Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газ, ток или нафта? Общини се притесняват как ще топлят училища и детски градини

1 коментар
Снимка, БГНЕС

Максимално присъствено обучение и ангажимент да се помага на училищата и детските градини със сметките за отопление, ако имат затруднения да ги покрият. Това обеща преди началото на учебната година образователният министър проф. Сашо Пенов. От министерството ще изчакат началото на отоплителния сезон и ще търсят варианти за допълнително финансиране за образователните институции, които не могат да покрият сметките си, евентуално в началото на следващата година.

Отсега обаче общините имат притеснения за това как ще се справят с разходите в зимните месеци. Според сдружението на местните власти проблемът е особено остър в 75 общини, в които всички публични сгради се отопляват с газ. А за около 80% от общинските обекти към момента алтернатива на газа няма. Проблеми може да има и за институциите, които разчитат на отопление на ток.

Разходите растат

"Засега най-голяма тревога буди неяснотата около осигуряване на отоплението. За детските заведения, които се отопляват с електроенергия, общините, както и всички публични институции, получават компенсации както бизнеса", коментираха от Националното сдружение на общините в България (НСОРБ). Допълниха обаче, че публичните потребители като детски градини, училища, културни и спортни обекти, административни сгради, трябва да купуват ток на свободния пазар, както и предприятията. А към момента това означава, че плащат по-високи цени от битовите потребители.

Наскоро от НСОРБ поискаха да се намери решение на този проблем. Според данни на сдружението разходите за електроенергия за периода октомври 2021 – февруари 2022 (на база фактурите, заплатени от общините) са нараснали средно с над 225% спрямо същия период година по-рано. Като се приспаднат компенсациите, които към момента се отпускат от държавата, местните власти са "назад" с над 35 млн. лв. само от сметките за ток за миналата зима.

Още по-сериозен е ръстът на разходите за газ. За миналия отоплителен сезон тези сметки на общините са се увеличили с над 260% спрямо година по-рано или от 11 млн. лв. на 28 млн. лв. По данни на НСОРБ 75 общини в страната отопляват училища, детски градини, здравни и социални заведения изцяло на газ. Според проучване на сдружението, в което са се включили 71 от тези местни власти, около 80% от общинските обекти (1092 сгради в 67 общини) са в невъзможност за преминаване към алтернативно отопление.

"Без намиране на механизъм за компенсиране на тези публични разходи, общините трудно биха гарантирали, че ще се справят с покриването на сметките през зимния сезон. Това би било допълнителен удар и по бизнеса в тези региони, ако затворят детски градини и училища, защото родителите ще трябва да се грижат за децата", коментират от НСОРБ.

Преминаването на публичните структури от отопление на газ към електричество или друго гориво на този етап е невъзможно и е свързано с огромни инвестиции в друг тип отоплителни тела и отоплителни системи, а средства за това не са предвидени, добавят от сдружението.

Търсят се алтернативи

Димитровград е една от 75-те общини в страната, които от години използват природен газ за отопление на всички публични сгради. "Направихме среща с директорите на образователните институции, за да проучим какви са възможностите за алтернативи на газа – нафта или ток. Не всички обаче имат възможност да преминат на алтернативно отопление, а и разликата в разходите вероятно няма да е чак толкова голяма", коментира кметът на общината Иво Димов пред Mediapool. По думите му всички общински сгради ползват природен газ поне от 6 години. Системите за отопление на алтернативно гориво не са ползвани от тогава и за да бъдат включени отново, ще се наложи да се направи профилактика. Осигуряването на нафта също не е лесно.

Според Димов проблем, ако трябва да се търси алтернатива на газа, ще има основно в училищата. "Детските градини и яслите могат да ползват и климатици, защото сме ги оборудвали с такива. Училищата обаче нямат такива", коментира кметът. Добави, че изчисленията показвали, че при среден разход от 30-35 хил. лева за газ за изминалия отоплителен сезон, през тази зима сумата щяла да стигне 100 хил. лева.

"Бюджетите на образователните институции обаче са почти същите", каза Димов. Според него големият проблем ще дойде през януари, когато ще трябва да се плащат сметките за декември. "Дано до тогава да има редовно правителство, на което да му светне лампата", коментира Димов.

