Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия е против НАТО да поеме и военната мисия в Афганистан

0 коментара

Германският министър на отбраната отхвърли предложението на САЩ НАТО да поеме изцяло контрола върху американската военна мисия в Афганистан, като обяви, че неговата страна предпочита да се фокусира върху стабилизацията.

Шрьодер: Германия няма да промени позицията си за Ирак

Германският канцлер Герхард Шрьодер опровергава изявленията на министъра на отбраната Петер Щрук, който даде да се разбере, че Германия би могла да изпрати войски в Ирак на бъдещ етап. Шрьодер заяви в Берлин, че никой от неговия кабинет не обмисля промяна в позицията, предаде ББС. В интервю пред "Файнаншъл Таймс" Щрук заяви, че никой не може да предвиди събитията в Ирак достатъчно добре, че да изключи разполагане на германски войски.

Американското предложение ще бъде обсъдено на следващата неформална среща на военните министри на алианса през февруари 2005 г. в Ница, каза в края на първия ден от настоящата среща в Румъния генералният секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер.

В момента операцията в Афганистан се извършва съвместно от сили на НАТО и от американски военни части. За операцията "Трайна свобода" в Афганистан са разположени 18 000 американски войници, които водят военни операции срещу талибаните и членове на Ал Каида.

В международните сили за поддържане на сигурността са ангажирани 9000 военни, разположени предимно в столицата Кабул.

По-рано американският посланик в НАТО Никълъс Бърнс изрази надежда в скоро време да бъде взето решение за преминаване на операциите в Афганистан под командването на НАТО. Според него това може да стане в началото на следващата година. По думите на посланик Бърнс САЩ искат от европейските си съюзници да засилят участието си в мироопазващата мисия в Афганистан и по-специално в западната част на страната.

Щрук: Парламентът в Берлин няма да одобри промяна на мандата

"Ние сме против сливането на двата мандата", заяви германският министър на отбраната. Германското правителство вижда своя ангажимент предимно в мандата за стабилизация на Афганистан, добави той в интервю пред немско радио.

Много сложен въпрос е как да се съвместят двете различни мисии, каза от своя страна посланик Бърнс, но изрази очакването си лидерите на НАТО да обсъдят този въпрос.

От август 2003 година НАТО ръководи мироопазващата мисия в афганистанската столица Кабул, отделно от военните операции на американските войници. През последните месеци НАТО разшири мисията си в северните провинции, като сега се опитва да поеме ангажименти и в западната част на страната.

Щрук се обяви в подкрепа на разширената мисия на НАТО в Афганистан, но изрази съмнение, че парламентът в Германия ще подкрепи промяна в мандата и ще позволи на Алианса да изпълнява бойна мисия.

Германия е сред страните с най-многочислени контингенти в Афганистан - 2 500 военнослужещи.

Да се ускори изпращането на тренировъчна мисия в Ирак

В дневния ред на срещата на военните министри е и одобреният план за обучение на иракските сили за сигурност от инструктори на НАТО.

Яп де Хоп Схефер каза, че процесът на изпращане на тренировъчна мисия в Ирак трябва да бъде ускорен и да се осъществи до края на годината. По думите му, до няколко седмици ще бъде готов планът за мисията за обучение на иракските сили за сигурност, след което предстои неговото одобрение от Съвета на министрите в Брюксел.

Очаква се НАТО да изпрати 300 инструктори, но притесненията са как да бъдат подбрани хора със специални умения за мисията.

Германия, Франция, Испания и Белгия вече обявиха, че няма да изпратят никакви сови войници в Ирак, като се очаква и други държави да откажат изпращането на свои офицери в опасната и скъпа операция, отбелязва АП.

Около 40 инструктори от НАТО и поддържащ персонал занимаха в Багдад след август, но американците изразиха загриженост, че нещата се движат твърде бавно, докато задачата за обучението на иракските сили за сигурност е спешна във връзка с планираните за януари общи избори.

26-те военни министри от НАТО откриха срещата с обсъждане на въпроса как да се ускори процеса на вземане на решения и как да се модернизират въоръжените им сили, за да се избегнат отлагания като тези на мисията в Афганистан.

Схефер подчерта на важността на модернизацията и каза, че новите елитни натовски части за бързо реагиране от 17 500 военнослужещи, вече са готови.

Целта на силите за бързо реагиране, в които участват бойни кораби и самолети, е да даде възможност на Алианса да реагира на кризи по целия свят в рамките на пет дни.

До 2006 г. числеността на силите трябва да достигне 24 000 военнослужещи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.