Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Г-20 обещава мерки за ускоряване на икономическия растеж

Страните, произвеждащи 90% от световния БВП, са загрижени най-вече за кризата в еврозоната

5 коментара

Страните от Г-20 ще предприемат необходимите мерки, за да засилят икономическия растеж и да възстановят доверието, гласи проект на заключителната декларация на годишната среща на групата, цитирана от осведомителните агенции. Седмата по рода си среща започна в понеделник вечер в мексиканския курорт Лос Кабос в най-южната точка на  полуостров Калифорния и ще продължи и във вторник. Държавните и правителствените ръководители на водещите икономики в света обсъждат най-вече заплахите, които създава европейската криза за растежа на глобалната икономика.

Мексиканският президент Фелипе Калдерон откри форума, като подчерта, че "светът гледа към нас". "Лидерите от Г-20 носят голяма отговорност", каза домакинът на срещата и изрази доверие в европейците, че ще успеят да решат икономическите си проблеми.

Голямата двайсеторка, на която се пада дял от близо 90 процента от световния брутен вътрешен продукт (БВП) ще поеме на форума в Лос Кабос ангажимент да защитава икономическия растеж и работните места. Страните от еврозоната, които членуват в Г-20, ще обещаят да защитават общата валута от атаките на финансовите пазари и да скъсат връзката между суверенните и банковите рискове. Европейските членове на Г-20 ще вземат всички необходими  мерки, за да запазят целостта и стабилността на еврозоната, се казва в проекта за заключителна декларация на форума.

"В случай че икономическата ситуация се влоши още повече, страните, които разполагат с достатъчно поле за бюджетни маневри, са готови да координират и приложат съответните бюджетни мерки, за да подкрепят вътрешното търсене", се отбелязва в проекта. Германия е една от държавите от Г-20, за които се смята, че имат такава възможност, отбелязва АФП.

Проектът за заключителна декларация подчертава необходимостта от продължаване на реформата на финансовата регулация. "Едни здрави банки, способни да отпускат кредити, са от първостепенно значение за възстановяването (на глобалната икономика)", се аргументират лидерите от Г-20.

Голямата двайсеторка потвърждава своята решимост да се бори срещу протекционизма във всичките му форми и се ангажират да създадат благоприятни условия за създаването на работни места чрез координирана акция, наречена "План за действие от Лос Кабос за растеж и заетост".

"Гърция е и ще остане в еврозоната", но трябва да "изпълни своите ангажименти", се казва още в проекта. Г-20 вече изрази облекчение, след като гръцките партии, подкрепящи мерките за строги икономии с цел оставане на страната в еврозоната, могат да формират коалиционно правителство.

В заключителната декларация Голямата двайсеторка приветства проекта за банков съюз в Европа.

Срещата на върха на Г-20 в Лос Кабос бе предшествана от редица двустранни разговори. Най-голямо внимание сред тях безспорно привлякоха тези между президентите на САЩ и Русия Барак Обама и Владимир Путин. Двамата се срещнаха в Лос Кабос за първи път, откакто Путин се върна в Кремъл миналия месец.

Обама разговаря още с германския канцлер Ангела Меркел. Той остана окуражен от това, което чу за пътя, по който е поела Европа, за да излезе от кризата.

В понеделник вечерта местно време (рано тази сутрин) Обама трябваше да обсъди с лидерите на европейските страни от Г-20 кризата в еврозоната и състоянието на световната икономика, но срещата бе отменена. Тя трябваше да се състои след вечерята на европейските държавни и правителствени ръководители от Г-20. "Вечерята приключи много късно и срещата с европейските ръководители бе отменена. Президентът може да има възможност да има други срещи извън програмата на форума", посочи представител на Белия дом, пожелал анонимност.

Ръководителите на страните от еврозоната, членки на Г-20, се намират под натиск от страна на партньорите си, които ги  упрекват, че не правят достатъчно за решаване на дълговата  криза, в която са затънали от края на 2009 година. Американският президент, който се кандидатира за втори мандат на изборите през ноември, многократно ги призова да направят повече и да вземат мерки за насърчаване на растежа на Стария континент.

Ангела Меркел се срещна с китайския президент Ху Цзинтао и приветства усилията, които страната му полага, за да бъде преодоляна дълговата криза в Европа. На минисреща на върха, страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка) решиха да отделят допълнителни средства за Международния валутен фонд (МВФ). Те се обединиха около мнението, че кризата в еврозоната заплашва икономическата и финансовата стабилност в света и затова са необходими съответни мерки за нейното преодоляване. За целта те се обявиха за увеличаване на фондовете на МВФ до 430 милиарда долара.

Европейският съюз няма да търпи да му "четат лекции" на срещата на върха на Г-20 в Лос Кабос как да излезе от икономическата криза, даде да се разбере председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, цитиран от ДПА. Барозу подчерта, че ЕС е изключително открит и готов да води диалог със своите партньори, "но ние определено не идваме, за да получаваме уроци от когото и да било".

Европейският съюз не е виновен за финансовите злочестини на целия свят, отбеляза той, като припомни, че международните икономически проблеми са започнали с финансовата криза в Съединените щати преди четири години.

Барозу изрази очакване Европейският съюз да приеме скоро данък върху финансовите трансакции и призова света да последва неговия пример. Съединените щати обаче осуетяват опитите за приемане на такава мярка на равнище Г-20, като твърдят, че допълнителното данъчно облагане на финансовия сектор ще е контрапродуктивно, отбелязва ДПА. Великобритания и Швеция - две страни от Европейския съюз, които не членуват в еврозоната - пък блокират въвеждането на такъв данък в целия ЕС, като излагат сходни аргументи.

Барозу освен това потвърди подкрепата си за емитиране на общи еврооблигации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Много примамливо обещание, в техен стил, вятър и пълна мъгла. Някой вярва ли, че ще стане. Да, разбира се, на куково лято.

  2. Анонимен
    #4

    аз им обещавам един грездей,ама май няма да стане,както и тяхната

  3. Анонимен
    #3

    Така е най големите шмекери- САЩ и Великобритания не щат данъци върху транзакциите, а само да цоцат Икономика, базирана на безкраен растеж, няма как да просъществува Както би казал Кокошков социализмът няма алтернатива

  4. Анонимен
    #2

    Това май няма много да ни топли нас, българите. Ние сме уникални.

  5. Анонимен
    #1

    Evro-komuniagite kato Barozu im be nabito kancheto da si naliagat parcalite i da ne davat akul na usa. A Putin sa se tashachili ciala veccher s nego zatova e zakasniala vecheriata deto sa mu spreli koraba za Siria.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.