Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Франция ще блокира мандат на ООН за война срещу Ирак

0 коментара

Франция за първи път намекна вчера, че е възможно да използва правото си на вето в Съвета за сигурност на ООН, ако САЩ предложат резолюция, с която се позволява употреба на сила срещу Ирак, предаде АФП.

Френският министър на външните работи Доминик дьо Вилпен заяви в Ню Йорк, че страната му може да отиде "до края" в съпротивата си срещу война в Ирак, като за пръв път спомена за правото на вето.

Германският канцлер Герхард Шрьодер потвърди днес, че страната му, която от началото на тази година е непостоянен член на Съвета за сигурност, няма да гласува в ООН "за" война срещу Ирак .

Не очаквайте Германия да се съгласи с резолюция, която узаконява война, заяви той на предизборен митинг в град Гослар.

Правителството на Шрьодер многократно се е обявявало против евентуална военна операция срещу Багдад.

От 1 януари Германия е непостоянна членка на Съвета за сигурност, а през февруари ще поеме щафетата на председателството от Франция.

ЕС ще опита да изработи обща позиция по казуса Ирак

Следващата седмица европейските държави ще се опитат да изработят обща позиция по Иракската криза.

Франция и Белгия, които вече изразиха резервите си за започване на война срещу Ирак без да са представени убедителни доказателства за наличието на оръжия за масово унищожение, искат ЕС да приеме обща позиция по въпроса за иракската криза. Ръководителите на дипломацията на двете страни Доминик дьо Вилпен и Луи Мишел се изказаха предпазливо, че това би могло да стане на срещата на външните министри на ЕС на 27 и 28 януари в Брюксел.

Луи Мишел подчерта, че Париж и Брюксел споделят мнението за необходимостта от втора резолюция на Съвета за сигурност на ООН преди началото на евентуална военна операция срещу Багдад.

Франция и Белгия искат всички политически и дипломатически варианти да бъдат използвани, за да бъде предотвратена войната, допълни той. По думите на Мишел ако Европа не успее да защити необходимостта от втора резолюция, ще възникне проблем. Двамата външни министри подчертаха също, че докладът на оръжейните инспектори на ООН, който трябва да бъде представен в Съвета за сигурност на 27 януари, е само един от етапите и не е окончателен.

Френският първи дипломат посочи, че засега Париж не вижда оправдание за военна операция срещу Ирак, тъй като инспекторите вършат безпрепятствено работата си. Ние не можем да подкрепим едностранни действия, допълни той.

Постигането на обща позиция на ЕС по кризата около Ирак обаче ще е доста трудно, поради разминаващите се позиции на отделните страни.

Великобритания вече изпрати значителни военни сили в Персийския залив. Испания и Италия, макар и с известни нюанси, изразиха готовност да подкрепят военна операция срещу Ирак, макар да обвързаха това с мандат на ООН

Италия ще окаже цялата необходима подкрепа ако, за съжаление, се стигне до военна операция в рамките на решенията на Обединените нации, каза ръководителят на италианската дипломация Франко Фратини след среща с американския държавен секретар Колин Пауъл.

Франция и САЩ оглавяват двата лагера в Съвета за сигурност

Очертаващата се дилема в Съвета за сигурност най-ясно е изразена днес от левия френски вестник Либерасион, който пише, че Франция и САЩ вече открито се противопоставят една на друга по въпроса за употребата на сила срещу Ирак.

Според изданието в момента Париж може твърдо да разчита за съпротива на военна акция на четири страни в Съвета - Русия, Китай, Германия и Сирия, а САЩ - на Великобритания, България, Испания, Камерун и Гвинея. При това разпределение на силите, за да може Вашингтон да има шанс да прокара нова резолюция за Ирак, която да легитимира войната, САЩ ще има нуждата от поне 9 гласа "за". Това всъщност означава, че Вашингтон ще се опитва да привлече 3 гласа сред колебаещите се - Пакистан, Мексико, Чили и Ангола.

Либерасион заключава, че всички са готови за големите дебати, които предстоят след изслушването на оръжейните инспектори Ханс Бликс и Мохамед ел Барадей на 27 януари.

