газопроводите "Северен поток" и "Южен поток", съобщава във вторник руското издание "Комерсант". "Газпром" планира в най-скоро време да подпише меморандум за сътрудничество с "Електрисите дьо Франс" (EDF), в рамките на което тя ще получи най-малко 10% участие в "Южен поток".

Преговорите за влизането на "Газ дьо Франс Сюез" (GDF SUEZ) в "Северен поток" се протакат вече година и също скоро трябва да приключат. В резултат руските проекти ще получат допълнителна политическа подкрепа, а Франция – нови гарантирани доставки на газ, пише изданието.

В понеделник вечерта министър председателят Владимир Путин се срещна с френския си колега Франсоа Фийон в резиденцията си в Ново Огарьово. Според източник на "Комерсант" от правителството един от основните предмети на разговорите е бил участието на френски компании в проектите за изграждането на газопроводите от Русия към Европа – "Северен поток" по дъното на Балтийско море и "Южен поток" по дъното на Черно море.

За първи път Франция прояви интерес към руските газопроводи преди година и половина, след като не попадна в конкурентния европейски проект “Набуко“. През февруари 2008 г. акционерите на “Набуко“ избраха за шести участник германската RWE, а загубилата "Газ дьо Франс Сюез" заяви, че ще разгледа други проекти, сред които "Южен поток".

След това концепцията на компанията се промени и GDF SUEZ реши да се присъедини към "Северен поток" и, по думите на заместник-председателя на управата на "Газпром" Александър Медведев, ще получи 9% участие в него през октомври.

Правителственият източник на "Комерсант" е пояснил в понеделник, че Франция не се е отказала и от "Южен поток" и "Газпром" води преговори за влизането ѝ в проекта чрез "Електрисите дьо Франс". От "Газпром" и EdF отказват коментар. Но високопоставен мениджър на руския монополист е потвърдил тази информация. Според него преговорите са започнали преди половин година и са се активизирали през лятото.

"Скоро се планира да бъде подписан меморандум за сътрудничество между "Газпром" и EdF, преди седмица той беше напълно съгласуван", казва източникът от правителството. Друг коментатор на изданието допълва, че документът може да бъде подписан в края на септември по време на визитата на шефа на "Газпром" Алексей Милер във Франция.

"Документът предвижда сътрудничество по широк кръг въпроси, но най-главното е получаването от EdF на не по-малко от 10% участие в "Южен поток" в замяна на сключване на дългосрочни договори за доставка на газ за електростанциите на компанията по протежение на газопровода", казва източникът.

EdF е основана през 1946 г. в резултат на национализацията на предприятия от електропроизводството, транспорта и пренос на енергия и газ, като 84.66% принадлежат на държавата. Участието на EdF в производството на електричество във Франция е 75%, като компанията работи също и в други страни на Европа, Южна Америка, Африка и Китай. Мощността на електростанциите ѝ е 127.1 хиляди МВт. Приходите за 2008 г. е 64.3 млрд. евро, а чистата печалба възлиза на 4.3 млрд. евро.

Газопроводът "Южен поток" с мощност 47-63 млрд. куб. метра годишно трябва да мине от Русия през Черно море в България, а после се разклонява в две посоки – Сърбия, Унгария, Австрия и Гърция, Италия. Първото разклонение трябва да бъде въведено в експлоатация през 2013 г.

Засега единственият партньор на "Газпром" в "Южен поток" е италианската ENI. В понеделник италианците са отказали коментар за влизането на EdF в проекта. Според управителя на “Ийст Юръпийн Газ Анализис“ Михаил Корчемкин, появата на французите ще отслаби позициите на ENI.

"До сега италианците се стремяха да получат по-големи права в този проект – не само дял в подводната част, но също и половината печалба от преминаването на газа по сушата от България до Италия, и с влизането на EdF те ще трябва да започнат да се държат по-лоялно към "Газпром", предполага той. Анализаторът Максим Шейн от "Брокеркредитсервис" уточнява, че участието на Франция в проекта "ще му добави политическа тежест", усилвайки конкурентноспособността му в сравнение с “Набуко“.

Самата EdF има нужда от допълнителни обеми газ за електростанцията в Италия, където французите притежават 19.36% в италианската енергийна компания EDISON и Унгария, където владее 95.57% от Budapesti Eromu ZRt, която пък управлява пет топлоелектроцентрали. "Южен поток“ ще мине и през двете страни. Притежание на EdF са и подземни хранилища на газ във Франция.

Досега EdF не е участвала в газови проекти на Русия, но многократно се опитвала да влезе на пазара ѝ на електроенергия. Преди две години компанията искаше да купи 25% от руската държавна "Интер РАО ЕЭС" , чийто борд на директорите се оглавява от вицепремиера Игор Сечин, но сделката не се състоя. През лятото на 2008 г. стана известно, че EdF заедно с "Интер РАО ЕЭС" искаше да купи акционерното дружество ОГК-1. Сделката не се състоя, но след два месеца EdF и "Интер РАО" подписаха протокол за развитие на стратегическото партньорство.

След края на срещата си с премиера на Русия Владимир Путин през септември 2008 обаче директорът на EdF за Европа Марк Будие съобщи намеренията си да купи миноритарен, а не блокиращ пакет в "Интер РАО". Вариантите за влизане на EdF в капитала на "Интер РАО" бяха няколко, включително и чрез обмяна на активи, но засега нищо не се случило. Затова пък ОГК-1, която EdF искаше да купи, вече се намира под управлението на"Интер РАО". По данни на "Комерсант" засега EdF не планира влизане в капитала на "Интер РАО".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. гь-гь
    #10

    защо франция? предатели такивар да се свързвате с гадната русия! не ви е срам, вземете пример от наш трайчо и наш бойко, еле костов

  2. edvaline
    #9

    Русия ще има газ за всички нови проекти, ако не купува от Туркменистан?

  3. тт
    #8

    сега различните аспекти на енергийните проекти.Не е той прибързан като някое франсе или италианче.Суров мъжага , при когото рационалното взема връх над искрометните емоции.

  4. тръбата
    #7

    България не иска руски газ. България иска американски газ. Или някакъв друг газ, но да е намерен от Костов. А дотогава можем да смучем от някоя турска тръба.

  5. мен
    #6

    Ако се помотаме още малко, заради командорането на Борисов от Америка и като нищо Южен Поток ще ни заобиколи. Французите понеже са по-глупави от нас ще купуват газ от Русия, а ние ще чакаме Набуко, за който даже още не е ясно от къде ще се вземе газ....

  6. ск
    #5

    нема капка мозък,а само гънка за злоба,и то червена!

  7. Toto
    #4

    e prazna i ruzhdyasala.

  8. Наблюдаващ
    #2

    интерес за участие на техни фирми в АЕЦ Белене, французите правят сериозна заявка за участие в Южен поток, независимо откъде ще мине през България или Гърция, а вие зелени драскалчета защо сте получавали в България жалки центове да плюете, да плюете до повръщане и "да пазите" българските интереси. Пита се кои български интереси-свойте лични или сиромашията на народа си...

  9. бате гойко
    #1

    Защо трябваше френски компании да проявят интерес към Южен поток за да разберем за какво става дума. И децата го знаят - имаш крава пиеш мляко; имаш тръба - имаш газ. ама ако имаш акъл.Не бил южен поток европески проект. Италия сигурно е латиноамериканска страна. Просто за пореден път в България сме подложени на гадна манипулация от тъпаци, които за съжаление сами си избрахме.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.