Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гърция ще се нуждае от още драстични икономии следващите две години

"Файненшъл таймс": Гръцката икономика на нивото на страна от "третия" свят

2 коментара

Гърция ще трябва да намали разходите си с още 5,5 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2013 г. и 2014 година, за да постигне договорените цели за бюджетна консолидация, свързани с втория международен спасителен план за Атина.. Това посочва доклад на Европейската комисия, цитиран във вторник от Ройтерс.

Докладът за изпълнение на поетите ангажименти, изготвен от ЕК, оценява напредъка на гръцките реформи, необходим за отпускане на нови средства за Атина, и препоръчва първият транш да бъде отпуснат възможно най-скоро.

Докладът, до който агенция Ройтерс е получила достъп, посочва, че пакетът от мерки за икономии за 1,5 процента от БВП приет от Гърция в началото на 2012 година, ще даде възможност на Атина да постигне целта за намаляване на първичния бюджетен дефицит до 1 процент тази година.

"Сегашните прогнози обаче са за голям бюджетен дефицит през 2013 г. и 2014 година", посочва Комисията, допълвайки, че недостигът на средства за двете години общо се равнява на 5,5 процента от БВП.

Гърция се готви за парламентарни избори през април и вече усеща тежките последици от мерките за икономии, довели до висока безработица. Според доклада подготвяйки се за нови съкращения на разходите, правителството е преразгледало програми, финансирани с държавни средства, насочило се е към икономии на социални трансфери, отбрана и преструктуриране на централната и местната администрация.

Очакват се нови съкращения на работни места в държавния сектор, намаляване на разходите за фармацевтични продукти и оперативните разходи на болници, както и кешовите плащания за социални помощи.

Новите мерки са необходими, за да продължи Гърция да получава финансова помощ от еврозоната и международния валутен фонд (МВФ) според втората спасителна програма на стойност 130 млрд. евро, която ще осигури на Атина финансиране до 2014 година. За да получи траншовете от помощта обаче, Гърция трябва да има първичен излишък от 1,8 процента през 2013 г. и 4,5 процента през 2014 година.

"Сегашните мерки не са достатъчни, за да бъдат постигнати тези цели. Правителството ще трябва да определи мерки за икономии за тази сума (5,5 процента от БВП) до юни 2012 година, които да бъдат приети в бюджетите за 2013 г. и 2014 година, за да постигне целите", заключава докладът на ЕК.

Финансовите министри от еврозоната (Еврогрупата) одобриха в понеделник вечер новата финансова помощ от 130 млрд. евро за Гърция за периода 2012-2015 г. Прогнозите за гръцкия дълг са оптимистични и сочат, че той може да падне до 117 на сто от БВП на страната през 2020 г. от очакваните 120 на сто, но пазарите са резервирани относно неговата устойчивост, въпреки че дългът бе облекчен със 100 млрд. евро след приключване на операцията по размяна на облигации.

Финансовият министър Евангелос Венизелос изрази пълно задоволство по повод одобрения от Еврогрупата втори пакет. Във връзка с преструктурирането на дълга Венизелос подчертава, че от началото на април Гърция ще се освободи от дълг в размер на 105 млрд. евро и че икономиката на страната е във фаза на рестартиране.

Предстоящите избори в Гърция не трябва да повлияят на прилагането на програмата и това не бива да се случва нито преди вота, нито след това, отбелязва финансовият министър.

Гърция ще получи първите три транша от новия заем през март, април и май, съобщава гръцкият в. "Имерисия", като се позавава на шефа на Европейския фонд за финансова стабилност (ЕФФС) Клаус Реглинг. По-специално траншовете за Гърция ще са: 5,9 млрд. евро през март, 3,3 млрд. евро през април и 5,3 млрд. евро през май.

Изданието смята, че първият транш от новия заем ще дойде още в петък, за да може гръцката държава да погаси задълженията си към Европейската централна банка в размер на 4-5 млрд.. евро.

Наблюдатели в Атина коментират, че на заседанието на Еврогрупата вчера "хардлайнерите" от еврозоната дали да се разбере, че парите в рамките на новото финансиране на Гърция ще се отпускат "с капкомер" в зависимост от нуждите на страната.

Същевременно германското издание на в. "Файненшъл таймс" пише във вторник, че икономиката на Гърция се свива до ниво, валидно за страни от третия свят. В публикацията се цитират данни от изследване, извършено по поръчка на компетентния германски икономически институт Ifo, в което се прави прогнозата, че през 2012 г.. страни, като Перу и Виетнам ще надминат Гърция по брутен вътрешен продукт, като не се изключва в скоро време ситуацията в страната да се влоши още повече.

Ако наистина настъпи една драматична рецесия от порядъка на 8 на сто, тогава дори и Бангладеш и Чили ще надминат Гърция по брутен вътрешен продукт, посочва изследовател от института.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    1и, така е, съгласен съм с уравнението ти, но отбележи...: "при сегашните правила на играта" и сегашната политическа конюнктура! И понеже проблема не е само гръцки, а на цялата еврозона или по-точно на "PIIGS" (въпреки че и Холандия закуца с дефицита напоследък), кака ти Ангела, ще не ще, най-накрая ще прибегне до издаването на евро-облигации и проблема с дълговата криза ще се реши от-раз! Иначе следват португалците, испанците, италианците и почти 100% и французите ще отнесат пешкира, а оттам идва и краят на еврозоната- респективно обединена Европа! (което няма как да го допуснат стриктните фискално шваби!)

  2. Анонимен
    #1

    Естествено, че ще я надминат. Гръцкият БВП беше изкуствено раздут от вливането на огромни по размер заеми в икономиката. Трябва да се свие двойно, за да отговаря на гръцката икономика и производителност на труда. Но тогава отношението на дълга към БВП отново ще достигне невъзможни нива. Гръцкото уравнение няма решение в еврозоната.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.