Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Главоблъсканица за всички, и най-вече за Вашингтон

0 коментара

Поредната обсада на централата на Ясер Арафат от Израел представлява нова главоблъсканица за международната общност и преди всичко за САЩ. Те са поставени в трудна позиция, тъй като са изцяло ангажирани с иракската криза, смятат политически анализатори.

САЩ, чиято роля ще бъде ключова за намирането на изход, използваха по-твърд език по отношение на Израел, критикувайки го за обсадата на палестинската централа в Рамала и за разрушаването на сградите в комплекса там. Горе-долу по същото време израелската армя обяви, че ще прекрати разрушаването на централата.

Има опити да се намери компромис и да се сложи край на кризата, каза дипломат, пожелал анонимност. Той обаче подчерта, че не е сигурен дали в сегашния момент може да се постигне някакво решение, тъй като позициите на двата лагера се разминават твърде много.

Според западен дипломат, също настоял да запази анонимност, САЩ действат активно за преодоляване на конфликтното положение. Същият източник посочи, че американският държавен секретар Колин Пауъл е разговарял в събота вечер с израелския премиер Ариел Шарон.

Безизходицата вчера беше пълна. Арафат отхвърли категорично условията, поставени от Израел за вдигане на обсадата около разрушения комплекс. В единствената останала сграда на централата от четвъртък вечер палестинският лидер е блокиран с около 250 души.

Израелското правителство иска да му бъдат предадени двайсетина от обсадените палестинци, тъй като според него те са свързани с терористични действия. Израел също така иска списък на всички палестинци, окопали се в централата на Арафат.

Това ново премерване на силите е третото от този род за последните шест месеца след първата обсада на Мукатаа /централата на Арафат/ от 29 март до 1 май и блокадата на израелската армия на базиликата Рождество във Витлеем между 2 април и 10 май.

В първия случай Израел настояваше шест души, укрили се в Мукатаа, да се предадат, за да бъдат съдени в израелски съд. Според постигнатия компромис те бяха задържани в палестински затвор в Ерихон под американско и британско наблюдение.

Във втория случай решението бе 13-те палестински активисти, издирвани от Израел за терористични актове, да заминат в изгнание в няколко европейски страни. Тези две решения обаче навлякоха много сурови критики на Арафат в собствения му лагер и поради тази причина подобен изход от сегашната криза не би бил приемлив за палестинското ръководство. Несъмнено това усложнява търсенето на варианти за решение на сегашната конфронтация.

Чуха се предложения издирваните от Израел палестинци да бъдат експулсирани в ивицата Газа, но "Арафат и тези, които са в Мукатаа, не са съгласни," каза същият западен дипломат.

Палестинският депутат Зиад Абу Амр, председател на комисията по политически въпроси в палестинския парламент, се изказа в подкрепа на становището на Арафат. Трябва да избегнем повторението на това, което вече се случи във Витлеем и Мукатаа през май, тъй като то само може да създаде вътрешни проблеми за палестинското ръководство, обясни той.

За него, както и за всички палестинци, решението е просто: израелската армия трябва да се изтегли безусловно от Мукатаа. САЩ могат да накарат Израел да го направи, ако наистина го искат, смята Абу Амр. Реакцията на Белия дом от неделя не бе достатъчна, каза още той.

Политическите наблюдатели споделят мнението, че САЩ ще бъдат принудени да се намесят по-активно в ситуацията в Рамала, от една страна, за да предотвратят вредните последици, които обсадата на Арафат може да има за подготовката на война срещу Ирак, а от друга - защото осъзнават постепенното втвърдяване на реакциите по света срещу Израел.

Снощи Съветът за сигурност на ООН има заседание, посветено на ескалацията на насилието в Рамала, а тази сутрин прие резолюция, призоваваща Израел да свали обсадата на централата на Арафат. САЩ се въздържаха и не наложиха вето, въпреки че американският постоянен представител в ООН Джон Негропонте бе заплашил с вето преди гласуването на резолюцията. Впрочем, очаква се в близките дни, може би дори от днес Съветът за сигурност да започне да разглежда проекторезолюция за Ирак.

Съвпадението на двете кризи поставя САЩ в доста трудна позиция, каза западният дипломат. Това обяснява защо Белият дом повиши тона в неделя. Лондон, основният съюзник на Вашингтон, реагира по подобен начин, като нарече блокадата на Арафат "неоправдана".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.