Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия трябва да инвестира всички сили в Европа

9 коментара

В Щутгарт в речта си по случай тазгодишните чествания на националния празник на федералната република - 3 октомври, президентът на Германия Йоахим Гаук открои три теми и призова новото правителство да осъзнае много добре важността им - това са застаряването на населението на страната, Германия в дигитализирания свят и отсъствието на Германия от световната сцена.

 

Именно незабележимостта във външнополитически план на федералната република, която с удоволствие би си живяла, по думите на държавния глава, като остров, се открои като най-важен акцент в речта на Гаук.

 

Това е и темата, която крие най-голям потенциал за недоразумения. Оттеглилият се от президентския пост предшественик на Гаук Хорст Кьолер беше на същото мнение като сегашния държавен глава, а възраженията срещу напомнянето от негова страна за външнополитическата роля на Германия, станаха повод за оставката му.

 

Външната политика на Меркел

 

Източник на недоразумения може да стане въпросът какво точно имаше предвид Гаук, когато предупреди Германия да не се поддава на изкушението да се скрие от отговорностите си.

 

Според мнозина, занимавайки се с ограничаването и управлението на дълговата криза в еврозоната, след 2009 г. Ангела Меркел е водила всъщност само външна политика.

 

Тя многократно изпрати външния министър в Египет. Държавният секретар на САЩ Джон Кери изрично благодари в посланието си по случай 3 октомври за ролята, която Германия играе "в Близкия изток и Африка".

 

Въпреки че Берлин гласува с въздържал се в Съвета за сигурност на ООН за интервенцията в Либия.

 

Съществува една представа за Германия, дори и тук у дома, която може да се обобщи с едно единствено изречение: за социални дейности харчи милиарди, а за световната политика не прави нищо.

 

По отношение на Европа Меркел облече това съждение в думите: Седем процента от световното население получава 50 процента от социалната защита в световен мащаб.

 

Тази представа може и да е вярна отчасти, но само ако стабилизирането на ЕС се разглежда като икономическа политика, вместо като това, което в действителност е: външна политика.

 

Европейският съюз се нуждае от нова структура Еврото се превърна в световна резервна валута. Тази роля придаде на позицията на Европа същото значение, което имаха за

глобалната роля на САЩ решенията от 1944 г. за изграждането на следвоенната система на световната търговия.

 

Политическата структура на Европа обаче не е готова за значението, което еврото придоби.

 

Реформирането ѝ е най-важната задача във външнополитически план през идните години. Ако тя ще бъде осъществявана, Германия не може да губи много енергия в други области. Берлин дори би постъпил лекомислено, ако се поддаде на изкушението, да разпилее силите си и да се меси в Азия и Латинска Америка.

 

В този смисъл Германия трябва да си остане остров.

 

Все пак президентът Гаук имаше право за едно. В Германия няма дебат за външната политика. В Бундестага вече няма депутати с опит в тази сфера. Германия не може да си позволи да е остров в това отношение. Дори е доста важно да не е.

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    А няма,бе,цялата паплач от Румъния е България ще нахлуе тук в Германия!!! Превърнаха тази страна в кочина!

  2. Анонимен
    #8

    До 7 Тогава защо налива огромни пари в Гърция!?

  3. Анонимен
    #7

    германия в днешния си вид не е длъжна на никого.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  5. Анонимен
    #5

    проблемът на германия е в обвиненията в антисиметизъм и омраза към "чуждоземните". в омраза към другоселците могат да бъдат обвинени дори окупаторите на западния бряг - израел, но тях няма как да ги обвиниш, че са антисемити, въпреки, че евреи са издигнали хитлер в екстаз - благодарение на парите си. а хитлер е австрийски художник, с който никой не иска да си има нищо общо, като изкуство, за разлика от моцарт, който е пукнал като куче, в нищета, а всички днес ядат топките му, във вид на сладки бонбонки...

  6. Анонимен
    #4

    Не Германия, а ЕС спасява Гърция. Прави го от страх. Гърция има удобни пристанища, може да изкара пари, ако отстъпи някое на някой желаещ.

  7. Анонимен
    #3

    Само не мога да разбера защо Германия ще "спасява" държави като Гърция, Италия, Португалия, бившите комунистически държави и пр, които разхищават средства, мързелуват, мошеничестват и след това искат "опрощение" за дълговете си.

  8. Анонимен
    #2

    Германия има външна политика защото ролята и отношението и към останалите д-ви от ЕС е основна част от тази политика. В останалият свят чисто политически все още стъпва на пръсти!Причини мното ,но не е мястото тук за анализи.Не са минали прословутите 40 год. от частичното ! и обединяване. Все още клаузите от безусловната капитулация от 1945г. играят голяма роля макар и не афиширани, както към СССР/Русия та ка и САЩ. А и все още има военни бази и гарнизони в Германия на т.н. съюзници. Тоест икономически

  9. Анонимен
    #1

    "Отсъствието на Германия от световната сцена" - докога влага от 1938 - 1945?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.