Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Галъп": 44% са песимисти за 2023 г., 20% са оптимисти и 27% не очакват промяна

Българите са умерено притеснени от риска от употребата на ядрено оръжие

11 коментара
"Галъп": 44% са песимисти за 2023 г., 20% са оптимисти и 27% не очакват промяна

20% от българите очакват по-добра 2023 г. Песимисти за бъдещето са 44%, а 27% смятат, че следващата година ще е същата като тази. В сравнение със средното за света българите запазват традиционния си за последните години песимизъм. Това са някои от изводите в изследването на "Галъп интернешънъл" за обществените очаквания по света в навечерието на 2023 година, което включва и България.

Изследователите отбелязват, че продължаващата политическа нестабилност и несигурност в последните години е довела до най-високите нива на негативизъм в последните десетилетия. И през тази година негативизмът остава висок, но поне не продължава своя ръст, посочват от "Галъп".

Надеждите за икономически просперитет сред българите също не са особено високи – 9% очакват по-добра година за икономиката, 60% очакват трудности, а 23% очакват същата година. Резултатите са по-песимистични от средните за света и трайно негативни в последните години на нестабилност у нас, пандемия по света и започналата война, но негативизмът и тук не е продължил своя ръст.

Щастието у нас се запазва на почти същите нива като миналата година и сякаш следва своя собствена, различна логика. Тази година 43% у нас казват, че са щастливи, а 11%, че са нещастни. 42% споделят, че са някъде в средата – между щастието и нещастие. Минимален дял не могат да преценят. Щастието у нас е осезаемо по-ниско от това по света, но страната ни тази година поне не попада в топ нещастните страни по света.

Българите са умерено притеснени от риска от употребата на ядрено оръжие. Данните са близки до световните и най-вече до тези на повечето държави от ЕС, които реагират и по-умерено на перспективата от такава заплаха. У нас 31% виждат висок риск от употребата на ядрена бомба, 41% оценяват риска като умерен, а за 13% риск няма.

В навечерието на 2023 година обществените очаквания по света са необичайно разнообразни и светът изглежда много по-малко обединен, отколкото при предишни години, отбелязват изследователите от "Галъп". Песимизмът преобладава, икономическия просперитет изглежда невъзможен, а страховете от употреба на ядрено оръжие са на безпрецедентни нива. Въпреки че традиционно възприятията за лично щастие преобладават, светът като цяло декларира и по-малко индивидуално щастие.

Най-оптимистични сред запитаните са хората в Нигерия, Пакистан, Казахстан, Филипините и Индия. Топ 5 песимисти включва само държави от Европа: Полша, Чехия, Сърбия, Франция и Италия.

Традиционно Русия е също по-скоро песимистично настроена към бъдещето. Тази година 22% от респондентите там казват, че са оптимисти за бъдещето, 36% обаче са песимисти, а 22% имат неутрални очаквания. Сравнително значим дял от руснаците пък не могат да преценят дали 2023 г. ще бъде по-добра или по-лоша от 2022 г. – 20%. За последните няколко години тези нагласи остават стабилни. За отбелязване е, че в Русия като че ли расте и делът на отговорите "не знам".

В САЩ от друга страна през последните години се наблюдава драматично отместване на нагласите в посока песимизъм. Оптимистите за по-добра нова година все още са повече от песимистите – 37% очакват 2023 г. да бъде по-добра, но вече 27% са подготвени за по-лоша година. Американците с неутрални нагласи са една трета от респондентите, а 6% не могат да преценят. Миналата година оптимистите в САЩ бяха 40%, а песимистите – 19%. През 2020 пък 59% от американците очакваха по-добра години, а песимисти бяха 16%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #11

    Какво означават тези социологически проучвания и как трябва да се четат?! Нагласите "се мерят" като сравнение на богати и бедни години за икономиката, за да се установи как ще харчат гражданите. В САЩ например, където вътрешният пазар е по-развит от износа, положителните нагласи означават по-високи доходи/ продажби/ акции/ печалби/ строителство. Отрицателните нагласи се свързват със свиване на пазара, безработица, социални кризи.

  2. fantom
    #10

    Ами то да не очакваш промяна не е ли жив песимизъм.

  3. Калико Джо
    #9
    Отговор на коментар #6

    Истината е по средата. Нашия Галъп е част от друга организация - Галъп интернешънъл асосиейшън, базирана в Цюрих. Галъп Инк. е във Вашингтон, ДС. Ето цитат от Уикипедия - Gallup, Inc. US and the Gallup International Association (GIA) were involved in a legal dispute over the use of the Gallup name. Gallup International Association or its members are not related to Gallup Inc., headquartered in Washington D.C which is no longer a member of Gallup International Association. И двете са основани от самият Джордж Галъп, който е американец.

  4. beyond_the_frame
    #8
    Отговор на коментар #1

    Научно доказано е, че най-големите оптимисти се срещат при хората с психично разстройство. И ти не си изключение.

  5. Коментарът е изтрит в 15:19 на 29 декември 2022 от автора.
    #7
  6. Мазен Кумунис
    #6

    Тоя Галъп няма нищо общо с оригиналния Galup USA! И не е никакъв "интернешънъл", а си е за чисто вътрешна употреба! На иностранен език наименованието на фирмата си е чисто плагиатство! ;)

  7. Коментарът е изтрит в 19:44 на 27 юни 2023 от автора.
    #5
  8. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #4
  9. Мазен Кумунис
    #3

    Червеният отпадък А.Райчев писал ли е за първото място на ГЕРБ и доктора на науките Бойко Велики? ;)

  10. Sin
    #2
    Отговор на коментар #1

    Човек трябва да е прекалено примитивен, за да вярва, че Русия може да победи. Сегашната война Русия води както ПСВ и ВСВ и особено както Руско-Японската от 1905г. - неграмотни офицери, безсмислени щабове, демотивирирани войници, плачевно състояние на техниката, трагично състояние на логистиката. Да не говорим за моралната страна на въпроса - една терористична и фашистка държава срещу целия цивилизован свят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.