Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газът отново надхвърли 1300 долара за 1000 куб. м.

8 коментара
Газът отново надхвърли 1300 долара за 1000 куб. м.

Цената на природния газ в Европа при откриването на борсовите търгове в понеделник сутринта надхвърли 1300 долара за 1000 куб. м за първи път от началото на октомври. Веднага след това стойността му достигна 1350 долара за 1000 куб. метра на лондонската борса ICE.

Цената за януарските фючърси на хъба TTF в Нидерландия, който е сред референтните за цената на суровината в България, достигна 1334 долара за 1000 куб. метра или 114.3 евро за МВтч.

Общият ръст на цената на газа в Европа спрямо тази при затварянето на търговете в петък е почти 8%.

На този фон руският монополист "Газпром" отчете над два пъти повече приходи от продажбата на синьо гориво спрямо година по-рано, а по-късно през седмицата се очаква Брюксел да обяви план за обща покупка на природен газ за страните членки на Европейския съюз.

За периода януари-октомври 2021 г. приходите на "Газпром" са били 39.58 млрд, долара, според данни на Федералната митническа служба на Русия, цитирани от ТАСС В понеделник.

Физическият обем на износа на газ в отчетения период е нараснал с 5.7 на сто и е достигнал 171.5 млрд куб. м. Като стойност експортът се е увеличил с 30.8 процента до 6.17 млрд. долара.

През октомври 2021 г. средната експортна стойност на газовите доставки е нараснала до 443.5 долара за 1000 куб. м докато през септември тя е била 308 долара, а през август – 282.4 долара за 1000 куб. м.

Според представени по-рано за карти уебинар за европейския газов пазар "Газпром" очаква износът мму за Европа да превиши 183 млрд. куб. м, което е с 6 млрд. куб. м повече спрямо 2020 г.

Като решение на проблемите с цените на природния газ, а оттам и на електроенергията, Европейската комисия смята да създаде стратегически резерв с горивото и възможност страните членки да купуват заедно природен газ, посочва испанското издание "Ел Паис". Целта е държавите от ЕС да могат да се противопоставят на кризисни ситуации като недостиг на гориво или рязкото му поскъпване.

Планът се очаква да бъде представен във вторник. Според замисъла желаещите членки могат да задействат план по съвместната покупка на газ, а след това количествата да отидат в стратегическите резерви и всяка държава ще може да съхранява придобития газ на своя територия или в друга държава.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kosta
    #8

    Умите и красивите по цял свят трябва да бъдат в изолатора заради малфункшън на централната нервна система и колаборация с Путин

  2. Stefan
    #7

    Няма да се плашите! Само ще плащате :))) Важното е, че спасите климата и планетата :) Вас кой ще ви спасява през зимата Обаче не знам.

  3. Илиев Пешо
    #6
    Отговор на коментар #1

    Какво излиза - зелените в Германия играят за печалбата на Газпром? Уж се борят срещу, а реално увеличават цената на газа, а от там печалбата на Газпром...

  4. Илиев Пешо
    #5

    Така е - ЕС като слуша лъжите на САЩ да залее ЕС с газ, така се получава...

  5. Димитър Мавров
    #4
    Отговор на коментар #2

    И.д.и.о.т.и като теб и "Мончо-Тиранофила" колкото искаш у нас-затуй сме на това дередже.

  6. Селска десница
    #3

    Заради Гамизовци, Илиян Василевци, Мартин Димитровци, МакКейн, знайни и незнайни соросоиди и българомразци Южен поток не влезе в България, макар че тръбите бяха на пристанището в Бургас. Заради това сега получаваме толкова скъп газ и закономерно сметките са високи, но грантаджиите си получават редовно парите и цените не ги касаят!

  7. rusonefil
    #2

    Е и та? Нали Газпром продавал по дългосрочни договори?

  8. Мони Монев Тиранофоб
    #1

    13.12.2021Германският външен министър обяви невъзможността за одобрение на "Северен поток 2"
    /Глава МИД Германии заявила о невозможности одобрения "Северного потока-2"/

    Сертифицирането на Северен поток 2 в момента не е възможно, тъй като проектът не отговаря на стандартите на ЕС. Това съобщи в неделя германският външен министър Анелена Бербок в ефира на телевизионния канал CDF, коментирайки ескалацията на ситуацията около Украйна.

    „Обсъдихме това в рамките на коалиционните преговори и предписахме

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.