Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Газпром" и "Лукойл" се сринаха с 98% в Лондон

7 коментара
"Газпром" и "Лукойл" се сринаха с 98% в Лондон

Листнатите във Великобритания депозитарни разписки на руски компании се изпаряват с влизането в сила на санкциите.

Индексът Dow Jones Russia GDR, който проследява търгуваните в Лондон руски компании, се понижи с 98% за две седмици. Спадът изтри 572 милиарда долара от пазарната стойност на 23 компании, включително "Газпром", "Сбербанк" и "Роснефт", според изчисленията на Bloomberg, цитирани в сряда от българския клон на телевизията.

Продължаващата разпродажба в сряда предизвика вълна от спирания на търговията заради волатилността. В рамките на първите четири часа от търговията сделките бяха за кратко спирани най-малко 15 пъти за кредитора "Сбербанк", държавния газов гигант "Газпром" и търговеца на дребно "Магнит" PJSC. Търговията с Внешторгбанк беше спряна още миналата седмица след санкции.

Показателят Dow Jones Russia GDR, който проследява 11 от най-големите руски компании, регистрирани в Лондон, падна с цели 81% в сряда, отбелязвайки спад от 16 февруари до 98%.

Депозитарните разписки за "Сбербанк" се понижиха с 98% този месец, докато "Газпром" падна с 98%, а производителят на стомана "Северстал" загуби почти 100%. Rosneft Oil Co. падна с 65%, а "Лукойл" потъна с 98%.

Европа разделя бизнеса на "Сбербанк" в региона, след като санкциите, предизвикани от нахлуването на президента Владимир Путин в Украйна, доведоха до натиск на местните ѝ депозити. Междувременно европейските енергийни компании се дистанцират от "Газпром", като Shell и италианската Eni SpA прекратяват съвместните предприятия.

Тъй като руската централна банка предприе необичайната стъпка за затваряне на борсовата търговия на московската борса, движението на акциите на руски фирми, търгувани другаде, е индикация за това как местните акции могат да реагират на санкциите, след като евентуално бъде възобновена търговията. Тридневното спиране на борсовата търговия е най-дългото затваряне при извънредни обстоятелства от октомври 1998 г., според борсата.

Излизането от руски акции, листвани в чужбина, може да продължи, като операторът на индекси на акции Stoxx планира да извади 61 руски компании от своите индекси на 18 март. MSCI преразглежда подобни планове.

Вторият по големина производител на петрол в Русия следва местните конкуренти "Роснефт" и "Газпром Нефт" в отчитането на силни печалби, което сигнализира за потенциално увеличение на доходността на акционерите. Стабилните резултати бяха подкрепени и от по-високото производство, след като ОПЕК+ облекчи ограничаването на производството.

Нетната печалба на "Лукойл" достигна 773.4 милиарда рубли (6.9 милиарда долара) през 2021 г., 50 пъти повече от предходната година. Печалбата за четвъртото тримесечие е 233.8 милиарда рубли, рекордно високо, съобщи компанията в отчет за печалбите в сряда, ден по-рано от планираното.

Свободният паричен поток - основата за изчисляване на дивиденти - достигна 693,6 милиарда рубли през 2021 г., второто най-високо ниво от поне седем години.

"Лукойл" се ангажира да изплати равностойността на поне 100% от коригирания си свободен паричен поток. Общият свободен паричен поток предполага дивидент за цялата година в диапазона от около 915 рубли на акция, каза анализаторът на BCS Global Markets Рон Смит в бележка по имейл след доклада. "Лукойл" вече се съгласи за междинен дивидент от 340 рубли на акция.

Петролът нарасна с повече от 50% миналата година, тъй като търсенето се възстанови от пандемията, а предлагането не успя да го задоволи. Цените продължават да се покачват, като петролът в Лондон надхвърля 113 долара за барел в сряда.

На 28 февруари, последният ден на търгуване на акции в Москва, акциите на "Лукойл" затвориха с 4.5% по-ниски до 4921 рубли. Акциите паднаха с цели 50% на 24 февруари, най-много от две десетилетия, след като руските войски нахлуха в Украйна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #7
    Отговор на коментар #2

    За да са подставени лица на рашистите пак ли?

  2. John Doe
    #6

    Тези гнезда на корупция и кражби трябва да бъдат смазани. По-добре на студено но свободни, отколкото в топла руска кочина.

  3. Коментарът е изтрит в 16:04 на 10 май 2023 от автора.
    #5
  4. mediaman
    #4

    Мисля, че кредитен рейтинг "боклук" си е жив комплимент. Аз бих им дал степен "*айно".

  5. Джелсомино
    #3

    С такъв некaдърник като Путин на Русия не и трябват врагове, той много добре се справи. А обвиняваше Запада, че искал да унищожи Русия.

  6. Един препатил
    #2
    Отговор на коментар #1

    Оставете "Газпром". Я всички дето плюеха Костов, че продал "Нефтохим" на руснаците да съберат малко стотинки и направо да купят целия "Лукойл".

  7. gavril
    #1

    Сега е моментът да изкупят газпром и лилипутлер да се окаже че е направил най-голямата услуга на Европа в историята й. Няма такъв тиквеник.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.