Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Френският черно-бял филм ”Артистът” триумфира с пет "Оскар"-а

Мерил Стрийп и французинът Жан Дюжарден с награди за главни роли

9 коментара
Сн. БГНЕС
  • Френският черно-бял ням филм "Артистът" бе големият победител, отнасяйки пет статуетки
  • Жан Дюжарден стана първият французин, спечелил Оскар за най-добър актьор, и сподели триумфа си с филмовия си партньор кучето Уги
  • Миналогодишната носителка Натали Портман връчи наградата на Дюжарден
  • Режисьорът Мишел Азанависиюс надви конкуренцията на Спилбърг и Скорсезе
  • Мерил Стрийп си тръгна с трети Оскар в кариерата си за най-добра актриса
  • Дюжарден и Стрийп позират със статуетките си
  • Награденият за поддържаща мъжка роля Кристофър Плъмър се пошегува, че наградата му е едва две години по-възрастна от него
  • Октавия Спенсър бе отличена за поддържаща рола в "Южнячки"
  • Крисчън Бейл връчи наградата на Спенсър
  • Очакванията бяха Виола Дейвис да грабне отличието за най-добра женска роля в драмата "Южнячки"
  • Иранският режисьор Ашгар Фархади отнесе статуетката за най-добър чуждоезичен филм за "Надер и Симин: Раздялата"
  • Гор Вербински взе наградата на "Ранго" за най-добър анимационен филм
  • Филмът на Мартин Скорсезе "Изобретението на Хюго" също си тръгна с пет статуетки, но във второстепенни категории
  • Глен Клоуз бе номинирана за ролята си в "Албърт Нобс", но не успя да пребори конкуренцията на Мерил Стрийп
  • Брад Пит бе номиниран за участието си в "Кешбол", но Дюжарден го надви
  • Мишел Уилямс не успя да победи с участието си в "Моята седмица с Мерилин"

Френският черно-бял ням филм "Артистът" обра почти всички по-значими награди ”Оскар” на 84-та церемония по раздаването на наградите на Американската филмова академия. "Артистът", който имаше общо 10 номинации, бе отличен за най-добър филм, режисьор, актьор в главна роля, най-добра оригинална филмова музика и най-добър дизайн на костюми. Това е вторият в историята на киното черно-бял, ням филм, отличен с "Оскар", след "Криле" (1927 г.).

Детският фентъзи филм "Изобретението на Хюго" на Мартин Скорсезе също спечели пет статуатки от 11 номинации (най-много от всички) - за операторско майсторство, сценография, монтаж на звукови ефекти, звуков мишунг и визуални ефекти.

Освен тези два филма номинирани за най-добър филм бяха и бейзболната драма "Кешбол", филмът на Стивън Спилбърг за Втората световна война "Боен кон" (и двата филма с номинации в по общо 6 категории), семейната драма "Потомците", "Полунощ в Париж" на Уди Алън, филмът за гражданските права "Южнячки", "Дървото на живота" и филмът за 11 септември "Ужасно силно и адски близо".

Златната статуетка за режисура взе Мишел Азанависиюс в конкуренцията на Мартин Скорсезе ("Изобретението на Хюго"), Александър Пейн ("Потомците"), Уди Алън ("Полунощ в Париж") и Терънс Малик ("Дървото на живота").

Като най-добър актьор за ролята си в "Артистът" бе отличен Жан Дюжарден, който стана първият французин с тази награда. Другите номинирани бяха Джордж Клуни за "Потомците", Гари Олдман за "Дама, поп, асо, шпионин", Брад Пит за "Кешбол" и Демиан Бишир за "Добър живот".

Публиката посрещна с възторжено обявяването на Мерил Стрийп за най-добра актриса в главна роля. Тя получи ”Оскар” за изпълнението си в ролята на Маргарет Тачър във филма "Желязната лейди", който получи "Оскар" и за най-добър грим. Наградата на Академията е трета за Стрийп след общо 17 номинации в досегашната ѝ кариера. Нейни конкурентки бяха Глен Клоуз за превъплъщението си като мъж в "Алберт Нобс", Виола Дейвис за "Южнячки", Руни Мара за "Момичето с драконовата татуировка" и Мишел Уилямс за "Моята седмица с Мерлин".

При женските поддържащи роли наградата отиде при Октейвия Спенсър ("Южнячки") в надпреварата с Джесика Шастейн ("Южнячки"), Беренис Бежо за "Артистът", Мелиса Маккарти за "Шаферки" и Джанет Мактиър за "Албърт Нобс".

При мъжете за поддържаща роля бе отличен 82-годишният Кристофър Плъмър за ролята си в Beginners. Поради факта, че наградите "Оскар" са само с две години по-възрастни от него, актьорът бе обявен и за най-възрастният носител на отличието. Номинирани в категорията бяха и Кенет Брана за "Моята седмица с Мерилин", Джона Хил за "Кешбол", Ник Нолти за "Воин" и Макс фон Сюдов за "Ужасно силно и адски близо".

