Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гърция: без изход

21 коментара
Гърция: без изход

Grexit (на български: гърцизане) - тази дума, съставена от думите Гърция и излизане (от еврозоната), се появи в началото на настоящата година като Дамоклев меч, размахван над главите на гърците, които тогава преговаряха за заличаване на част от дълга им. Миналата есен, когато тогавашният премиер Георгиос Папандреу поиска спасителния план за страната да бъде гласуван на рискован референдум, пазарите и европейските партньори на Гърция дадоха да се разбере, че ако Атина не засвидетелства добра воля, проблемът ще се сведе до един прост въпрос: Искате ли да останете в еврозоната?

Днес, след предсрочните парламентарни избори, които показаха силата на партиите, противопоставящи се на мерките за икономии, изисквани от ЕС и МВФ, и провала на традиционните големи гръцки партии, думата Гърцизане от риторична заплаха се превръща в реална хипотеза.. Новите избори в Гърция на 17 юни само ще влошат положението.

Но дали гърцизането може да е решението на проблема?

Икономистите и политиците претеглят предимствата и недостатъците на този вариант, без в крайна сметка да се знае кое ще бъде по-лошото. За момента, както вече посочи италианският икономически всекидневник "Соле 24 оре", дебатът прилича повече на блъф, но на един опасен блъф.

Европейците са изправени пред невъзможен избор. Изваждането на Гърция от еврозоната - нещо, което не е предвидено в нито един европейски договор - означава да се поеме рискът от загубата на доверието в цялата европейска икономическа система, а ЕС в качеството си на политически проект и световна сила да загуби авторитета си.

Но опитите за помагане на Гърция да си стъпи на краката означават да се поеме рискът от продължаването на една политика, която разяжда тъканта на гръцкото общество и отслабва демокрацията в една страна, която не спира да повтаря, че е люлката на демокрацията. Този риск води до харченето на милиарди евро без резултат, защото гръцката държава днес е фикция.

И всички тези главоблъсканици са заради една страна, която представлява 2-3 процента от европейския БВП. Но ако ЕС се намира сега в такава задънена улица, то е защото той самият седи на два стола.

От една страна ЕС е прекалено интегриран икономически и политически, за да не бъде застрашен от гръцката криза, но от друга страна интеграцията не е достигнала до такава степен, че ЕС да има необходимите средства, за да излезе от гръцката криза.

Ако ЕС нямаше единна валута, нито общ вътрешен пазар, той можеше по-лесно да остави Гърция да обяви неплатежоспособност и гръцката валута да се обезцени. А ако ЕС разполагаше с механизмите на нарасналата координация на бюджетните политики и със средствата да наложи на Гърция реформа на държавата, в частност на процеса на събиране на данъците и на борбата с корупцията, то той можеше да извади Гърция от кризата.

Но как да се каже на европейските народи, че решението на тази криза е Европа да бъде нещо повече, да стане още по-интегрирана? Европейските лидери плащат сега фактурата на две десетилетия ускоряване на европейската интеграция, на Единния европейски акт от 1986 г. и на Лисабонския договор от 2009 г., в които обещанията за просперитет изобилстват, а отговорите на въпроса, свързан с демокрацията в Европа, отсъстват.

Така че, когато към гръцката криза се добавя и умората от европейските институции и европейската интеграция, Европа се оказва като Минотавъра в лабиринта.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #21

    Гръцката държава днес е фикция.../цитат от статията/ Е щом е така, не може здравомислещите икономисти в ЕС да не приемат икономически, финансови и политически проект по отношение на Гърция. Прави са в Германия като казват, че няма да готвят рецепти за гръцката политическа кухня. Гърция е нагледен пример за политическата спекула на самозабравили се политици, водеща до дезинтеграция на цяла държава. У нас партийците доведохо до същото в обществото, но държат в ръцете си властта, защото ресурсите са в ръцете им и частният сектор не е толкова мощен.Поради което гръцките събития са различни от нашите.

  2. Анонимен
    #20

    И в историята важи принципа на махалото.
    В периода 1913-1945 България беше жестоко наказана за нищо - с орязване на територии и население, с плащане на многомилиардни репарации и издържане на Гърция и на Сърбия и накрая хвърлена на човекоядеца Сталин.
    Но през 1989 махалото тръгна обратно.
    Първо го получи Сърбия - заради невиждания си национализъм. Загуби четири войни, сви се до 70 хил. кв. км. и накрая я бомбардираха. В ЕС ще влезе след минимум 20 години. След като върне Войводина на Унгария и Западните

  3. Анонимен
    #19

    муспи - В гръцката политическа мисъл назрява нов паразитен план. Да подходят още един път лукаво към България, която очевидно се очертава като остров на стабилноста, че и на благополучието на Балканите, като признаят нейното културно превъзходство и че траките са строили Акропола. От своя страна България ще трябва да се съгласи да поеме подръжката на паметниците на културата, като ще се издължава с агнешко, сирене и кашкавал. Естествено и да приеме драхмата, - всички възможни български правителства

  4. Анонимен
    #18

    Авторът правилно отбелязва, че гръцката държава не съществува и е само фикция (за илюстрация - там даже няма кадастър)Но бърка в основното ! Гърция просто трябва да бъде оставена да фалира и това не само няма да наруши доверието в ЕС, а напротив. На големите световни играчи ще бъде показано, че Европа има имунна система и организмът й може да се освобождава от паразитите. А гърците да бъдат оставени сами на себе си - да си гласуват ако щат и по 12 пъти в годината и за когото искат. Само да им бъде твърдо заявено, че парите се дължат и повече отписвания на дълг няма да има.

  5. Анонимен
    #17

    До № 15: Кой са червените медии? Можеш ли да ги изброиш? Или просто така както казват турците Лаф олсун(приказка да става).

  6. Анонимен
    #16

    До №14 "добре го казваш и си абсолютно прав,че за България сега има невероятни и безпрецедентни в нейната най-нова история благоприятни фактори за защита на своите интереси спрямо съседите " Вярно и като потвърждение на по-горното откриваме институт с преподаване на турски език.

  7. Анонимен
    #15

    1, защо се правиш, че не разбираш бе? Все едно да правиш референдум на крадците искат ли да върнат откраднатото. Или да изкараш на референдум за шистовия газ неграмотните и отровените от червените медии.

  8. Анонимен
    #14

    Прав е № 10 по-долу, ама де толказ разум у българското природо-население! То си иска комуноидите, които 50 години го яхаха, крадиха го още 10-15 години през "прехода" и сега му "пеят приспивни песни" за лошия Костов и лошия ББ и ГЕРБ... Много къса памет има тоя народец и забрави вече за Р.Овч., заменките, Масларова и батко-братко, Гагаузов и Мургина, Кобурга и Доган... Вече е готов да си ги избере отново и пак да започне отначало... поредното в безкрая от българска групост...

  9. Анонимен
    #13

    Гърция е неспасяема. Гърците имат нужда да бъдат изритани от рая обратно в чистилището. Те ако искат могат да си спретнат тяхен собствен ад, тяхна воля. Така или иначе обаче гърците са били допуснати в рая напълно преждевременно. Гърците имат нужда да излязат на припек докато им узреят тиквите.

  10. Анонимен
    #12

    До № 10 А ма ти сериозно ли?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.