Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Галъп": Българите с мрачни оценки за политическите свободи и икономическите възможности

2 коментара
снимка: БГНЕС, архив

37 на сто от българите, смятат, че политическите свободи в държавата ни днес са достатъчни, а 50% са на обратното мнение. Останалите не могат да преценят.

Това показва проучване* на световната асоциация "Галъп интернешънъл", проведено в редица държави, включително и в България.

Според "Галъп" България е по-скоро в средата на световната класация според оценките на обществото ни за политическите свободи, а отговорите на българите не се различават силно от регистрираните средно за ЕС. Все пак респондентите у нас изразяват много по-близки нагласи до тези на респондентите от източните държави от ЕС отколкото до тези от западните. Европейските държави извън ЕС също декларират сходни (но малко по-песимистични) нагласи в сравнение с тези у нас.

Оценките за икономическите възможности в България обаче са по-мрачни – 14% от запитаните българи смятат, че икономическите възможности в страната ни днес са достатъчни, а 76% са на обратното мнение. Останалите не могат да посочат отговор.
Становищата отразяват по-скоро оценката на българите за състоянието на икономиката и жизнения стандарт в страната в момента и поставят страната ни по-скоро в долния край на класацията. Близки до нас са регистрираните нагласи в Япония, Испания, Португалия, а от географски по-близките държави сходни на нашите (и дори по-песимистични) са нагласите в Гърция, Хърватия и Северна Македония.

36% от запитаните у нас смятат, че за следващите 25 години политическите свободи у нас ще се увеличават, 31% смятат, че ще останат същите, а 14% очакват влошаване на политическите свободи у нас в бъдеще.

Отговорите показват умерен оптимизъм, а страната ни се нарежда до държави като САЩ, Канада, Хърватия и Русия. Регистрираните у нас нагласи са близки и дори по-оптимистични от регистрираното средно за ЕС. От значение, разбира се, е и ниската самооценка за настоящето. Т.е. очакванията за бъдещето са по-големи, защото има повече да се наваксва.

Икономическите възможности ще се увеличат през следващите 25 години според 45% от запитаните у нас, 22% смятат, че ще останат същите или почти същите, а 18% очакват намаляване на икономическите възможности в страната ни през следващия четвърт век. Останалите не могат да преценят.

Нагласите у нас са близки до регистрираните средно за света и отново по-положителни от регистрираните средно за ЕС. И в този случай от значение е отправната точка за сравнение – респондентите у нас сравняват икономическите си възможности с тези на хората в най-развитие европейски държави. Негативната оценка днес дава по-широки основания за надежди за икономиката в бъдеще. Не страхът, че имаш повече за губене, а надеждата, че ще имаш възможност да спечелиш в бъдеще, изглежда е това, което определя отговорите у нас, за разлика от повечето европейски държави. Близки до нашите са нагласите в Румъния, Испания, Сърбия, Словения и др.

Каква е световната картина?

Според проучването на световната асоциация "Галъп интернешънъл" в световен мащаб 42% смятат, че политическите свободи са достатъчни, а 50%, че са недостатъчни. Налице е разлика -8 пункта между положителните и отрицателните мнения.

Най-положителни са оценките в Европа – Швеция (74% "достатъчни са", 17% "не са достатъчни" или +57 пункта), Португалия (74% "достатъчни са", 23% "не са недостатъчни") и Швейцария (69% "достатъчни са", 23% "не са достатъчни" или +46 пункта). Изключение правят Обединените арабски емирства (75% "достатъчни са", 22% "не са достатъчни" или +53 пункта).

Държавите с ограничени политически свободи според техните граждани изглежда са Нигерия (13% "достатъчни са", но 86% "не са достатъчни", образувайки отрицателен разлика от -73 пункта), Перу и Либия (равни разлики, но различни дялове: -69 пункта), Еквадор (-62 пункта), Босна и Херцеговина (-59 пункта) и Сиера Леоне (-50 пункта).

Жените (39% "достатъчни са", 51% "не са достатъчни"), по-младите респонденти и обществените слоеве с по-ниски доходи и по-ниско образование, както и по-бедните страни са по-склонни да вярват, че техните политически свободи са недостатъчни – както може да се очаква. Обратното – по-високите възрастови групи, по-образованите и тези с по-високи доходи са по-скоро удовлетворени.

