Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Година на нестандартни политически и словесни иновации

16 коментара
Година на нестандартни политически и словесни иновации

Отиващата си 2023 г. ще бъде запомнена с някои нетрадиционни за България политически иновации. Те дойдоха като компромисно решение за безизходицата, в която бе зациклила страната след близо две години на предсрочни избори, служебно управление на президента Румен Радев и отсъстващ парламент в условия на сериозни предизвикателства за сигурността заради продължаващата война на Русия в Украйна, а вече и на Израел срещу "Хамас".

Макар неочаквани и първоначално посрещнати със скептицизъм, иновативните решения превърнаха невъзможното във възможно – събраха в коалиция най-непримиримите опоненти на политическата сцена. Благодарение на тях в политическа ни действителност, поне засега, трайно се настани явлението "ротация", а заедно с него и други, дори по-необичайни.

Промяната до голяма степен се дължи на изобретателността на "Промяната".

"Ротацията" като изход от политическия лабиринт

След изборите през април, 49-ото Народно събрание започна като предишното - с блокаж и невъзможност да си избере председател. Този път първото заседание продължи не три, а седем дни. Решението се намери не като в предходния парламент с избора на доайена му за титулярен председател, а по по-необичаен начин – с "джентълменско споразумение".

По традиция председателят се избира от управляващото мнозинство и е само един. През април обаче такова мнозинство все още нямаше. Накрая първата и втората политическа сила се разбраха да има двама председатели, които да се сменят на поста, или иначе казано да има ротационни шефове на парламента – първо да е Росен Желязков от ГЕРБ, а после да е Никола Минчев от "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ). 

Постигнатото между ПП-ДБ и ГЕРБ съгласие за ротация в парламента се превърна в основа на разговори между двете партии за подкрепа за правителство. Двете формации първо търсиха общи политики, после писаха управленска програма, а накрая се договориха и с ДПС за мнозинство за конституционни промени. През май месец ГЕРБ и ПП-ДБ обявиха, че ще направят редовно правителство с планирана ротация през 9 месеца. Пръв премиерския пост пое Николай Денков от коалицията на мандатоносителите от ПП-ДБ. През март 2024 г. той трябва да подаде оставка и да бъде заменен от Мария Габриел (ГЕРБ), която сега е вицепремиер и външен министър.

Договарянето на тази конфигурация позволи правителството да бъде гласувано в началото на юни.

Създаването му постави ПП-ДБ и избирателите пред тежка морална дилема за съюза с Бойко Борисов, чийто корупционен управленски модел бяха обещали да демонтират. Други гледат на ситуацията чисто прагматично – тази трудна коалиция, разтрисана от почти всекидневни спорове и конфликти конструкция, даде възможност да се излезе от спиралата на предсрочни избори и мнозинството да заработи по важните за страната приоритети.

"Сглобка", "некоалиция", а всъщност коалиция

Договаряйки съвместно управление с ГЕРБ и ДПС, от "Продължаваме промяната" и "Демократична България" явно си даваха сметка, че за много от избирателите им това ще е недопустим компромис. И решиха да го замаскират като откажат да подпишат коалиционно споразумение с ГЕРБ. Благодарение на този "трик" подписите на Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов, Атанас Атанасов и Владислав Панев не стоят редом до този на Бойко Борисов.

Така в реалността коалиция има, но на хартия няма.

Борисов не пропусна възможността да иронизира тази политическа детинщина и в едно от публичните си изявления нарече управленското мнозинство "некоалиция".

Този неологизъм влезе в обращение заедно със словесното изобретение на Лена Бориславова от ПП, която нарече управляващата коалиция "сглобка". Думата е употребена в есемес на Бориславова до Борисов, с който тя предупреждава, че заради поведението на ГЕРБ може да "счупим сглобката".

Интересно е, че въпросният "термин" е използван няколко месеца по-рано от Антоанета Цонева (ДБ), според която трябва да се "предложи управление, а не сглобка".

По отношение на ДПС пък се роди словосъчетанието "подкрепяща опозиция".

"Некоалиция" беше сред любимите начини на Борисов да опише мнозинството, макар сам да е признавал, че "по-реална коалиция няма как да бъдем".

Друг нестандартен подход на ПП-ДБ беше, макар и втора политическа сила, да настояват за правителство с техен мандат, подкрепен от първата политическа сила, на която поставиха условия да няма свои министри с изключение на един, който след 9 месеца да стане премиер.

Но както се казва – внимавай какво си пожелаваш. Макар официалната заявка да беше, че ГЕРБ има само един министър, а ДПС – нито един, още при съставянето на правителството неофициално се говореше, че някои от членовете на кабинета са "препоръчани" именно от тези две политически сили.

Така за пред обществото ПП-ДБ носи на практика отговорност за чужди министри, зам.-министри, шефове на агенции и пр.

