Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ФСБ предупреждава за недостиг на валута в руските банки

6 коментара
ФСБ предупреждава за недостиг на валута в руските банки

Федералната служба за сигурност на Русия (ФСБ) вижда заплаха от недостиг на чуждестранна валута в руската банкова система, повечето от основните участници в която са под санкциите на Запада.

Това се доказва от прихванати вътрешни комуникации на ФСБ, които са били на разположение на американското разузнаване, съобщава The Washington Post, позовавайки се на изтичане на секретни материали на Пентагона.

Според документа на ФСБ, с който разполага изданието, служителите на разузнаването са загрижени за недостатъчното количество валута в банките, както и за перспективите на търговията с Китай. САЩ може да наложат вторични санкции на китайски компании, които правят бизнес в Русия, във връзка с което ФСБ призовава подобни сделки да се пазят в тайна.

Според Централната банка на Руската федерация руските банки изпитват изтичане на чуждестранна валута на клиенти в мащаб, какъвто статистиката не е виждала в историята.

Руските граждани са изтеглили около 40 милиарда долара от сметките си миналата година, намалявайки общата им сума до най-ниските нива от повече от 10 години. Корпорациите междувременно са предпочели да държат своите свръхприходи от търговията със суровини в офшорни сметки - почти 100 милиарда долара са се утаили само в банки в ЕС, според оценки на Института за международни финанси.

В резултат на това от време на време има недостиг на долари, евро и юани на валутния пазар. Лихвените проценти по „суаповите“ операции, при които кредитните институции набират чуждестранна валута на кредит, скочиха до стотици проценти годишно, а през пролетта банките започнаха активно да заемат юани от Централната банка, натрупвайки дълг от 3,5 милиарда юана до средата на април.

Самата Централна банка уверява, че няма проблеми с валутната ликвидност: към март банките разполагали с 55 милиарда долара ликвидни активи, които покривали 46% от клиентските средства.

Но в действителност валутните баланси на банковата система наистина са в състояние на „постоянна деградация“, отбелязва финансов експерт пред изданието: инструментите за бързо привличане на чуждестранна валута от банките са изключително ограничени, самият пазар е рязко сегментиран, пазарът на юани просто все още не е напълно оформен.

„Проблемите с валутната ликвидност в банките на пазара засега няма да изчезнат“, смята експертът: външнотърговските потоци в чуждестранна валута остават доста интензивни, а депозитите и операциите в чуждестранна валута се оттеглят в офшорни зони.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anton nikolov
    #6

    Деньги нет, но держитесь.

  2. анита киндергардън
    #5

    Рубли и точка! :)

  3. полк. Дрангов
    #4

    Лошо за кочината! ....Отиват към фалит!

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  5. Bлaдo
    #2

    нима свършиха...??? ;-))) .... А имаха толково много.... - и евро, и долари...! ... Дори и българските правителства (на рускоподгь3ника бОрисов) им дадоха 8 млрд лева ...

  6. archibal
    #1

    Искайте от Копейката, а той ще вземе от вашите рубли

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.