Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германката Хелга Шмид ще е новият генерален секретар на ОССЕ

0 коментара
Хелга Шмид

Германката Хелга Шмид ще е новият генерален секретар на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), съобщи ротационният председател на ОССЕ, албанският премиер Еди Рама.

Мандатът на досегашния генерален секретар на базираната във Виена организация - швейцарския дипломат Томас Гремингер, изтече през юли. Оттогава постът бе вакантен, тъй като страните членки на ОССЕ не успяваха да постигнат компромис, най-вече заради разногласията между Запада и Русия.

Понастоящем генерален секретар на Европейската служба за външна дейност, Хелга Шмид от години представлява ЕС в преговорите за иранската ядрена програма. Опитен дипломат, тя познава добре както Съединените щати, така и Русия, отбелязва Франс прес.

Според осведомени източници този път преговорите за премника на поста са вървяли по-добре и германката се е оказала консенсусен кандидат.

Хелга Шмид е родена на 8 декември 1960 г. в град Дахау, в германската провинция Бавария, посочва ТАСС. В периода 1980-1987 г. германката учи романски езици, литература и история в Мюнхенския университет и в Сорбоната в Париж. От 1988 до 1990 г. тя е на стаж в Дипломатическата академия във Виена, където специализира по европейско право, икономика и международни отношения.

Между 1990 и 1991 г. Хелга Шмид е асистент на личния секретар на тогавашния германски министър на външните работи Ханс-Дитрих Геншер. След това тя работи до 1994 г. в отдела по връзки с обществеността на посолството на Германия в САЩ. Завръщайки се в родината си, германката последователно е политически съветник на двама външни министри - Клаус Кинкел (до 1998 г.) и Йошка Фишер (до 2000 г.).

В периода 2000-2003 г. Хелга Шмид е заместник-ръководител на политическия отдел на министерството на външните работи на Германия, а между 2003 и 2005 г. го оглавява. По това време тя участва в преговорите на европейската тройка (Франция, Великобритания и Германия) с Иран за ядрената му програма.

През 2006 г. Хелга Шмид оглавява отдела за политическо планиране и ранно предупреждение при върховния представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Хавиер Солана. Между 2011 и 2016 г. тя е заместник-генерален секретар на новосъздадената Европейска служба за външна дейност, а от 2016 г. досега - и генерален секретар.

Освен немски език, Хелга Шмид владее още английски и френски.

Атмосферата в ОССЕ става все по-конфронтационна

Атмосферата в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) става все по-конфронтационна, заяви върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Жозеп Борел.

Той говори при откриването на годишната среща на Съвета на министрите от ОССЕ, която се провежда днес и утре. Заради пандемията от новия коронавирус съветът, който включва министрите на външните работи на 57-те страни членки на базираната във Виена организация, заседава тази година чрез видеоконферентна връзка.

"Преди 45 години, по време на Студената война, ние създадохме Конференцията за сигурност и сътрудничество в Европа (б. пр.: форматът, предшестващ ОССЕ). Това бе огромна победа на мултилатерализма и сътрудничеството над едностранните и антагонистичните подходи. 15 години след това Парижката харта провъзгласи края на Студената война и породи големи надежди за региона на ОССЕ", припомни ръководителят на европейската дипломация. Борел отчете, че "много от (тези надежди) са станали реалност, но за съжаление 30 години по-късно, атмосферата в ОССЕ става все по-конфронтационна. Духът от Хелзинки и Париж изглежда далеч и ние виждаме повече избухващи, отколкото разрешаващи се кризи."

ЕС обаче е уверен, че ОССЕ остава ключов форум и инструмент за решаване на проблемите в региона в областта на сигурността, подчерта в същото време Борел.

Откривайки заседанието, ротационният председател на организацията тази година, албанският премиер Еди Рама, каза, че ОССЕ преживява дълбока криза. Общата визия за една демократична Европа се отдалечава, а принципите на ОССЕ не се спазват, отчете той. Рама предупреди, че организацията не може да работи с настройка от времето на Студената война и призова за връщане към духа на сътрудничество и споделена демократична визия.

Лавров: Проблемите на ОССЕ се дължат на високомерието на Запада

Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че западните членки на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа ѝ пречат да работи като единно цяло, предаде ДПА.

"Препъни-камъкът остава нежеланието на западните страни да се откажат от конфронтационните блокови подходи и високомерното поведение към законните интереси на други страни, а това произтича от собственото им усещане за "изключителност", заяви Лавров.

Пандемията от новия коронавирус стана допълнителен фактор за разцепление и безпокойство в международните отношения. В същото време тази глобална криза "показва, че е необходимо заедно да изготвяме системни отговори на общите предизвикателства и да противодействаме на действителни, а не на измислени заплахи", заяви Лавров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.