Това поражда особени публични ходове – през ноември например ПП-ДБ поискаха оставката на вътрешния министър Калин Стоянов заради полицейско насилие, а ГЕРБ и ДПС се хвърлиха да го защитават. Тогава за пръв път бе повдигнат въпросът чий всъщност е този министър и кой го е предложил. "От днес Калин Стоянов е министър на ГЕРБ и ДПС", обяви Кирил Петков, макар още при формирането на кабинета "Денков" да изтече неофициална информация, че Бойко Борисов държи да има свои хора начело на МВР и службите.

Нищо чудно до ротацията през март да има още министри, за които от ПП-ДБ да решат да откажат да носят публична отговорност, защото всъщност не са техни. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. marij
    #16

    Тези псевдо държавници искат да ни заличат на картата. Тяхното е хунта. Нямаме вече енергетика/ кой подписа договор с Еврохолд, три дни около София селата нямат електричество. Горките хорица по планинските села и махали/ няма здравеопазване/ болните ни деца имат една болница в София и ако им трябва скенер ги пращат по другите болници. И докато тия построят нова детска, вероятно след 10 год, децата да измират ли да не говорим за онкоболните/ какво да говорим за животновъдство или плодове Е има едни зърнари ама те изнасят качествената продукция, а за нас съмнителна от дрязги страни. Да продължавам ле???

  2. Мазен Кумунис
    #15

    Добро утро, Бойко! И успешен ден! И да не пропуснеш и тази сутрин да начукаш канчето на КОАЛИЦИОННИЯ СИ ПАРТНЬОР Просто Киро, че му е много куха кратуната! ;)

  3. kr2132
    #14
    Отговор на коментар #12

    Eй смешник необразован,пиши г*овна колкото си искаш.Толкова ли се нервираш че не съм гласувал за ПП и ДБ или ДПС ? Чак и "руска к.рва" ме наричаш ,е аз руска а ти мъжка.Ти си чалгар османско куче на свинята,обичаш ориенталските ритми и езика щом не ти е славянски следователно не е български.Ние като унищожим всичко славянско ще ти останат само потурите където ги носиш "български".

  4. т€еритория на Мики Маус
    #13

    И мъжките тоалетни в Канада с превръзки и тампони, за да се… „менструира с достойнство“
    27.12.2023

    Всички работодатели на пряко подчинение на правителството в Канада вече са задължени да зареждат с безплатни женски хигиенни продукти като тампони и превръзки във всички тоалетни и бани, включително мъжките, пише FOXnews.

    Новите разпоредби, които влязоха в сила по-рано този месец при лявата администрация на канадския министър-председател Джъстин Трюдо, уточняват, че менструални продукти трябва

  5. Отбелязвам
    #12

    Смешко, и как българският език да е славянски, след като славяните се появяват поне 7 века след българите? В историята има една аксиома и тя е, че по-младите народи се учат от по-старите. Марш да учиш история, руска к.рво!

  6. kr2132
    #11
    Отговор на коментар #9

    Бългрския език е български език и част от славянското езиково семеиство ,ако твърдиш нещо друго връщай във първи клас.Да кирилицата е популяризирана за пръв път във България,но сега на кирилица не пишат във Великобритания а във Украйна ,Беларус и Русия.Прочети ми коментара хубаво и виж че е отговор,отговорих му защо не гласувам.Аз за партии които правят договор със ДПС да променят исторически наративи изградени на факти, защото Турция така иска ,не гласувам.Първо да се помиряват със държави който българите считаме за близки,след това да ми правят стратегии за помирение със Турция.Или нямаш информация ,или не си българин ,или нямаш средно обр.нSRY.

  7. Отбелязвам
    #10

    Българите съществуваме много от преди да се появят славяните. Велика България през II век е от Кавказ до Дунав. Славяните се появяват чак през V век на север от Велика България и затова всички всички славянски езици приличат на българския. Най-много украинският, по-малко полският, чешкият, словенският, хърватският. А руският е цигански език, защото те не са славяни. В руския има повече турцизми и циганизми от колкото в българския. Защо всички славяни се цивилизоваха, а Русия остана крадлива дива орда?

  8. Отбелязвам
    #9
    Отговор на коментар #8

    Българският език е български и азбуката също е българска. Останалите славяни в Европа пишат на латиница. Без украинците и сърбите - ясно защо - това са били български земи. А руснаците и монголците, които пишат с българската азбука, не са славяни.

  9. kr2132
    #8
    Отговор на коментар #4

    Е за кого да гласувам кажи ? Исках да гасувам за ПП и ДБ, но не изглежда не знаят че българския език е славянски и пишем на кирилица.Не мога да си сменя идентичността въпреки безобразните опити който се правят.

  10. Горскио
    #7

    Симона нека даде пример за "стандартна иновация". Симониното словоблудство в заглавието на Медияпул се нарича тавтология и едно време се учеше в училище.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.