Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гаранционен фонд ще плаща лечението на здравно неосигурени

6 коментара

Гаранционен фонд ще поеме изплащането на лечението на болните с неплатени здравно осигурителни вноски след като се прецени дали те са социално слаби или пациентът може да си плати реалната цена на лечението по съответната клинична пътека. Фондът ще започне работа с 5 млн. лв., като Министерството на здравеопазването предлага парите във фонда да се връщат обратно по схемата, по която се събират данъците у нас.

Болничните администрации ще определят по седем критерия дали здравно неосигуреното лице е бедно, за да се искат пари от фонда, каза в четвъртък пред журналисти в Министерския съвет здравният министър Радослав Гайдарски.

Ако пациентът притежава апартамент, продал е друг и в момента е регистриран като безработен, няма да попадне в групата на социално слабите, каза министърът и уточни, че това се отнася и за пациенти, които са пътували през годината на собствени разноски в чужбина.

Седемте критерия ще бъдат дадени на всяка администрация в болничните заведения. По тях ще се преценява дали за този пациент ще се искат средства от гаранционния фонд за здравно неосигурени лица или средствата за лечение на пациента ще бъдат удържани заедно с останалите му данъци от данъчните администрации по реалната стойност на болничното обслужване.

Проблеми в болничното обслужване няма да има за всички родилки, независимо дали са осигурени и независимо от религиозната им принадлежност, каза Гайдарски.

В същото време кабинетът одобри позитивният лекарствен списък за 2006 г., където са включени 3528 медикамента. Сред тях са 815 международни непатентни наименования. През 2005 г. списъкът включваше 2813 лекарствени продукта със 771 непатентни наименования.

До 31 май 2005 г. в Комисията по позитивния лекарствен списък са постъпили 380 заявления за 758 лекарствени продукта, систематизирани в 246 международни непатентни наименования. Комисията е предложила 43 от заявените лекарствени продукта да не бъдат включени в позитивния списък.

Новите лекарства за 2006 г. като търговски наименования са 553, което отговаря на 715 нови търговски продукта. Включени са иновативни лекарствени продукти (нови международни непатентни наименования - INN, регистрирани от края на 2004 и през 2005 г.) - в областта на онкологията, кардиологията и СПИН.

В онкологията това са обезболяващи лекарства, три нови INN за хипертония. Има иновативни продукти, предназначени за новородени с дихателни проблеми, както и продукти за приложение в психиатрията.

По-голямата част от нововключените лекарствени продукти са генерични - антибиотици, нови генерични продукти за хипертония, както и в областта на онкологията.

Включването на генеричните медикаменти ще доведе до намаляване на цените на лекарствата на търговете на Министерство на здравеопазването за доставки за 2006 г. и ще осигури повече лекарства за по-голям брой хора, се посочва в съобщението.

Няма заболявания, за които да липсват лекарства в списъка. За всички социално значими и обществени заболявания, за които НЗОК заплаща, са осигурени лекарствени продукти, включени в позитивната листа.

За първи път позитивен лекарствен списък в България бе разработен и приет през декември 2003 г. и е в сила от януари 2004 г. Позитивен лекарствен списък е списъкът с лекарства, изготвен по фармакологични групи, със съответните международни непатентни наименования, с разрешените им за употреба дозови форми, които задоволяват здравните потребности на населението.

Въз основа на него се определя списъкът на лекарствата, които Националната здравно осигурителна каса (НЗОК) заплаща частично или напълно, както и лекарствата за скъпоструващо лечение. Министерството на здравеопазването и НЗОК нямат право да заплащат лекарствени продукти, които не присъстват в позитивния лекарствен списък на България.

Критериите за включването на лекарствените продукти в позитивния лекарствен списък са: качество, ефективност, безопасност и фармако-икономически анализ, който отчита съотношението разход-полза, т.е. необходимите разходи за лечение с даден медикамент за постигане на крайния здравен резултат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. лимипда
    #6

    те и без това само хлечат, че са без пари. За турците това не е ВЯРНО. От некачествения тютюн който плащаме от джоба си те вземат чисто на година м-у 2.5-4 хил. лева.Нека да видим колко е год. доход на учителя, на строетлен работник, на продавача, на работеция в пицарията, на шивачката, на държавния чиновник. Що се отнася до циганите, те по презумпция се смятат за социално слаби, но малко от тях са такива. повечето печалят от черния пазар, от далавери, имат скрити доходи. А, отидете в болниците и особено Пирогов, с тях е пълно.

  2. Laiza
    #5

    Taka e vav Frantsia - vseki si ima svoia zdravna smetka v niakoia banka, koiato mu e izgodno da palni, ako zak&sa niakoi ot rodninite mu po prava linia, se razreshava da se prenasochvat parite za tiahno lechenie, ako chovekat umira smetkata mu se naslediava... Zashto pri nas e ne e taka? Predpolagam zashtoto ideiata ne chovekat da se razporezhda s tezi pari, a kup chinovnitsi da se hraniat s tiah. Estestvenno, che pochti nishto ne ostava za patsienta i lekaria.

  3. гражданин
    #4

    Не мислите ли, че цялата система е сбъркана? Не е ли по-лесно всеки да си има ЛИЧНА здравноосигурителна сметка, по подобие на банковите такива и да си внася там осигуровките. след това, когато му се наложи лечение, при лекаря да си представи чип-картата и от нея да се вземе необходимата за лечение сума. така всеки ще знае точно колко пари има за здраве и ако иска може да си довнася. за децата, пенсионерите, безработните и др.подобни групи да се взема примерно по 1% от другите, а ако някой има желание-да дарява по личната сметка на някого-роднина, познат и т.н.явно щом направихме лекарите търговци и администратори, трябва да поставим нещата на пазарна основа.

  4. ДА
    #3

    Тази сутрин, при Бареков, министъра беше много весел и на всички въпроси, които му зададоха отговори оптимистично. Само не се разбра кога ще разбере този, който има нужда от помощ/дори и спешна/ дали е социално слаб или не- преди да го приемат или не. И ако той не е социално слаб според 7-те критерия на МЗ, а фактически е такъв, какво ще се случи. Ще го лекуват или ще го оставят да си боледува.И лекарите стават луди- хем нямат право да връщат пациент, хем не могат да лекуват неосигурен, който не си плаща.Те да го излекуват пък после ,който иска да плаща. Ами ако откаже?

  5. dr.stoianov
    #2

    za6to samo se govori za pazientite,a nikoi ne govori za lekarite,kakvi zaplati 6te polu4avat i tn

  6. citizen
    #1

    Sumata za garanzionnia fond e tvarde malka. Dori ako se razboleqt 100,000 ot neosigurenite za edna godina, na vseki bolen se padat po 50 leva - za edin zab i za bolno garlo, ya stignat, ya ne.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.