Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гърция блокира създаването на евроармия

0 коментара

Поредният опит на ЕС да убеди Гърция да вдигне несъгласието си по споразумението ЕС-НАТО за действието на Европейските сили за бързо реагиране претърпя неуспех, заяви днес гръцкият правителствен говорител Христо Протопапас, цитиран от АФП.

Говорителят каза това по повод срещата вчера в Люксембург между гръцкия външен министър Георгиос Папандреу, испанския му колега Жозе Пике и върховния представител на ЕС по външната политика и отбраната Хавиер Солана. Срещата завърши "без резултат". Гръцката позиция е неизменна, тя изключва приемането от наша страна на т.н. "документа от Анкара", изтъкна Протопапас.

Днешната преса в Гърция дава достатъчно информация, за да се разбере, какво е било новото предложение към Гърция. В публикация на в. Елефтеротипия се отбелязва, че ЕС в отделен текст е предложил да признае "лидерската роля" и "специалните пълномощия" на Гърция при европейските военни операции на Балканите.

Изявлението на гръцкия правителствен говорител Протопапас всъщност означава, че предложението за признаване на някаква специална роля на Гърция на Балканите, срещу приемане на рамката на споразумението от Анкара, е било отхвърлено от Атина.

Компромисното споразумение, постигнато на турско-американско-британските преговори в Анкара в началото на декември миналата година изключва от обсега на действие на европейските сили райони на жизненоважни турски интереси. Съгласно условията на компромиса Турция има право на консултации по т. нар. самостоятелни операции на бъдещите общи европейски сили /операции без участието на НАТО/, които няма да се намесва в спорните въпроси между Турция и Гърция, по-специално в Егейско море и Кипър.

Споразумението от Анкара се тълкува в Атина като застрашаващо гръцките национални интереси, тъй като районите на жизненоважни турски и гръцки интереси се засичат на остров Кипър и в Егейско море.

Споразумението на ЕС с Турция е нужно, тъй като европейските сили за бързо реагиране искат да използват инфраструктури и други ефективи на НАТО, за което е нужно съгласие на Турция, която е член на Алианса, на не е член на ЕС. Гърция обаче настоява европейските сили да се развиват самостоятелно и да не зависят в мисиите си от волята на страни от НАТО, които не са членове на ЕС.

Въпросът за евроармията не можа да бъде придвижен нито на срещата на ЕС в Лаакен, нито на срещата в Барселона. Испания, която в момента е ротационен председател на ЕС, заяви амбицията си до средата на тази година да убеди Гърция да приеме споразумението от Анкара.

Срещата на върха на ЕС в Барселона възложи на Солана и на испанското председателство да намерят решение на проблема с гръцките резерви относно ролята на Турция в бъдещите европейски сили.

Този въпрос ще бъде обсъждан на насрочените за утре разговори в Атина между гръцкия премиер Костас Симитис, Солана и генералния секретар на НАТО Джордж Робъртсън.

Вероятно Робъртсън ще започне обсъждането на тази тема с гръцкия външен министър Папандреу още тази вечер, допълва АФП, позовавайки се на източници от гръцкото външно министерство.

Испанското председателство и Хавиер Солана настояват европейските сили да стартират първата си мироопазваща мисия в Македония още преди края на тази година.

Европейските сили за бързо реагиране, които ще участват в мироопазващи и хуманитарни операции се планират да имат численост от около 60 000 души.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.