Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гърция и Турция договориха сътрудничество в неконфликтни области

0 коментара

Външните министри на Гърция и Турция Георгиос Папандреу и Исмаил Джем подписаха днес в Атина поредица от двустранни споразумения за сътрудничество в така наречените области с "ниска степен на политическо противопоставяне", съобщават информационните агенции. Сред подписаните двустранни документи е споразумението за реадмисия на нелегалните имигранти, създаването на смесен гръцко-турски екип за спасителни операции при бедствия и взаимно обучаване на дипломати.

Двамата министри подписаха и допълнителни споразумения в областта на мерките за доверие, които предвиждат размяна на мнения в рамките на международните организации, съвместни действия за екологична защита на общата речна граница по р.Марица, както и размяна на покани за военни учения. Двамата министри се споразумяха и за обмен на информация за трафикантските мрежи на нелегални имигранти, които са свързани също и с мрежите за трафик на оръжие и дрога.

Министрите подписаха и съвместна декларация за Олимпийско примирие в навечерието на Олимпийските игри през 2004 г. в Атина. Декларацията има символично значение и е свързана с древногръцката традиция по време на Олимпийски игри да не се воюва.

Гръцкият външен министър Папандреу подчерта значението на подписания договор за реадмисия на нелегалните имигранти в момент, когато и двете страни са изправени пред нова имигрантска вълна вследствие на войната в Афганистан.

Агенциите припомнят, че от понеделник на гръцкия остров Закинтос се намират около 1000 иракски кюрди, спасени от гръцката брегова охрана. По силата на подписаното днес споразумение, Гърция ще може да връща обратно дошлите от Турция нелегални имигранти в срок от 14 дни.

Макар двамата министри да изразиха задоволство от постигнатото по време на двудневното работно посещение на Исмаил Джем в Атина, дълбоките различия на двете страни по кипърския проблем още веднъж проличаха ясно.

Миналата седмица турският премиер Еджевит заяви, че страната му разглежда възможност за "анексиране" на Северен Кипър, в случай на присъединяване на острова към Европейския съюз.

Гърция, от своя страна, настоява Кипър да бъде приет още с първата вълна от разширяването на Евросъюза през 2003 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.