Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Френски съд разследва МВФ-шефа Кристин Лагард

Делото е за превишени права като министър, документни измами и отклоняване на държавни пари

0 коментара
Френски съд разследва МВФ-шефа Кристин Лагард

Френският републикански съд реши в четвъртък да образува дело срещу шефа на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард, предадоха световните агенции. След като първоначално бе обявено, че разследването ще е за превишаване на длъжностите ѝ правомощия като бивш министър на финансите, по-късно от Главната прокуратура на Касационния съд съобщиха, че назначената преди месец за шеф на МВФ Лагард ще се проверява и за евентуално съучастничество в документна измама и в отклоняване на държавни средства.

Лагард е обвинена в отказване на натиск на държавна банка да влезе в арбитражен спор с бизнесмен, който е подкрепял предизборната кампания на президента Никола Саркози, но МВФ-шефът отрича това. Няма предположения, че Лагард се е облагодетелствала лично от тези свои действия, отбелязва ББС.

За проучване на случая ще бъде създадена специална комисия. Отчитайки всички особености на съдебната система във Франция, вероятно всичко ще продължи около година и в краткосрочна перспектива нищо не застрашава МВФ-шефа.

Лагард е подозирана във възможно превишаване на правата си по време на процедура за съдебно споразумение с бизнесмена Бернар Тапи около извършена през 1993 г продажба на компанията “Адидас“.

Аферата

През декември 1992 г. бизнесменът Бернар Тапи обявява за продан компанията “Адидас“ за 317 млн. евро. Два месеца по-късно фирмата е продадена на инвестиционен консорциум, в който участва и държавната по онова време банка “Креди лионе“. Година след това Тапи, който е бивш министър в правителството на Франсоа Митеран, обвинява “Креди лионе“ в машинации за придобиването на над 19.9 процента от капитала на

“Адидас“, което се отрича от банката.

В края на 1994 г. Тапи е вече във фалит и точно по това време президентът на управителния съвет на “Адидас“ Робер Луи-Дрейфюс поема контрола над фирмата срещу 701 млн. евро. Тогава Тапи започва да съди “Креди лионе“ за 229 млн. евро, с колкото смята, че е ощетен при продажбата на компанията. Френската банка е осъдена да плати 91.5 млн. евро на бизнесмена. Той обаче вече иска 900 млн. евро обезщетение и случаят е прехвърлен на апелативен съд в Париж, който решава през 2004 г. да се проведе процедура на посредничество на държавата за решаване на случая.

През 2005 г. Консорциумът за реализация, управляващ пасивите на “Креди лионе“, е осъден да изплати на Тапи 135 млн. евро. Присъдата обаче е отменена година по-късно заради юридически грешки и в края на 2007 г. Лагард издава разрешение на Консорциума за реализация спорът да се решава от арбитражен съд. Така през юли 2008 г. съдът решава, че на Тапи трябва да се изплатят 285 млн. евро, които с лихвите стават 400 млн. евро.

Това решение предизвиква скандал, като министерството на Лагард уверява, че в крайна сметка след плащането на данъци и суми на кредитори Тапи ще получи само 20-50 милиона евро в брой.

Две години става ясно, че бизнесменът всъщност е е взел 210 млн. евро държавни пари и представителите на опозиционната Социалистическа партия обвиниха властта във вмешателство и оказване на натиск върху съдебната система. Недоволство предизвика и това, че това решение не бе оспорено от държавата пред по-висшестояща инстанция.

През май 2011 г. главният прокурор на Касационния съд Жан-Луи Надал, запознавайки се с молбата социалистите, взе решение да се свика комисията по разглеждане на подобни искове, създадена към Републиканския съд, който единствен е упълномощен да води разследвания, свързани със злоупотреби на членове на правителството при изпълнение на техните задължения.

Възможните наказания

За превишаване на правомощията наказанието е до 5 години затвор и глоба от 75 000 евро. За появилите се в последствие обвинения за документна измама и отклоняване на държавни пари Лагард може да получи 10 години затвор и глоба от 150 000 евро.

Адвокатът ѝ Ив Рьопике коментира, че разследването няма да пречи на клиентката му да изпълнява настоящите си служебни задължения. Лагард е информирала административния съвет на МВФ за казуса.

В изявление МВФ посочи, че страните членки в административния му съвет имат доверие на Кристин Лагард, предаде Франс прес. Според източник, близък до Лагард, директорката на МВФ е във ваканция до средата на август.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.