Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гърция инвестира в газовата енергетика

0 коментара

Инвестиции в размер на 745,4 милиона евро в енергетиката предвижда гръцката енергийна програма в рамките на третия пакет от предназначените за Гърция структурни помощи на ЕС, съобщава в. Имерисия, цитиран от БТА. Средствата ще бъдат изразходвани за строителството на алтернативни енергийни мощности и екологично чисти обекти.

Според министъра на развитието Акис Цохадзопулос очакванията са с реализацията на новите енергийни обекти да бъдат ограничени с около четири хиляди тона вредните емиисии на въглероден двуокис в атмосферата.

С новите инвестиции се цели също да бъде заменено използването на лигнитни въглища и петрол с други алтернативни енергийни източници и да бъдат създадени около 675 нови работни места.

Гръцкият премиер наскоро обяви намерението на неговото правителство да задели общо три милиарда евро инвестиции за развитие на енергетиката.

През 2000 г. със субсидии на ЕС в Гърция бе построена най-модерната за страната газова централа в Ревитуса. Стойността на централата, в която се преработва внасяния от Алжир газ, възлиза на 95 милиарда драхми.

Природният газ е ключът на енергийната стратегия на Гърция, е мнението на гръцкия премиер. Според него чуждото инвестиционно участие в трите основни газови компании в Атика, Солун и Тесалия възлиза на 360 милиона евро. В Атина доминира убеждението, че Гърция може да се превърне в голяма енергийна сила в Югоизточна Европа и че в тази насока правителството е подело различни инициативи, които могат да превърнат Гърция в регионален център за транзитиране на енергия към Европа.

В печата бе съобщено, че са подписани договорености между националната газова компания /ДЕПА/ и италианската ЕНИ за изграждане на тръбопровод по дъното на морето и че е изготвен меморандум за сътрудничество с Турция за строителството на газопоровод, който да свързва каспийския регион, Близкия Изток и Иран с Европа.

Гръцко-турско-иранският газов проект е другата голяма амбиция на правителството в Атина. Той предвижда строителството на тръбопровод за пренос на газ от Каспийско море през Истанбул до Александруполис и Европа.

Дипломати в Атина оценяват обекта като стратегически с мотива, че с неговото изграждане ще бъде постигната по-голяма стабилност в Югоизточна Европа.

Гръцкият премиер поясни, че става дума за алтернативно по отношение на Русия трасе за пренос на природен газ към Европа.

Ресорни министри в Атина са на мнение, че проектът ще превърне Гърция в енергиен център за Югоизточна Европа, както и по отношение на ЕС.

Анкара също е убедена, че споразумението с Гърция в газопреносната сфера ще превърне двете страни в енергийни фактори в региона.

Наред с това, стурктурни промени се извършват и в трите водещи гръцки енергийни компании - националната електрическа компания /ДЕИ/, нефтената "Елиника петрелеа" /ЕЛПЕ/ и държавната петролна и газова компания /ДЕПА/, за които е в ход издирването на стратегически инвеститори с оглед на тяхната приватизация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.