Недоволството е още по-голямо по отношение на икономическите условия. 29% в световен мащаб смятат, че възможностите са достатъчни. 64% смятат, че те са недостатъчни.

Най-много негативни оценки има в Босна и Херцеговина (6% "достатъчни са", 92% "не са достатъчни", образувайки отрицателна разлика от -86 пункта), Аржентина (-84 пункта), Перу (7% "достатъчни са", 90% "не са достатъчни"), Нигерия (-82 пункта), Северна Македония (-80 пункта) и Грузия (9% "достатъчни са", 88% "не са достатъчни").

Сравнението между регионите разкрива, че само в Северна Америка хората имат леко положително отношение (46% „достатъчни са“, 44% „не са достатъчни“ или +2 пункта). Субсахарска Африка (-62 пункта) и Латинска Америка (-61 пункта) са най-песимистични. Те са последвани от Западна Азия (-58 пункта), Близкия изток и Северна Африка (25% „достатъчни са“, 72% „не са достатъчни“), европейските държави извън ЕС (-46 пункта), Източна Азия и Океания (-25 пункта), ЕС (- 21 пункта) и Южна Азия (-5 пункта).
Жените (26% „достатъчни са“, 66% „не са достатъчни“) отново изглеждат по-уязвими от мъжете (33% „достатъчни са“, 62% „не са достатъчни“). Икономиките и хората с ниски доходи очаквано са по-песимистично настроени.

Очакванията за бъдещето изглеждат по-положителни. 45% очакват, че след 25 години политическите свободи в държавата, в която живеят, ще се увеличат (силно или поне в някаква степен). 19% очакват те да намалеят (да намалеят в известна степен или дори силно). 27% очакват политическите свободи да останат същите.

Най-оптимистичните страни в това отношение са Виетнам (86% очакват, че "ще се увеличават", а 3% очакват, че "ще намалеят" политическите свободи), Нигерия (80% "ще се увеличат", 12% "ще намалеят"), Сиера Леоне и Индонезия (77% "ще се увеличат", 12% "ще намалеят"; 74% "ще се увеличат"; 9% "ще намалеят" – равни разлики, въпреки различни дялове), Косово (68% "ще се увеличат", 4% "ще намалеят") и Кот д‘Ивоар (+62 пункта).

Хората по света са по-скоро оптимисти за икономическите възможности след 25 години. 48% смятат, че икономическите възможности ще се увеличат след 25 години. 23% мислят, че ще намалеят, а 21% смятат, че ще останат същите. Останалите не могат да отговорят. Най-оптимистичните страни са извън Северна Америка и ЕС. Виетнам (97% очакват, че "ще се увеличат", 2% – че "ще намалеят" или +95 пункта), Кот д‘Ивоар (81% "ще се увеличат", 3% "ще намалеят"), Косово и Нигерия (и двете: +73 пункта) и Индонезия (77% "ще се увеличат"; 10% "ще намалеят").

Личният и националният доход, възрастта и образованието са ключови фактори, които по комплексен начин влияят на нагласите. Полът, политическата стабилност, религиозните предпочитания и местните традиции очевидно играят важна роля. Разбира се, въпросът за свободата е доста деликатен и понякога наличието на достатъчно свобода се декларира най-вече там, където тя най-много липсва. А масовото съзнание обикновено реагира по-скоро автоматично на всички видове въпроси, свързани с властта – като често изразява отношение по-скоро към самата нея, а не толкова към конкретната тема на въпроса.

*Общо 58 045 души са интервюирани в глобален мащаб. Във всяка държава през периода август-октомври 2022 г. са интервюирани около 1000 души по метода „лице в лице“, по телефона или онлайн.

Статистическата грешка в изследването е в диапазон ±3-5% при доверителен интервал – 95%.

В България изследването е финансирано и проведено от „Галъп интернешънъл болкан“ за световната Асоциация „Галъп интернешънъл“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ABV
    #2

    Оказа се, че повечето ни съграждани са реалисти!

  2. jivka65
    #1

    Мрачни, мрачни, ама пълнят количките като за световно в магазина, карат лъскави коли, курортите пълни до дупка, ресторантите и те, нещо не се връзва цялата работа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.