Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Франция работи за обучение на "имами във френски стил"

0 коментара
Шемседин Хафиз, френско-алжирският директор на Парижката джамия

За да се сложи край на изпращането на чуждестранни имами във Франция и да може обучението на мюсюлмански религиозни лидери да стане финансово и идеологически независимо, властите и представителните организации ускоряват работата по трудния проект за обучаване на "имами във френски стил".

"Ще окажем върху тях огромен натиск, нямаме право да се провалим", подчерта президентът Еманюел Макрон на 2 октомври, представяйки проекта си за закон срещу сепаратизма, който предвижда "структуриране на исляма" във Франция.

След шест месеца Френският съвет на мюсюлманското вероизповедание (ФСМВ), основен партньор на държавните власти, ще трябва да подготви процедура за "стандартизация на обучението на имами", да организира "издаването на дипломи" и да напише "харта, неспазването на която ще води до сваляне от длъжност".

Подобен проект е бил обсъждан неведнъж, но никога не е стигал до успешен завършек. Целта му е да изпълни една от целите на изпълнителната власт: да сложи край, в рамките на четири години, на присъствието на 300 чуждестранни имами във Франция, "командировани" от Турция, Мароко и Алжир.

Поради липса на официални данни е трудно да се каже колко имами служат в момента в 2500-те джамии във Франция, където се смята, че ислямът е втората най-разпространена религия.

Обучението им варира в изключително широки граници. Много са се учили "в процеса на работа", някои са завършили френски институти, други - в чужбина (Мароко, Алжир, Тунис, Египет, Саудитска Арабия. . .), особено "командированите", които са получили обучение в страните, от които произхождат.

"Недостатъчно предлагане"

Във Франция "предлагането в момента е недостатъчно", отсича Галеб Беншейх, председател на Фондацията за френския ислям.

На френска територия съществуват по-малко от десет института за обучение, всеки от които е свързан с федерация от джамии. Така някои от тях са близки до Алжир, други - до Турция или до движението "Мюсюлмански братя".

Дипломираните сред тях "не са много". "Ако до три години имам 15 до 20 образовани имами, ще бъда щастлив", признава Шемседин Хафиз, френско-алжирският директор на Парижката джамия. Той е прегледал програмата за обучение на Института Ал Газали, прикрепен към неговата джамия, като я е съкратил с една година и е създал нови клонове (в Лил и наскоро в Марсилия).

Европейският институт по хуманитарни науки - исторически част от движението "Мюсюлмански братя" - съобщава, че обучава, за период от 7-8 години, трийсетина религиозни лидери (имами и други духовници).

"Малцина имами имат обучение на равнище университетско образование, свързано със социалните науки", подчертава Дидие Леши, председател на Европейския институт по изследвания на религията към Практическото училище за висши изследвания. "Липсата на интелектуалци теолози" във Франция благоприятства и един "консерватизъм, който противоречи на нашите социални достижения", отбелязва той.

Поради липса на университетско образование, голяма част от имамите "не са способни да развият религиозна мисъл, съответстваща на френския контекст и реалности", подчертава Азедин Гаси, директор на джамията Отман във Вильорбан, Северна Франция, в статия, публикувана неотдавна във в. "Монд".

Втора специалност

ФСМВ вече премина към практическата работа и в събота организира първото заседание на комисията за обучението на имами.

Неговата цел е да създаде "със съвместни усилия база и обща програма, отчитаща френския контекст" (по отношение на институции, история и т.н.). Въз основа на тези "специфики" всяка федерация може да създаде свой институт.

За да насърчи интереса към професията сред младежите, френско-мароканският председател на Френския съвет на мюсюлманското вероизповедание Мохамед Мусауи предлага обучаващите се да могат да се запишат във втора специалност в университета, по-специално ислямология.

Други вероизповедания са успели, през историята си, да създадат теологически факултети, но случаят с исляма не е такъв.

Това би позволило да се премахне една трудност: непривлекателността на имамската длъжност, дължаща се на отсъствието на студентски статут по време на обучението и впоследствие - на ниското социално положение и заплащане.

Целта е да се създадат "имами, чиито думи се вписват в републиканския пакт, като зачитат законите и ценностите на Републиката", обобщава Ануар Кбибеш, бивш председател на ФСМВ, който лансира през 2016 г. този проект, който не стигна до завършек поради вътрешни разногласия.

"Необходимо е нашите имами и религиозни кадри да са достатъчно подготвени срещу тези форми на екстремизъм, да бъдат обучени да имунизират бъдещите поколения срещу екстремистката пропаганда", подчертава Мохамед Мусауи.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.