Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Frontex отчете значително повишаване на нелегалните пресичания на границите на ЕС през 2023 г.

Броят на нелегалните преминавания е най-високият от 2016 г. насам

1 коментар
Мигранти, пристигащи на италианския остров Лампедуза, Сн. ЕПА/БГНЕС

Броят на незаконните пресичания на външната граница на Европейския съюз е достигнал близо 380 хил. през 2023 г., съобщи Европейската агенция за гранична и брегова охрана (Frontex), използвайки предварителните си изчисления за изминалата година.

Това е най-високото ниво на незаконно преминаване на границата на ЕС от 2016 г. насам и 17% нарастване спрямо данните за 2022 г. То се дължи предимно на нарастващия брой преминаващи през централния Средиземноморски регион, отбелязва агенцията.

През 2016 г. са регистрирани повече от половин милион незаконни преминавания, като по време на пандемията техния брой намалява драстично до 200 хил. годишно. През 2022 г. броят отново нараства и достига 330 хил. Все пак всички тези нива са далеч от данните от 2015 г., когато са били разкрити 1,8 млн. незаконни пресичания.

Най-използваният миграционен маршрут към Съюза е Централното Средиземноморие, през което се осъществяват 2 от всеки 5 незаконни преминавания и 41% от незаконното пресичане на границите на ЕС се осъществява оттам. Второ място заемат Западните Балкани. Близо 100 000 хил. (26%) незаконни пресичания са били регистрирани в региона. Въпреки че заемат второ място Балканите регистрират значително намаление в сравнение с данните за 2022 г.

Същевременно Източносредиземноморският маршрут от Турция до Гърция, който включва България и Северен Кипър, отбеляза значително увеличение на нередовните пресичания от 55 процента в сравнение с предишната година, което прави общо 60 073 или 16% от пресичанията.

Данни на Frontex за незаконното преминаване през 2023 г.
Статистиката на Frontex показва броя на опитите за незаконно преминаване на границите на ЕС през основните миграционни маршрути, Сн. Frontex

Сирийците са извършили над 100 000 незаконни преминавания през 2023, най-големият брой сред всички националности. След тях се нареждат гвинейци и афганистанци. Трите националности представляват 1/3 от преминаванията. 20% или около 76 хил. от преминаванията са били от жени и деца.

От Frontex отбелязват, че броят на пресичанията на границата не означава, че това са 380 хил. души, тъй като често един и същи мигрант опитва да премине по няколко пъти, след като бъде спрян.

В ключовите заключения за предишната календарна година от агенцията отбелязват, че най-голямо е увеличението по западноафриканските, източносредиземноморските и централносредиземноморските маршрути, а преминаването през Централното Средиземноморие, където е Италия, се е увеличило двойно.

Източносредиземноморският маршрут продължи възходящата си тенденция след пандемията, докато маршрутът в Западна Африка бележи най-високия си годишен резултат с над 40 хил. инцидента. Мигрантите от африканските страни са близо половината от всички преминавания.

Frontex изтъква също, че броят на непридружените непълнолетни е достигнал повече от 20 хил., което е с близо 30% повече от 2022 г. Маршрутът през Ламанша пък регистрира над 62 хил. опита и успешни преминавания, което е спад от 12% спрямо 2022 г.

"Представените днес числа показват развиващите се предизвикателства, пред които сме изправени при управлението на външните граници на ЕС", заяви изпълнителният директор на Frontex Ханс Лайтенс. 

"Оставаме ангажирани с гарантирането на сигурността и целостта на границите на Съюза. Също толкова важно е да се обърне внимание на хуманитарните аспекти на миграцията", допълни той.

Понастоящем Frontex разполага с 2 500 служители на граничната охрана на ЕС и други служители, които участват в нейните съвместни операции по границите на Европа, като подкрепят членовете на Съюза и трети страни при управлението на миграционните потоци и допринасят за предотвратяването и разкриването на трансгранична престъпност, като контрабанда на мигранти, трафик на хора и тероризъм. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 20:02 на 17 януари 2024 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.