Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фриганизмът набира популярност в Аржентина

17 коментара
Фриганизмът набира популярност в Аржентина

Стремежът към общество без потребление и без пари - алтернативен начин на живот, тръгнал от Съединените щати, където бе наречен "фриганизъм" - печели нови последователи сред младите в Аржентина.

 

"Опитвам се да живея без пари", казва 34-годишният Ариел Родригес Босио, който се определя като фриганист. "Опитвам се да насърчавам едно ново общество и да не поддържам повече това старо несправедливо общество", допълва той.

 

Със спортна фигура и пронизващ поглед, Ариел, който е основател на неправителствената организация "Арко ирис универсал" ("Всемирна дъга"), се е отказал от мобилния си телефон и телевизията, не носи маркови дрехи и предпочита лимона пред дезодоранта.

 

"Опитвам се да харча възможно най-малко средства, да престанем да сме зависими от потребителското общество, да бъдем самодостатъчни", обяснява той.

 

Фриганизмът се състои в консумиране на безплатни неща чрез създаването на мрежи за взаимопомощ, за да бъде изобличено пилеенето на храна и замърсяването, предизвикано от боклуците, изхвърляни от западните общества.

 

"Фриганизмът не е в това да живееш от отпадъци, а в това да живееш от природата", твърди Ариел, който на практика не е използвал пари в продължение на три години и половина преди да стане фриганист.

 

Движението се заражда в Съединените щати през 1999 г., когато Уорън Оукс - бивш барабанистът на пънк групата "Агейнст ми" ("Срещу мен") - пише пасквила "Защо съм фриганист?". Той определя фриганизма като "противопотребителска етика".

 

Въпреки че идеологията на фриганизма е в по-голяма степен антипотребителска, отколкото екологическа, екологичните ценностите са все по-силно представени.

 

В Аржентина - страна, където консумацията на говеждо месо достига 53 килограма на глава от населението годишно - фриганистите са вегетарианци, които не ядат не само месо, но и всякаква храна от животински произход, включително яйца.

 

"Става въпрос да се разграничиш от нещата", обяснява Ариел - инструктор по кунфу и тайчичуан, който води курсове в апартамента си в краен западен квартал на столицата Буенос Айрес.

 

Остъкленият му балкон се издига над железопътна линия и единственият лукс в жилището му е един компютър. Ариел с удоволствие би се отървал и от него, но неговата неправителствена организация има 3000 почитатели в социалната мрежа Фейсбук и тази технология, емблематична за обществото, което отрича, за него е инструмент за разпространяване на неговото послание: може да се живее и по друг начин.

 

Като излиза от жилището си, Ариел подскача под едно дърво и си откъсва плод, след това рови в кошче за боклук, търсейки разни неща, които може да окажат използваеми.

 

Това ровене по кофите понякога го поставя в конкуренция с "картонерос", както наричат хората, които събират хартия, продукт на голямата криза от 2001 г., които рециклират част от боклуците на Буенос Айрес.

 

Но докато "картонеросите" събират хартия и я препродават, за да оцеляват, фриганистите не се опитват да си изкарват така прехраната, а да водят друг живот.

 

Ариел се среща с други членове на своята неправителствена организация в парка "Сентенарио", където фриганистите имат свой кът.

 

"Нашият девиз е: вземи каквото искаш, донеси каквото искаш", казва 33-годишният Диего Белоси. "По света има толкова много блага: нека си ги поделяме, а не да ги консумираме!", призовава той.

 

Недалеч 19-годишният Федерико Рисо предлага вегетариански емпанадас, които сам е приготвил. Той се е посветил на изучаването на природната медицина и "живата" кухня (суровоядството).

 

По на север, 24-годишният Гидо Скиаво - еколог и вегетарианец - дава безплатни уроци по градинарство. "Хората идват в търсене на глътка въздух", казва той. "Идеята е проста: капиталистическата система не е вечна."

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #17

    Аз самата не съм готова за фриганизъм (все още).
    Защото:
    - ползвам моб.телефони, за да си изкарвам прехраната;
    - ползвам компютър, поради същата причина;
    - ползвам кола, за да не губя време;
    - ползвам дезодоранти;
    - ползвам понякога и маркови дрехи.

    Но, може би, съм направила първата крачка към фриганизма, тъй като:
    - не пазарувам от големите търговски вериги, където консуматорството е във вихъра си, а купувам от малките квартални (слава богу, в България все още ги има);
    - не гледам телевизия -

  2. Анонимен
    #16

    Всеки е свободен да живее както си иска, но все пак трябва с нещо да допринася и за обществото, защото колкото и да не иска все пак се ползва от редица негови придобивки, които останалите хора заплащат. Най-малкото в противен случай няма да има кой да им изхвърли храна в боклука.

  3. Анонимен
    #15

    М.Н.
    Без някаква консумация, свързана с пари, няма да го бъде в днешния свят. Без консумация свързана с купуване и съответните финикийски знаци, минават само племената, които си ходят голи в джунглата, късат си плодове, направо от дърветата и убиват животни. Човек, живеещ в град, не може да ходи некъпан и непран до безкрай. Това си е бедствие, ако по някакъв начин ни се наложи. Направо е потискащо. Фриганистите имат право в едно обаче, в днешния свят се консумира много неразумно и непремерено. Изхвърля

  4. Анонимен
    #14

    Забравих и за тоалетната хартия.Втора ръка няма да може да се използва.

  5. Анонимен
    #13

    Дали се къпят и дали си перат дрехите? Без прах за пране и без шампоан няма да стане.

  6. Анонимен
    #12

    Das Kapital Има и такъв пазар. Интересно кой поганизъм ще надвие: Консюмеризъма или Фриганизъма? Гласувай. "Фриганизмът набира популярност в Аржентина"

  7. Анонимен
    #11

    Kато не яде кренвирши, какво ги размахва? Да не си ги тика отзад?

  8. Анонимен
    #10

    до 9 Той младежът не яде месо или не можеш да четеш? А нашенската простотия и комплексарщина край нямат... Капитализмът и консуматорството, които в България са мечтата на всеки скудоумник, се отричат от нормалните трезвомислищи хора. У нас чалгата и мутро-барокът са идеал за мнозина "уйнъри"... А накрая ще останат само ци-га-ните(това е имито на етноса, не обида)...

  9. Анонимен
    #9

    Човешкият род е еволюирал доста, но и доста хора са изчезнали защото не са успели да издържат на темпото на промените. Та и този младеж дето се усмихва от контейнера, ще се усмихва докато не налапа някой развален кренвирш и не се отрови.

  10. Анонимен
    #8

    Ами нали за да могат някои да ровят в контейнерите, някой трябва да им оставя нещо в контейнерите първо? Ровенето в контейнерите може ли да е причина за гордост? Циганите това го правят от поколения, ама не се хвалят, защото то не е за хвалене. То е достойно за съжаление, драги ми сиромахомил номер7.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.