Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газовата ни връзка с Гърция - най-важната за Европейския енергиен съюз

Даниел Митов обясни, че повишените амбиции са заради бъдещия трансфер на природни ресурси

3 коментара
Газовата ни връзка с Гърция - най-важната за Европейския енергиен съюз

България е повишила своите амбиции по отношение на междусистемната газова връзка с Гърция, тъй като тя ще е стратегически важна за трансфера на природни ресурси в бъдеще предвид новооткрити газови находище в региона на Балканите. Това стана ясно след срещата на външния ни министър Даниел Митов с гръцкия му колега Никос Коздияс в рамките на официалното му посещение в Атина.

Преди седмица вицепремиерът по икономическите въпроси Томислав Дончев заяви, че строежът на връзката се бави заради уточняване на технически въпроси с гръцката страна, след които и желанието на България капацитетът на тръбата да бъде увеличен от сега планираните от 3.5 до 5 млрд. куб. м газ годишно на 20-25 млрд. куб. м.

"Ние се нуждаем от интерконектори. И Гърция, и България имат интерес да получават повече природен газ през тези връзки”, коментира министър Митов. Той допълни, че страната ни е наясно, че това да има различни източници на газ с различни цени ще е от полза не само за България, но и за Европа. "Затова вицепремиерът Дончев е прав, когато казва, че ние сме повишили нашите изисквания, повишили сме амбициите си. В действителност ние се нуждаем от повече, а не по-малко. Не се отказваме от този проект”, заяви дипломат №1 на страната ни.

"Надаваме се техническите въпроси да бъдат изчистени много скоро и да продължим с подписването на окончателното споразумение (вземането на инвестиционно решение от акционерите в проекта – "Българският енергиен холдинг" и дружеството "Посейдон" между гръцката ДЕПА и италианската "Едисон", бел. ред)", заяви Митов. "Искаме да разберем какъв ще е пълният капацитет на интерконектора между Гърция и България, защото видимото към момента е добро начало, но се нуждае от повече, тъй като регионът ни ще бъде стратегически за трансфера на природни ресурси в бъдеще”, каза още той.

"Смятам, че светът се променя, променят се и източниците на енергия. САЩ имат най-евтиния природен газ. Има много голям залеж в Египет и Иракски Кюрдистан. Краят на ембаргото над Иран ще доведе до доставките на газ и от там. И ще е добре той да стигне до нашите държави. Така ще имаме сигурност чрез конкурентност. Затова е толкова важно сътрудничество с България”, коментира от своя страна външният министър на Гърция Никос Кодзияс.

Митов определи интерконектора между Гърция и България като най-важната връзка от бъдещия европейски Енергиен съюз. "Диверсификация” и "взаимосвързаност” са ключовите думи за прилагането на този съюз, а Гърция е ключов партньор за разнообразяването на източниците на газ, посочи още българския външен министър.

"Предстоящото изграждане на интерконектора между България и Гърция ще гарантира доставките на газ към Северна Европа, през България и Румъния, както и към Западна Европа през Сърбия. Реверсивните връзки ще гарантират, че потокът от газ ще върви към България и от други източници”, допълни той.

По думите му, това ще създаде реални газови пазари в ЕС и цените на газа ще тръгнат надолу.

"Така ще се гарантира, че Европа, или някои от страните-членки, няма да са на 100% зависими от един източник на газ, както е България в момента”, допълни министър Митов и заяви, че диалогът между министрите на енергетиката е много продуктивен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #3

    Министърът пак се изхвърля на метеното!!! България не потребява и 3 млрд.нм3/година природен газ, той се засилил за 25-30 млрд.нм3/година ще има да се влачи работата до второ пришествие.... и даже "нормалната" връзка няма да бъде направена.....

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    ЕК определи 250 енергийни проекта от общ европейски интерес, които са от инициативата „Свързана Европа“ и ще се реализират приоритетно с финансово подпомагане от ЕК.
    ТОЗИ Е ОПРЕДЕЛЕН ЗА ПРИОРИТЕН! сАМО ГЪРЦИТЕ ДА НЕ СЕ ТУТКАТ!
    Вече има разпределени над 600 млн.евро за предварителни проучвания по определени проекти от този списък. Обявеният инвестиционен пакет в размер от 315 млрд. евро също ще бъде насочен и към тези проекти
    Голяма част от тези проекти са свързани с изграждането на Южния газов

  3. lubo
    #1

    България консумира годишно не повече от 3 милиарда м3. Интересен проект.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.