Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Фрийдъм хаус": Демокрацията бързо губи почва пред авторитарните режими в региона между Централна Европа и Централна Азия

0 коментара
"Фрийдъм хаус": Демокрацията бързо губи почва пред авторитарните режими в региона между Централна Европа и Централна Азия

Демокрацията бързо губи почва пред авторитарните режими в региона между Централна Европа и Централна Азия, се посочва в в доклада на неправителствената организация “Фрийдъм Хаус”, публикуван в четвъртък.

Според доклада, озаглавен „Страни в преход 2022 г.: от упадък на демокрациите до авторитарна агресия“, миналата година за първи път през 21 век преобладаващият правителствен модел в този регион е "хибриден режим", който комбинира елементи от демокрация и автокрация.

От 2004 г. насам три бивши авторитарни страни са предприели демократични стъпки и са преминали в редиците на хибридните режими: Молдова, Косово, а вече и Армения. Според доклада обаче през същия период четири демократични страни са попаднали в сивата зона на хибридните форми на управление: Унгария, Черна Гора, Република Северна Македония и Сърбия.

Руският президент Владимир Путин все по-силно позиционира Кремъл като опора за сходни автокрации в Европа и Азия, посочва неправителствената организация. През 2020 г. той подкрепи беларуския диктатор Александър Лукашенко, след като в страната избухнаха големи обществени протести срещу преизбирането му за президент с фалшификация на изборите. Путин оказа подкрепа и на президента Касъм-Жомарт Токаев по време на вълненията в Казахстан, породени от недоволство на гражданите от правителството и икономическото неравенство в страната.

От 24 февруари Москва води безпощадна война за завоюване на съседна Украйна, ако усилията ѝ се увенчаят с успех, това ще е първият случай, в който авторитарна власт сваля насила свободно избрано правителство на друга държава в региона поне от края на Студената война насам, отбелязва докладът, предава БТА.

Продължават да се влошават условията и в други утвърдени автокрации. Наред с Русия, Беларус и Казахстан, към най-зле представящите се страни, посочени в доклада, застават Азербайджан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан, пише „Фрийдъм хаус“.
Според неправителствената организация едва шест от 29-те държави в преход продължават да се вписват в определението „консолидирана демокрация“, като през 2004 г. тези страни са били осем. Става въпрос за Чехия, Естония, Латвия, Литва, Словакия и Словения, всички от които са членки на НАТО и ЕС. Но дори и тяхното представяне през последната година е било по-лошо от обичайното.

Най-зле се е представила Словения, като през този период премиерът Янез Янша е ограничил свободата на печата, подкопал е общественото доверие в правосъдието и е разделил парламента, се посочва в доклада.

Неотдавнашната смяна на властта в България (2021 г.) и Словакия (2020 г.) разкри тревожни модели на покровителство, конфликти на интереси и непрозрачни сделки. Бившите управляващи партии ГЕРБ и "Смер - Социална демокрация" очевидно са съживили вредните практики от периода непосредствено след прехода от комунизъм към демокрация, пише в годишния си доклад за състоянието на демокрацията по света "Фрийдъм хаус".

Компрометирането на демокрацията, разкрито от новите национални и местни лидери в страни като България, Хърватия, Чехия, Словакия и другаде подчертава потискащата асиметрия между изграждането и разрушаването на либералните демократични институции. Както показва опитът на Унгария, Полша, а сега и на Словения, е относително лесно за недобросъвестни политици да увредят структурите на демокрацията и да подкопаят демократичната система. Подобни вреди върху демокрацията изискват доста повече време и усилия за възстановяването ѝ.

България се нарежда на трето място от изследваните страни по неудовлетвореност на населението от състоянието на демокрацията в страната си (62 процента са неудовлетворените). Резултатът е същият, както през миналата година, но все пак е висок, сочи проучване на Евробарометър. Пред нея по този показател се нареждат Словения и Словакия.

По индекс на демокрацията България (4,5) изпреварва Хърватия (4,25) и Румъния (4,36), но се нарежда след Полша (4,54), сочи проучването на Евробарометър, обхващащо държавите членки на ЕС от ЦИЕ.

ЕС трябва в крайна сметка да започне предприсъединителните преговори с Албания и Република Северна Македония, като окаже натиск на България да вдигне ветото си срещу кандидатурата на последната, пише в доклада си "Фрийдъм хаус". Неправителствената организация посочва, че блокът трябва също да ускори разглеждането на молбите за членство на Грузия, Молдова и Украйна, намалявайки бюрократичните процедури, но едновременно с това запазвайки високи стандарти за ангажиментите, които трябва да изпълнят тези държави по време на предприсъединителния процес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.