Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия допусна удължаване живота на ТЕЦ и АЕЦ, за да намали газовата си зависимост от Русия

3 коментара
Германия допусна удължаване живота на ТЕЦ и АЕЦ, за да намали газовата си зависимост от Русия

Германия обяви обрат в основната си енергийна политика, споменавайки за възможността да продължи живота на въглищните и дори на атомните си централи, за да намали зависимостта си от руския газ след инвазията на Русия в Украйна, предаде Ройтерс.

Много западни страни оказват натиск над най-голямата европейска икономика да стане по-независима от руския газ, но нейните планове целят постепенно премахване на топлоцентралите на въглища (ТЕЦ) до 2030 година и затваряне на АЕЦ до края на 2022 година. Това не оставя голям избор на Берлин.

В изказване в неделя канцлерът Олаф Шолц изложи по-радикален път, за да може Германия да намали енергийната си зависимост от Русия.

"Събитията от последните дни ни показаха, че една отговорна и насочена към бъдещето енергийна политика е решаваща не само за нашата икономика и за околната среда, но и за нашата сигурност", посочи Шолц на специално заседание на Бундестага, посветено на украинската криза.

"Трябва да променим посоката, за да преодолеем зависимостта си от вноса на индивидуални доставчици на енергия", допълни той.

По думите му това ще стане чрез изграждане на два терминала за втечнен природен газ (ВПГ) в северните пристанища Брунсбютел и Вилхелмсхавен, както и чрез увеличаване на запасите от природен газ.

Германия обмисля и възможността да продължи живота на последните атомни централи, за да осигури доставките на енергия за страната, изтъкна министърът на икономиката Роберт Хабек, член на партията на "Зелените".

Запитан от телевизия А Ер Де (ARD) дали може да се обмисля по-продължително функциониране на последните три АЕЦ, които са предвидени за затваряне до края на 2022 година, министърът отговори, че неговото ведомство ще отговори на този въпрос. "Не бих го отхвърлил по идеологически причини", допълни той.

Роберт Хабек каза също така, че да се оставят да работят по-дълго централите на въглища също е опция.

В началото на миналата седмица Германия спря сертификацията на газопровода "Северен поток 2" между Русия и Германия, след като Москва призна независимостта на двете източни украински сепаратистки области. След това Русия нахлу в Украйна, принуждавайки Запада да наложи нови санкции на Москва и превръщайки в още по-неотложен въпроса с газовите доставки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stefan
    #3

    Машалла ма@@ф ефенди, както се казва на чист новонемски изик :)) Сетихте се къде е заровено кучето. Сега отворете и тези АЕЦ, дето ги затворихте по нова година, въпреки, че знаехте за риска от война. Зеленажи.

  2. Real ''Mickey''
    #2
    Отговор на коментар #1

    Руско, и къде го видя пирона бе душицо?:):):)А го видях в ковчега на малумния Нов Зелен Проект, с който затоплистите дерат кожи от народите си и ги карат да минат китайски батерии и Solar Power. За радост на братската им ККП!!! И чух: летс гоу Брандън! Не ти ли омръзна да плескаш малоумия

  3. rusonefil
    #1

    Още един пирон в малкото ковчеже на джуджето.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.