Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гледайки на нещата по един спокоен начин

0 коментара

Всяка сутрин се събуждам и съм абсолютно спокоен - поне докато изпия чашата кафе и започна да възприемам света около мен. Около 30 минути осъзнавам действителността и гледам да не говоря. Ако се налага, се ограничавам до едно изречение.

След това почти машинално си избирам дрехите и след 5 минути музиката в колата вече окончателно ме е извадила от унеса. От тук нататък няма време за отпускане - пътят до центъра минава през традиционното задръстване и телефонът вече започва да звъни.

Край с гледането на нещата по един спокоен начин - започват задачи, срещи - въобще работен ден като на всеки нормален човек. Не можеш да се разсееш, за да не пропуснеш най-важното и да сгрешиш. И така до вечерта...

Няколко месеца след избора на правителството се срещнах с един от новите управляващи. Стилът на Новото време вече се бе очертал и всички знаеха, че на нещата или на темите, трябва да се гледа по един спокоен начин и хората не бива да се тревожат излишно.

Събеседникът ми каза: "Досега е имало различни типове министър-председатели. Виденов и Костов си приличаха по това, че вземаха самостоятелно решения и последователно налагаха изпълнението им. Сега сме в другата крайност".

Почти година и половина след последните избори и за лаика става ясно, че

Симеон Сакскобургготски е пуснал всеки от министрите да копае в своята си градинка

и изключително рядко се намесва категорично във вземането на важни решения - обикновено това става само под чужд натиск.

Сякаш Царя очаква и до днес, че новият елит, вкаран от него в изпълнителната и законодателната власт, от само себе си ще се справи с предизвикателствата.

Липсата на екип е причината кабинетът да няма съгласувана политика - нещо, което стана болезнено ясно при последната мисия на експертите на Международния валутен фонд. Оценката на Джералд Шиф бе кратка и категорична - не сме сигурни, че заложените политики ще постигнат целите на правителството, с които иначе сме напълно съгласни.

Месеците преди приемането на данъчните закони и бюджета би трябвало да са подчинени на дебат по стратегията за 2003 година. Такъв обаче не се състоя - нито по деветте мерки за стимулиране на икономиката на Николай Василев, нито по де факто непроменената данъчна политика на Милен Велчев, нито по тази в образованието на Владимир Атанасов (има матури - няма матури), нито по нежеланието за промени в здравеопазването на Божидар Атанасов, нито по мерките в социалната сфера на Лидия Шулева, да не говорим за безумния спор за АЕЦ Козлодуй, в който нито министър Милко Ковачев, нито опозицията направи точна сметка на печалбите и загубите, а вместо това се води безмислен разговор за дати и национална гордост.

Вместо дебат, всеки развива собствената си гледна точка, несъгласувана с никой друг. Премиерът възприема това по един спокоен начин и често обяснява, че си има нормални практики, които ги има и в други страни.

Най-накрая всичко рефлектира в бюджета, представен от министър Велчев. Липсата на приоритети е основната причина за увеличените разходи, които не са убедително защитени с насрещни приходи.

Този тип политика ражда такава обществена какафония

че самото провеждане на едно или друго решение е поставено под въпрос. Едно мисли един министър, друго колегите му, трето, четвърто и пето различните крила в управляващото мнозинство.

Независимо от външнополитическите фойерверки и заклинанията за борбата с престъпността, в живота на българина новото време не промени нищо съществено. Живеем в уникален период от вечността, в който просто нищо не се случва.

Сред нещата, които не са се случили, са голяма приватизационна сделка (с изключение на Биохим), голяма инвестиция на зелено, възстановяване на производството в някое от закъсалите от години предприятия (Плама, Химко, Варненска корабостроителница), начало на голям проект в енергетиката, ясна стратегия за бъдещето на бившите военни заводи, разкритие на престъпна мрежа за източване на ДДС или за внос на акцизни стоки, присъда за корупция, по-добро здравеопазване, подобряване на състоянието на БДЖ, по-правилно разпределяне на парите за социална политика.

Иначе след неуспешния вот на недоверие Симеон Сакскобургготски повтори заклинанието си, че за него над всичко е повишаването благосъстоянието на хората. Стремежът му обаче засега остава безрезултатен, а не се виждат и предпоставки за оптимизъм.

Управляващите не могат да излязат от предизборното заклинание за несимволично увеличение на доходите и

да поставят ясна перспектива пред икономическото развитие на страната.

В същото време България е в уникалната ситуация, в която най-влиятелните политически и финансови структури в света ни мислят доброто - ЕС, НАТО, МВФ, Световната банка, та дори и далечната Япония, която финансира някои от най-важните за страната ни проекти.

Всичко обаче става някак си насила - международното положение ни вкара в НАТО, ще стигнем и до ЕС. Не случайно много коментатори говорят за това какво ние ще спечелим от тях и как те ще ни решат проблемите.

Какъв е нашия принос, остава неясно. Обществото ни е жадно за нормалност. Тези, които ни мислят доброто от чужбина, също.

Нещата не се гледат, а се вършат - повтарям вършат, по един спокоен и професионален начин. Време е управляващите да се събудят и да отидат на работа. И един съвет- не бързайте, пуснете любимата си музика, направете си кафе, изпийте го бавно и когато влезете в кабинета си, просто започнете...

Защото с всеки изминат ден времето, което ви остава, е все по-малко.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.