Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германският конституционен съд даде зелена светлина на споразумението ЕС -Канада

ЕК полага усилия, за да може възраженията срещу търговското споразумение с Канада да отпаднат навреме

2 коментара
Германският конституционен съд даде зелена светлина на споразумението ЕС -Канада

Германският конституционен съд даде зелена светлина на правителството на канцлера Ангела Меркел да подпише спорното споразумение между ЕС и Канада за създаване на зона за свободна търговия, предаде ДПА. Решението идва в момент, когато Европейската комисия полага усилия възраженията на няколко държави срещу подписването на споразумението да отпаднат до следващата седмица.

Три германски групи внесоха жалба, подкрепена от 125 000 подписа, през август в опит да атакуват споразумението за свободна търговия с Канада (CETA), което породи страхове, че ще подкопае правата на работниците и стандартите за защитата на околната среда и на потребителите.

Съдът, чиято централа се намира в Карлсруе, обяви решението си само 24 часа, след като изслуша аргументите на критиците на споразумението - партията Левите, гражданската организация "Мор димокръси" и потребителската организация "Фудуоч", представляващи десетките хиляди противници на договора.

След това решение правителството на Германия ще може да го подпише на 27 октомври, за когато е планира среща на високо равнище Канада - ЕС - Брюксел. Двадесет и осемте страни от ЕС трябва да парафират текста, за да стане възможно временното и частичното му прилагане.

При все това в четвъртък съдът в Карлсруе постави и условия. Магистратите изискват най-вече Берлин да гарантира, че Германия ще може да излезе от споразумение, ако поиска. Те не са се произнесли все още по конституционалността на договора и ще минат месеци преди те да постигнат решение по този въпрос, отбелязва АФП.

Споразумението CETA бе постигнато преди две години, но все още трябва да бъде одобрено.
Очаква се министрите на търговията на ЕС да се съберат на извънредно заседание на 18 октомври, за да може то да бъде подписано при посещението на канадския премиер Джъстин Трюдо в Брюксел, насрочено за 27 октомври, и да влезе в сила идната година.

Споразумението за свободна търговия с Канада е най-амбициозният търговски пакт на ЕС до момента и веднага след влизането му в сила ще отпаднат тарифите за 98 процента от търгуваните стоки. То включва също разпоредби в областта на регулаторното сътрудничество, морските товарни превози, устойчивото развитие и достъпа до държавни поръчки.

В четвъртък Европейската комисия съобщи, че полага усилия, за да може възраженията на няколко държави срещу подписването на двустранното търговско споразумение с Канада да отпаднат до следващата седмица.

Комисията заяви, че властите в Германия следва да направят изводите си за по-нататъшните действия, след като конституционният съд даде възможност на правителството в Берлин да подпише споразумението. Говорител на ЕК добави, че според оценката на комисията споразумението отговаря на европейското законодателство.

Говорителят потвърди, че комисията следи дебатите в Белгия, след като вчера местните власти в областта Валония и в столицата Брюксел предупредиха, че няма да упълномощят външния министър Дидие Рейндерс да подпише документа на 18 октомври. Следващата седмица на заседание в Люксембург Съветът на ЕС трябва да утвърди текста на споразумението.

Процедурата позволява, ако на 18 октомври не бъде постигнато съгласие, документът да бъде заверен "на подпис" в дните до 27 октомври. За края на месеца е насрочено заседание ЕС-Канада, на което предстои официалното утвърждаване на споразумението в присъствието на канадския премиер Джъстин Трюдо и председателите на Европейския съвет Доналд Туск и на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

Поне пет държави - България, Румъния, Белгия, Германия и Австрия, засега се въздържат да подкрепят споразумението. Очаква се възраженията на София и Букурещ да бъдат оттеглени покрай договорката Канада да премахне визите за техните граждани до края на 2018 година.

За да влезе в сила, споразумението трябва да бъде утвърдено също от Европейския парламент и от националните държави на 28-те страни от ЕС в следващите две години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Народното събрание ще гласува ли това споразумение да бъде подписано от българска страна?!

  2. Иван Сусанин
    #1

    "Очаква се възраженията на София и Букурещ да бъдат оттеглени покрай договорката Канада да премахне визите за техните граждани до края на 2018 година" Предпочитам да нямам виза вместо да ям ГМОтата на Америка и Канада. Тези двете са едно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.