Уди Алън за своя "Полунощ в Париж" бе отличен за най-добър оригинален сценарий, но самият актьор, режисьор и сценарист не присъства, за да вземе лично наградата. Тя бе приета от Анджелина Джоли от името на Академията. "Потомци" взе награда за най-добър адаптиран сценарий на Александър Пейн.

В категорията най-добра анимация наградата бе присъдена на "Ранго".

За най-добър чуждоезичен филм бе обявен иранският "Надер и Симин: Раздялата" на режисьора Ашгар Фархади, който в наградния сезон спечели няколко отличия за най-добър чуждоезичен филм, сред които "Златен глобус". Филмът е носител и на наградата "Златна мечка" на миналогодишното Берлинале.

Наградата за песен към филм спечели "Man or Muppet" от "Мъпетите" (Брет Маккензи), за най-добър документален филм - ''Undefeated", късометражен документален филм - "Saving Face", късометражен анимационен филм - "Фантастичните летящи книги на Мистър Лесмор", късометражен игрален филм - "Брегът" (''The Shore"), за монтаж - "Мъжете, които мразеха жените".

Предварително бяха обявени носителите на почетните "Оскар"-и: Опра Уинфри (хуманитарна награда "Джийн Хершолт"), Джеймс Ърл Джоунс, Дик Смит, Дъглас Тръмбъл (награда "Гордън Сойър").

Водещ на церемония по връчването на най-престижните отличия в света на киното за девети път беше Били Кристъл.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Кой е Пюиг ‎... познавам със пристрастие цялата Латино Американска белетристика: от великолепните на Мехико, Карлос Фуентес и Хуан Рульфо, през Альехо Карпентиер и Летиция Мачадо на Куба, през Великя Габо (Маркес) на Колумбия и Марио Варгас Льоса на Перу, невероятните аржентинци Хорхе Луис Борхес и Хулио Кортасар, пионера от 20-те на ХХ Орасио Кирога, бразильерос Жоржи Амаду и Паулу Коелю ... спирам тук, че не честно спрямо средностатистическия "читател"! Кой е Пюиг, че така фриволно дава оценки

  2. Анонимен
    #8

    Ами добре е ням е само много ясно се вижда по добре да го преправят на старите ленти та и половината да не се вижда.

  3. Анонимен
    #7

    Момичето с драконовата татуировка = Мъжете, които мразеха жените. това е един филм, с лошо преведено заглавие на български.

  4. Анонимен
    #6

    М.Н.
    Нашите журналисти непрекъснато се натискат да ни убеждават, че на българския език му липсват думи. Та, ето го и поредното пробутване на "мишунг"! Върхът, драги журналисти! Карайте все така и ще забравим, че всъщност имаме радосттта да ползваме един прекрасен и богат роден език, който на всичкото отгоре ползва и азбука сякаш изпипана само за него! Имаме 30 букви, които отразяват щастливо всичките ни звуци, ама се покланяме на тези, които ползват латиницата, с нейните 26 букви, които не съответстват

  5. Анонимен
    #5

    "звуков мишунг" е звуково смесване. Няма да успеете да пробутате тоя израз "мишунг":–)

  6. Анонимен
    #4

    До 1 - обаче факта че Артистът спечели пет награди включително и за най-добър филм напълно опревергава твоите твърдения. Въпреки всичко Академията този път даде заслужената награда на творчеството и артистичността във филмовото искуство. So, don't be a troll, please!

  7. Анонимен
    #3

    1, вкарваш Стрийп и Спилбърг в един кюп. Спилбърг е манипулатор. Манипулатор на времето, пространството, логиката, историята и най-важното - емоциите на зрителите. И манипулира за пари. Спилбърг е като световния призодител на безвкусни, добре оформени и вредни за здравето сандвичи Макдоналдс, от неговите филми мозъкът на зрителя дебелее и е заплашен от културна склероза. Най-хубавото снощи е, че този път не му дадоха нищо. Адиос, демек гудбай!

  8. Анонимен
    #2

    Филмът "Боен кон" е за Първата световна, а не за Втората световна война, а не знам кой ви каза, че "Изобретението на Хюго" е детски фентъзи филм.

  9. Анонимен
    #1

    ... когато чу името Мерил Стрийп, минимум 50% от света реагира "NOT HER AGAIN" псилютно основателно. Професионализъм от типа Спийлбърг и Стрийп убива изкуството и вдъхновението! Занаятчии от най висока класа - артисти и художници -НЕ! Показват вместо да подсказват, лишавайки зрителя оT въображение! NOT MY CUP OF TEA!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.