Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия разтърсена от данъчната афера и методите за разследването й

14 коментара
Германия разтърсена от данъчната афера и методите за разследването й

Разследването за данъчни престъпления, което стана публично известно в последните дни, разтърси Германия не само заради заплахата, че ще излязат наяве стотици заможни германци, но и заради начина, по който следователите са се сдобили с доказателствата за измамите.

Германски медии съобщиха, че Федералната разузнавателна служба (БНД) с благословията на правителството е платила на свой сътрудник между 4 и 5 млн. евро за диск с данните от лихтенщайнска банка, в която са и имената на над 1000 германски граждани, заподозрени в данъчни измами. Стана известно още, че през различни банки на княжеството директорът на държавните пощи “Дойче пост” Клаус Цумвинкел е изпрал над 300 млн. евро отклонени средства. Цумвинкел бе принуден да подаде оставка и в момента е следствен.

Лихенщайнската банка е собственост на управляващата фамилия на миниатюрното алпийско княжество, известно като данъчен рай и офшорна зона заради много силната банкова тайна и либералните условия за откриване на влогове и внасяне на средства.

Германското министерство на финансите, което очаква извънредни приходи от данъци в размер на стотици милиони евро като резултат от разследването, твърди, че парите, платени за информацията, са добре похарчени.

В разгорелия се между двете страни скандал с разменени тежки обвинения, Лихтенщайн твърди, че информаторът, за когото се появиха информации, че се укрива в Австралия, е престъпник, който е откраднал данните и може би се е опитал да шантажира банките.

Проучване на общественото мнение в Германия, която се гордее със следвоенните си демократични институции и правова държава, показа, че според 52 процента от гласоподавателите БНД не бивало да плаща за информацията, докато 41 на сто намират този ход за оправдан.

“Приятели от подземния свят“ - написа германското издание на “Файненшъл таймс“ като водещо заглавие. “Държавата като престъпник?“ - писа друг вестник -“Вестфаленпост“.

Политологът от Бонския университет Франк Декер заяви, че мнозина избиратели от средната класа са отвратени от мисълта, че богати хора крият парите си в чужбина, но също така са обезпокоени от начина, по който държавата е действала за разкриване на аферата. “Остава горчивият вкус, че нещо не е било законно, че държавата е преминала границата“, каза Декер.

Канцлерът Ангела Меркел предупреди критиците да не бъркат причината със следствието и обеща парламентът да бъде информиран за методите, чрез които властите са се сдобили с банковите данни.

Eксперти поддържат мнението, че германците не бива да се учудват от операцията, защото това е начинът, по който БНД трябва да работи, за да разплита престъпления.

Разузнавателната служба, която по принцип не се занимава с данъчни престъпления, е получила предложение да купи поверителната информация и е прибягнала до този ход след консултации с данъчните власти и правителството, твърдят официални длъжностни лица.

Фердинанд фон Ширах - адвокат, който съди държавата за начина ѝ на действие при аферата, обаче заяви, че правителството не може да бъде извинено, ако използва пари на данъкоплатците, за да възнаграждава криминални деяния.

“Макар че на пръв поглед сделката да изглежда страхотна, държавата не бива да извършва престъпление“, аргументира се Фон Ширах. “И ако случаят е бил такъв, тя с нищо не е по-добра от обикновения уличен престъпник“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. дзифти
    #15

    Замъкът е Lichtenstein, а държавата - LiEchtenstein

  2. Aleko
    #14

    щеше да предостави данните на Германия при поискване, там са принцове, ей, няма да станат съучастници в далавери, ние си ги знаем, яаа. Тази държавица живее от труд, а не от крадено, ей.

  3. Мечката
    #13

    Още преди повече от 20 години стана това и са "усвоени" милиарди!Единствената разлика, че не са я наказали ... подобаващо!

  4. pecho tupia
    #12

    Хубавото на това е, че и този храм(банката) започна да се пропуква. След като и най-дебелата банкова тайна отслабна, да му мислят укриващите данъци и профи перачите на пари. Рано или късно и нас ще ни питат, тоя откъде има толкова пари и оня откъде има толкова пари. И тогава незнам как прокуратурата ще пледира оправдателна присъда.

  5. Южна Флорида
    #11

    На над 18 милиарда долара годишно се изчислява корупцията в Европа. Това са данни на Европейската комисия, а действителните мащаби на злоупотребите и подкупите сигурно са значително по-големи. В Италия годишно се укриват данъци за над 5 милиарда долара. Преди години правителстовото реши за назидание да публикува имената на длъжниците, но това не ги трогна. Ако се разровят архивите на банките в Лихтенщайн и Швейцария ще излязат умопомрачителни афери. Това обаче е почти невъзможно заради банковата тайна. Да не говорим за това колко милиарди долари печелят банките в Западна Европа от това, че въртят милиарди на руската мафия.

  6. Друг от Флорида
    #10

    И тук корупцията не е малка.

  7. трети от флорида
    #9

    цру си пере паричките от агентите си на юг, меделин и кали (новите им подразделения) и всякакви сияини пътеки и амару-та, както и пара-военните си перат паричките при нас в щатите...но за индианците щатите са като за югоизточна Европа-руснаците...нищо добро не очакват от големия брат...само трупове и издевателство...

  8. трети от флорида
    #8

    нали се се сещате, че 40% от местното население на южна америка е с индигенен произход ... на места стига до 90%... така наречените индианци ... не онези със железния кон ... кратко пояснение за местните ни индианци от пул-а

  9. Гост
    #6

    Виждам, че пишат изключително ограничени хора, за които банковият сектор е нещо зло от калибъра на ТЕЛК.Всяка една банкова система защитава клиентите си. Клиентите са тези, които й носят приходите. Все едно какви са парите. Банките не са кръжоци по морал и личностно извисяване. Това са организации, чиято цел е да бъдат или трезори, или кредитори и посредните при сделки с пари. Люксембургските банки, както и Швейцарските предоставят данни за нечии парични потоци или сметки само, ако това не нарушава

  10. Aleko
    #5

    Обясняваш топлата вода. Тези приказки отдавна са известни на хората от този форум. Нали знаеш, че и джебчийството било почтен семеен бизнес за някои. Но това не означава, че не е рисков занаят. Така и банките рискуват с крадените пари, докато ги хванат. Това трябваше да кажеш.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.