Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ и МВР отстъпиха за трафичните данни

18 коментара
ГЕРБ и МВР отстъпиха за трафичните данни

ГЕРБ и МВР отстъпиха пред обществения натиск и се отказаха изненадващо от правото да се следят трафични данни от Интернет и мобилните телефони за разследване на престъпления с предвиден затвор под 5 години. Единственото изключение се предвижда разпечатки да се предоставят за разкриването на компютърни престъпления, което фигурираше в закона и до този момент.

Дебатът за окончателното приемане на закона започна с обяснително изказване на зам.-министъра на вътрешните работи Веселин Вучков.

Той се опита да разсее всички критики на Синята коалиция, БСП и ДПС, които още преди пленарното заседание заплашиха, че ще сезират Конституционния съд за нарушаване на човешките права. Българската конституция категорично отхвърля възможността тайната на кореспонденцията да се вдига за престъпления, които според Наказателно-процесуалния кодекс не се дефинират като "тежки". Вучков обаче така и не успя да убеди депутатите, че МВР не се опитва грубо да наруши конституцията.

Цензура на парламентарния "флаш моб"

"Днес, аз, Петко Ковачев (Зелените), Борислав Сандов (Зелените), Златина Станкова (Зелените), Гергана Николова (СДС) и Мария Капон (ЕНП) слушахме дебатите по Закона за електронните съобщения (ЗЕС) от балкона на пленарната зала в Парламента. Случи се нещо интересно. Някак, плановете ни да изразим своето неодобрение от милиционерските промени в ЗЕС бяха стигнали силно изкривени до г-жа Цецка Цачева. Председателката на парламента беше разбрала, че ще се събличаме на балкона.

Още

След отправено предупреждение от страна на зам.-председателя на НС и депутат от ДПС Христо Бисеров, че ще бъде сезирана и Венецианската комисия, зам.-министърът обяви, че МВР е съгласно да следи трафик в досегашния обем. Предложението за отпадане на скандалната поправка бе направено от Иван Иванов (ДСБ, Синята коалиция) и бе гласувано от ГЕРБ.

При приключване на гласуването, петима от организаторите на гражданския протест направиха демонстрация от балкона за гости в пленарна зала. Те едновременно облякоха жълти сигнални жилетки с надпис "Аз не съм терорист" и ги показаха на депутатите. Секунди след това бяха помолени от квесторите да напуснат.

Законът за електронните съобщение е поредния случай, в който парламентарната група на ГЕРБ се поддава на общественото недоволство след като дълго време е защитавала спорни законодателни инициативи. По подобен начин се разви ситуацията с гласувания мораториум за генно-модифицираните организми и за данъка върху хазарта. Очаква се така да се случи и със Закона за отбраната и въоръжените сили, който бе върнат с президентско вето.

Въпреки отказа да се разшири обхватът на престъпленията, МВР все пак получи значителни нови правомощия. Разрешенията за изкарване на разпечатки вече ще се издават от председателите на районните съдилища в страната. Досега това ставаше само със санкцията на окръжните, които са 5 пъти по-малко.

Мобилните оператори и Интернет-доставчиците са задължени да предоставят исканата информация в срок от 72 часа. Сегашният закон не предвиждаше краен срок. Ако частните компании нарушат закона, се полагат глоби до 100 000 лева. В същото време, ако служител на МВР бъде заловен да борави неправомерно с информацията, санкцията е 5000 лева.

Отхвърлено бе и предложението на БСП парламентарната подкомисия, която ще контролира МВР в тази му дейност, да съобщава на гражданите, ако техни данни са станали достояние на властите. Не бе прието и предложението на Програма "Достъп до информация" гражданите да имат право да искат от комисията проверка дали са следени по реда на ЗЕС.

Гражданските организации и ДПС разкритикуваха вносителите на закона и за липсата на обяснение дали интерфейсът за постоянно следене на трафика отпада. Притесненията в тази посока бяха провокирани от смяната на наименованието "интерфейс" с "мониторинг център и други входно-изходни-програмно-технически средства".

Веселин Вучков обясни на депутатите, че това не засяга разпечатките, а е обновяване на понятието, което се отнася само за изваждането на специални разузнавателни средства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Карина
    #19

    лошото е, че пропиляват обществена енергия за оборване на дребните им номера, ако мине

  2. Smartguy
    #18

    Dokato ima nadezhda, ima i nachin!!! BRAVO!!!!

  3. me
    #17

    Какво значи компютърни престъпления? Пак ли ще се занимават с това дали някой е свалил филм или мп3ка?

  4. ГНУС
    #16

    Защо никой не ще да ни припомни,че СЪДЪТ НЕ ПРИЕ СПРАВКАТА ОТ ДАНС ЗА ГОДНО ДОКАЗАТЕЛСТВО,в Операция "Откопод".За какво говорим тогава.Щом,в този конкретен обществено значим случай СЪДЪТ посочва,че подобни ченгеджийски копойни слухтения не могат да са годно доказателствено средство,КОГО ЛЪЖАТ,че чрез слухтене ще борят престъпността.ГНУС!

  5. nabliudatel
    #15

    za6to ima problem sys saita na parlamenta i ne mojeda se prosledi direktno diskusiqta ot zala.Cecka pak vurti nomera.

  6. гражданин
    #14

    ...

  7. бос
    #13

    стана като стенвестник на МВР. По 3-6 заглавия все свързани с акции и пр. дела меверейски. Не е виновна медията. Просто това е лицето на държавата ни. Заприлича на една полицеска държава, която сякаш е пълна само с полицаи и потенциални престъпници, които ЦвЦв вече е осъдил, а Борисов им е произнесъл присъдата. В това огледало изглеждаме много зле. Сякаш няма милиони нормални хора у нас. Сакаш тези милиони нямат проблеми в условията на криза. Сякаш проблемите на МВР трябва да са проблеми на всеки

  8. Гол
    #12

    Прав си. Сега ще те наскачат дежурните ченгета, за та ибоснят, че докато се тревожиш от цените ан парното, от кризата, от липсата на места в детските градини, от мръсната столица, от дупките по улиците, от рекета на ЧЕЗ, ти мислиш само за собствената си паничка с кашичка, а не искаш да ес включиш сърцераздирателно в титаничната битка на ББ и ЦЦ срещу мафията. Пази се. Тук понякога дори бият ако не викаш до живее Бойко!

  9. Литературовед
    #11

    герой в литературата и изкуството

  10. ЛитературовЪд
    #10

    Прав си, крайно време беще да възстановим добрите традиции от доброто старо време. Народният милиционер-единственият положителен герой на всички времна. Сериалът "Синята лампа". Библиотека "Лъч" на издателство "Народна младеж". Редакция "Лъч" в БНТ! Еййй, много лъчове, мноооооого светлина. Но и контрактацийките да не забравяме, и консулатантите. Хехе, колкото и да е тъжно, дори филмът "Опасен чар" е създаден по контрактация с МВР.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.