Сметките за събиране на 9 гласа "за" резолюция, която да разреши употребата на сила срещу Багдад, обаче остават да зависят от гласовете на постоянните членове Франция, Русия и Китай, които имат право на вето и могат да блокират всяко решение.

САЩ се готвят за действия с подкрепата на "някои съюзници"

Мнозина смятат, че противно на развитието през есента, САЩ въобще ще прескочат бавната, трудна и очевидно враждебна на тях процедура в ООН, като изберат да проведат самостоятелна акция с някои от съюзниците си срещу Ирак.

Сигналите за подобна възможност се умножават през последните дни.

Вчера американският президент, заяви, че Саддам Хюсеин е имал достатъчно време, за да се разоръжи, но е ясно, че още не го е направил.

"Той имаше достатъчно време, за да се разоръжи. Ние имахме достатъчно време да констатираме, че днес той използва старите хитрости от миналото. Колко време ни е нужно, за да видим ясно, че той не се разоръжава", каза Буш пред журналисти.

Американският президент изтъкна, че е важно "американците и хората по света да разберат, че Саддам Хюсеин притежава едни от най-смъртоносните оръжия в света. Той представлява сериозна заплаха за Съединените щати, за нашите приятели и съюзници". "В името на мира той трябва да се разоръжи. И ние ще поведем коалиция от държави, които пожелаят да се включат, за да го разоръжим", допълни той.

Говорителя на Белия дом Ари Флайшър призова политическите лидери на други страни да избегнат безизходното положение, в което се е оказала ООН през 90-те години, когато позволила на Саддам Хюсеин да игнорира международните изисквания за разоръжаване.

Сметките показват, че Пентагонът ще е готов след около месец

Времето на евентуалното начало на войната срещу Багдад все още е обект на спекулации, но то вероятно ще зависи от преценката на Пентагона, който от началото на януари ускори прехвърлянето на войски и ударни сили в Персийския залив. Президентът Буш вчера се ограничи с многозначителното изречение, че "когато моментът настъпи", САЩ ще вземат решение за военна операция за разоръжаване на Ирак. Коментари в американския печат изтъкват, че сред военните е надделяло консервативното виждане, че войната трябва да започне едва след като Америка има пълно превъзходство по въздух суша и земя, така че да може да приключи бързо и с по-малко жертви.

Прогнози, основаващи се преценки за движението на самолетоносачите, твърдят, че военните действия срещу Ирак може да започнат до един месец или през втората половина на февруари.

Вчера военният министър Доналд Ръмсфелд нареди изпращането в района на Персийския залив на още два самолетоносача и придружаващите ги кораби.

Самолетоносачите "Теодор Рузвелт" и "Абрахам Линкълн" трябва да пристигнат в залива до три-четири седмици. Всеки от тях разполага със 75 самолета и е придружаван от бойни кораби, въоръжени с ракети. Те ще се присъединят към самолетоносачите "Констелейшън" и "Хари Труман", които вече са в района.

Още два кораба от този тип - "Кити Хоук" и "Карл Винсън", са уведомени да очакват всеки момент заповед за изпълнение на бойна задача.

Освен това Пентагонът нареди още около 37 000 американски войници от снабдената със свръхмодерна бойна техника елитна Четвърта сухопътна дивизия и от 11 други подразделения да бъдат изпратени в Персийския залив.

Ръмсфелд вече подписа заповеди за разполагането на 62 000 души, с което броят на американските войници в Персийския залив ще надхвърли 150 000 души към средата на февруари.

Американската телевизионна компания Ен Би Си цитира свои източници от военното министерство, които смятат, че за свалянето на иракския лидер Саддам Хюсеин ще са необходими 3-4 месеца. Това според тях ще стане или с военна операция, или чрез съгласие на Саддам да замине в изгнание.

Администрацията на Буш продължава да разполага със силната, макар и леко намаляваща, подкрепа на общественото мнение в САЩ. Проучване на на Ей Би Си Нюз и Вашингтон пост от януари, твърди, че 57 процента от американците подкрепят войната, като 39 процента от тях се безпокоят, че управляващите не действат достатъчно бързо. Едва половина от участвалите в допитването смята, че на оръжейните инспектори трябва да се предостави още време за проверки в Ирак.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.