Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Газпром" похарчил трилиони за нерентабилни проекти и се готви за нови антирекорди

12 коментара

Руският концерн "Газпром" изхарчи 2,4 трилиона рубли (над 36 милиарда евро или повече от 40 милиарда долара)) за проекти, които не се търсят, пише в сряда руският делови всекидневник "Ведомости".

Освен това компанията се канеше да добие през 2015 г. над 615 милиарда кубика газ, но реалният добив ще е с една трета по-нисък - 414 милиарда кубика по прогноза на Министерството на икономическото развитие. Това е най-ниският показател в цялата история на "Газпром", изтъква вестникът и напомня, че концернът увеличава добивите от 2002 г. насам, когато на ръководния пост в него идва Алексей Милер.

"През 2015-2020 г. се очаква и да нарасне потреблението на вътрешния пазар", твърдеше тогава Кирил Селезньов, шеф на дружеството "Межрегионгаз", припомня изданието Заместникът на Милер Александър Медведев пък предвиждал да скочи потреблението на газ в цяла Европа. До 2020 г. то ще надхвърли 600 милиарда кубика и заради спада в собствените ѝ добиви Европа ще трябва допълнително да внася по 145 милиарда кубика, смятал той.

През 2014 г. износът на "Газпром" е намалял в сравнение с 2008-ва с 40 милиарда куб. м., а продажбите в Русия – с 90 милиарда. През цялото това време компанията обаче продължаваше да инвестира в нови находища и газопреносни мощности.

Например, капацитетът на Бованенковското находище бе увеличена през 2014-та до 90 милиарда кубически метра годишно. От 2008-ма до 2014-та в това находище и за газопровод от него "Газпром" е вложил над 1,8 трилиона рубли.

Това са пропуски в оценката на търсенето, признава аналитикът Валерий Нестеров. Когато обаче са вземани решенията за увеличаване на добива, е било трудно да се предвиди, че ще се задействат едновременно толкова много негативни фактори - промяна в регламентите на европейския пазар, идване на нови доставчици, шистова революция в САЩ, конкуренция с независими производители в Русия, изостряне на политическата ситуация - изрежда ги руският наблюдател.

"Газпром" може да разчита на някакво увеличение на доставките за Европа заради падане на местния добив, но не и на ръст на потреблението – търсенето ще намалява, ЕС продължава да развива алтернативна енергетика, казва пред вестника един от партньорите на концерна в Европа.

"Газпром" стана жертва на любовта си към мегапроекти, смята Нестеров.

Друг руски вестник - "Комерсант" - също коментира спада в добивите и продажбите на газ от "Газпром".

Той отбелязва, че отслабват и позициите на мопонолиста на вътрешния пазар в Русия. Макар че потреблението на газ в страната през първото полугодие е намаляло едва с 0,3 на сто - на 240 милиарда кубика, делът на "Газпром" се свива в полза на независимите производители и най-вече на "Роснефт" - те вдигат добивите.

Ситуацията в Украйна също влошава търговските показатели. Страната рязко намали вноса на газ от Русия. Миналата година 96 на сто от общите годишни доставки - 14,5 милиарда кубика, бяха реализирани именно през първото полугодие. За шестте месеца на тази година обаче "Газпром" достави на "Нафтогаз Украйна" едва 3,7 милиарда кубика, а сега доставките дори са спрени изцяло.

Русия очаква наесен те да бъдат подновени, но украинските власти смятат да купят през 2015 г. от "Газпром" общо не повече от 6-7 милиарда кубика газ. През 2013 г. руският монополист продаде на Украйна 25,8 милиарда, а през 2012 г. - 32,9 милиарда кубика. Сега обаче "се готви за нови антирекорди", допълва "Комерсант".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #12

    Още 6 страни от Европа се присъединиха към икономическите санкции срещу Русия!!! сайт на ЕС

  2. Ина
    #11

    Ако му заменим костюма с ватенка и един каскет...мужик с под-пух-нала мут-ра и малки свин.ски сви.репи очички.

  3. Рядко може да се срещне човешко лице,излъчващо толкова неприязън,ехидност и враждебност! Ако някой скулптор трябва да извае всемирният образ на руската външна политика, муцуната на Милер е най-подходящият модел,неподлежащ на никакви корекции.

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #9

    A Международния съд по делото за свалянето на Boeing на Малайзийските авиолиний в Донбас в качеството на обвиняеми може да привлече по делото Путин и негови министри!!!! Чуркин се е попик.л и ще гласува протиВ! Для трибунала по Boeing предусмотрели право судить президента и членов правительства РФ В качестве обвиняемых по делу о крушении Boeing Малайзийских авиалиний в Донбассе в июле 2014 года могут предстать глава ответственного за катастрофу государства и члены правительства, следует из проекта Устава международного трибунала, который рассмотрит на заседании в среду вечером Совет Безопасности ООН.

  5. Това е демокрацията в бензиностанцията, която се прави на държава . Не им трябват неправителствени организации...

  6. Ухапала го муха г-н Алексей Милер. Парите са за харчене и не са негови. Той, Путин, Шрьодер... си взимат тяхното въпреки загубите. Трябват още санкции за да ги ужилат истински.

  7. Jack Daniels
    #6

    В задачата се пита - Колко от тези мегаломански проекти са били създадени с единственната цел да се окрадат?

  8. BLM
    #5

    "... промяна в регламентите на европейския пазар." Има два основни начина за контрол на системи: - регулиране - европейският пазар естествено реагира, поддържайки системата в определени гранични условия. Вариации има но те са под контрол в определени граници. - програмно управление - чрез пленуми на ЦК на КПСС например. Продължават по програмата независимо от междинните резултати пък ако ще и потоп. И потопът настъпва (пример 1989 г.) Това е основната разлика между "лошия" Запад и "велика" Русия.

  9. Мони_deactivated_1480055728
    #4

    Защо ли Централната Банка на РФ е подала два иска в Арбитражния съд на Москва срещу ОАО «Газпром». Тази информацията е качена на сайта на съда(иск 1, иск 2). http://kad.arbitr.ru/Card/e7eefd46-5c00-4297-b9aa-791d4c224709

  10. Аслан Юриев
    #3

    Вижте физиономията на този странен индивид. Не може да се очакват никакви интелигентни действия като пазарни проучвания, оценки на риска и пр. Индивидът е поставен там за да изпълнява сляпо разпорежданията на злия гном, който обаче няма по-висок интелектуален потенциал...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.