Две училища в едно

Той обясни, че за училищата обсъжданата алтернатива е децата от две образователни институции да се съберат в една сграда и да учат на две смени. Така ще се пести от сметките за газ. Подобно решение обаче е много компромисно и може да се вземе от директорите и образователното министерство, обясни Димов.

Такава схема – две училища да се съберат в една сграда - обмислят и в община Петрич. Зам.-кметът Нина Попова обаче се надява, че до тази крайна мярка няма да се стигне. Още повече, че това означава да отпаднат часовете за занималня и допълнителни дейности. Иначе в общината планират, ако се наложи, да се върнат отново към отопление на училищата с нафта, въпреки че и тя не е на "много атрактивна цена". Проблемът е, че системите не са работили с този вид гориво поне от 10 години. Освен това две от училищата в общината нямало къде да съхраняват нафтата. Не се знаело и дали електрическите системи в сградите ще издържат използването на електроуреди за отопление, а и купуването на радиатори тепърва е голям разход.

"Детските градини имат и климатици, които могат да използват, ако се наложи", коментира Попова и увери: "Няма да оставим хората на студено".

Според зам.-кмета на Петрич общината ще се опита да намери финансиране за поставяне на соларни панели на покривите на публичните сгради и в бъдеще да използва този вид енергия за отопление. "Надяваме се да има помощ от бюджета или от европейски програми за подобна инвестиция", добави Попова.

Проблеми с доставките и системите

"Към момента, при това равнище на цените и резервите, които имаме в училищното и предучилищното образование, смятаме, че до края на декември ще можем да осигурим системата с отопление. Ако обаче настъпи рязък скок нагоре, например с 20-25%, ще ни бъде доста трудно", коментираха от община Шумен пред Mediapool. От там припомниха, че издръжката на училищата и детските градини е основно от държавния бюджет, а общините подпомагат системата финансово, "но не трябва да се прехвърля тази отговорност изцяло върху тях или пък да изпадаме в ситуация всяка община да се спасява сама както и колкото може".

От общината допълниха, че училищата и детските градини в селата край Шумен се отопляват на газьол и твърдо гориво. "Проблемът там не е толкова в средствата, колкото в доставките. Затова приоритет за общинското ръководство е да осигури отоплението първо за образователните институции", допълниха от местната власт.

За училищата и детските градини в самия Шумен алтернатива на газа за отопление към момента няма, "защото това означава изграждане на нови системи за отопление, за които са необходими доста средства, а с такива пари общините към момента не разполагат".

Само в две-три шуменски училища можело да се мисли за отопление с климатици.

"В останалите също има поставени климатици, но недостатъчно, само в отделни части на сградите или само в някои от класните стаи. Не това обаче е големият проблем. Климатици може да се поставят, но инсталациите не са пригодени за толкова голямо натоварване. Има опасност от срив в електрическите мрежи. Когато са строени сградите, те не са проектирани за използване на електричеството за отопление", коментираха от общината.

Масовото използване на климатици било трудно приложимо и в детските градини с по-големи сгради. "Алтернативен вариант в някои от по-малките градини може да е смесеното отопление. Например до обяд – на газ, следобед – на ток", допълниха от местната власт.

Всички образователни институции на територията на община град Добрич са газифицирани. От събраната към момента информация от детските градини и училищата става ясно, че всички градини и училища "имат възможност да преминат към алтернативни източници на отопление – електрическа енергия".

"Към момента община град Добрич не предвижда реорганизация на обучението. Усилията на екипа през настоящия отоплителен сезон ще бъдат насочени към осигуряване на условия за протичането на нормален учебен процес, защото затварянето на детските заведения и/или на училищата не само лишава децата от достъп до качествено образование, но и влияе върху тяхното психично здраве, увеличава риска от отпадане от образователната система, води до ръст на агресивното поведение сред тийнейджърите и до социална изолация", обясниха от общината.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kosta
    #1

    A защо не перки и панели? Какви са тия ретро газ, нафта... и ток от въглища. Ренювабъл енерджи от Слънцето е решението. Така ми казаха Грета, Ал Гор и г-н Сандов

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.