Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия: защо спря локомотивът?

0 коментара

Имало едно време Германия - икономическият двигател на Европа, страната, чиито сметки винаги бяха в изправност. Колко проблеми създадоха германците на Италия по времето на Маастрихт заради бюджетния дефицит. До такава степен нямаха доверие на страни като Италия, че по време на срещата на върха в Дъблин през 1996 г. наложиха железни ограничения по отношение на бюджетните дефицити. И ето че тревогата дойде от Европейската комисия, която реши, че трябва да смъмри Германия, приближаваща фаталния праг от 3 на сто в бюджетния си дефицит (независимо, че до официално предупреждение така и не се стигна). В същото време Италия беше похвалена за икономическата си дисциплина. Ако германската икономика не беше толкова важна за цяла Европа, включително и за еврото, едва ли бихме се сдържали да не изпитаме удоволствие от чуждото нещастие. Сега обаче пороят от цифри очертава началото на дълбока и неочаквана криза. През 2001 г. Германия показа най-нисък икономически растеж в цяла Европа: едва 0,6 на сто. В резултат на това нарасна безработицата и днес 4,3 милиона от активното население е без работа. Именно на тези показатели ще се базира и предстоящата предизборна кампания за парламентарните избори на 22 септември, на които ще се борят канцлерът Герхард Шрьодер и премиерът на провинция Бавария Едмунд Щойбер.

Щойбер обеща да намали безработните до 3,5 милиона, но ще бъде успех ако до септември броят им не достигне 5 милиона души. Инвестициите в машини и съоръжения спаднаха с 3,4 на сто, а тези в строителството с 5,7 на сто. Ако не беше износът, където се наблюдава растеж от 5,1 на сто, балансът на цифрите щеше да бъде много по-тежък.

Как можа да се случи това? Баварецът Щойбер, кандидат за канцлер, е категоричен: всичко се дължи на некомпетентността на Шрьодер и неговото правителство. Самият канцлер, пък, има две обяснения: глобалната рецесия, която според него е засегнала Германия повече, отколкото останалите държави и тежката цена на обединението на Германия, която населението продължава да плаща. Министърът на финансите, Ханс Айхел, е по-изчерпателен, макар да твърди, че "Германия изобщо не е слаба държава, дори продължава да е изключително силна". Колкото до обединението на Германия, смята Айхел, основната грешка беше направена от тогавашния канцлер, християндемократът Хелмут Кол, който даде възможност на източногерманците да обменят в курс едно към едно тяхната марка, напълно лишена от покритие, със западногерманската марка. "Това беше политически неизбежна мярка, която се оказа катастрофална в икономическо отношение", твърди Айхел. Самият Кол, добавя той, сгреши като даде твърде много данъчни облекчения за строителството в Източна Германия. Освен това според министъра на финансите германската икономика е твърде зависима от износа: когато износът е добре (през 1999 г. германската квота в световната търговия скочи от 10 на 12 на сто) и икономиката е добре. За сметка на това, когато настъпи световна рецесия, германската икономика също е в рецесия. От друга страна, Германия разполага с твърде малко механизми за въздействие, защото финансовата политика е вече изцяло в ръцете на Европейската централна банка /ЕЦБ/, която упражнява силен фискален натиск от съображения за спазването на Пакта за бюджетна стабилност. Всичко това е вярно, но не се ли намират и останалите страни от еврозоната в сходна ситуация?

В действителност, доста е трудно за членовете на германското правителство да намерят обяснение защо Германия не осъществи структурните реформи, които щяха да ѝ осигурят по-голяма гъвкавост на пазара на труда, силна дерегулация на икономиката и реформи в социалната сфера. В момента Германия е един икономически гигант, който обаче се оказа неспособен да реагира в кризисни моменти. Много чужденци още не могат да разберат как е възможно тази страна все още да се крепи на съглашението между синдикатите и предприятията и как икономиката може да работи в условията на конкуренцията на големите предприятия. Колкото до социалната сфера, помощите за безработните и за подпомагане на семействата /да имаш три деца в Германия означава да си си осигурил една допълнителна работна заплата/ и скъпоструващото здравеопазване превърнаха Германия в страната с най-богатата в света мрежа за социално подпомагане. С една дума именно на тази пазарна икономика от социален тип или на т.нар "рейнски икономически модел" никой политик още не е посмял да посегне. Социалдемократите - заради неговото социално съдържание и заради силното влияние на синдикатите; християндемократите - заради социалната солидарност. Докога обаче Германия ще може да си позволи този модел?

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.