Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Годишната инфлация стигна невиждано от 1998 г. ниво от 16.9%

Хлябът поскъпва с над 4% седмици преди премахването на ДДС за стоката

11 коментара
Image by <a href="https://pixabay.com/users/geralt-9301/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=822233">Gerd Altmann</a> from <a href="https://pixabay.com/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=822233">Pixabay</a>

Поскъпването на стоки и услуги в България продължи и в първия месец на лятото. Годишната инфлация към юни тази година достига 16.9%, измерена спрямо същия месец на миналата година. От началото на годината ръстът на цените вече е 10.1%, а спрямо предходния месец е 0.9%, показват официалните данни на Националния статистически институт.

Измерената инфлация е сред най-високите измервани в страната и се доближава до инфлация от май 1998 г., когато тя беше на ниво от 18% и когато страната ни излизаше от хиперинфлация.

Хлябът поскъпна за месец с 4.2%

Спрямо май тази година потребителските цени в България се повишават през юни с 0.9%, а месец по-рано ръстът им бе 1.2 на сто.

По-чувдстиветлно през юни са нараснали цените на транспорта с 4.2% и цените в ресторанти и хотели - с 2.6%. Цените на жилища, вода, електроенергия, газ и други горива се повишават в рамките на месец с 1.1%, а тези на жилищно обзавеждане, домакински уреди и принадлежности и обичайно поддържане на дома - с 1.6 на сто.

При хранителните стоки прави впечатление, че сред по-съществено поскъпналите стоки е хлябът с 4.2%. Това надигане на цената на тази основна стока се е случило докато активно бе лансирано от правителството свалянето на ДДС за хляба от 20 на 0%, което стана факт с приетата преди седмици актуализация на държавния бюджет за 2022 г.

Поскъпване се наблюдава и при ориза - с 2.7%, брашно - с 0.8%, макаронени изделия - с 1.4%, месо от едър рогат добитък - с 1%, месо от домашни птици - с 1.7%, малотрайни и трайни колбаси - съответно с 0.9 и 0.8%, кайма - с 1.8%, пълномаслено и нискомаслено прясно мляко - съответно с 3.1 и 4.3%, кисело мляко - с 2.5%, сирене - с 2.1%, кашкавал - с 1.7%, яйца - с 1.4%, млечни масла - с 4.9%, олио - с 2.5%, ябълки - с 2.8%.

И още поскъпват цитрусови и южни плодове - с 8.1%, зрял лук - с 8.3%, маслини - с 1.0%, леща - с 3.2%, захар - с 4.6%, шоколад и шоколадови изделия - с 2.4%, сладолед - с 2.3%, оцет - с 1.2%, сол - с 3.6%, кафе - с 1.5%, минерални води и безалкохолни напитки - с 1.8%, ракии - с 0.6%, вина - с 3.0%, бира - с 0.3%, и други.

Най-много поевтиняват домати, краставици, ягоди и череши

През юни 2022 г. са се намалили цените на маргарина - с 3.5%, агнешко месо - с 0.6%, доматите - с 23.1%, краставици - с 19.4%, зеле - с 12.6%, пипер - с 20.0%, зрял чесън - с 3.4%, листни зеленчуци - с 6.0%, други пресни зеленчуци (зелен фасул, тиквички и патладжани) - със 17.3%, череши и ягоди - с 29.9%,

Дизеловото гориво е поскъпнало през юни с 5.7% в рамките на месец, автомобилният бензин А95Н - със 7.6%, бензинът А100Н - с 6.4%, такситата - с 0.7%, а самолетните билети с 8.7%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. someone
    #11
    Отговор на коментар #10

    Само дето щото си в идиотската рушняшка сфера на влияние, инфлацията ти е двойна на тая в страните с евро...

  2. shteratan
    #10

    През 1998 причините за инфлацията бяха в БНБ (затова ни завързаха към Еврото и ЕЦБ). Само че, сега причините са в ЕЦБ и в самото евро. И съответно, спасение няма...

  3. Цвѣтанъ Тодоровъ
    #9

    При тази инфлация валутния курс към еврото не се променя, защото сме във валутен борд. Трябва да се увеличат заплатите и пенсиите, което правителството прави. В Унгария инфлацията води до падане на форинта спрямо еврото.

  4. полк. Дрангов
    #8

    Слагайте минуси ама ви чака четвърто Радево Решетниково правителство и да не ви плаша ама инфлацията ще я закръглят на 20%

  5. someone
    #7

    Така е, навремето един руснак беше казал, че притежавали половината ни икономика, но щели да си купят цялата... Така е, като врага ти те държи за топките с горивата, така е. Петролът поевтинява, но не и горивата в бг. Тия просто си играйкат с нас, на дебилното стадо малко му трябва, за да се рагневи на правителството си, а не на рушнягите зад кулисите, които го доят както им скимне и корумпират дебилни продажни местни политици.

  6. efir2
    #6

    С Киро толкова инфлация! Предлагам сега да направим Асен Василев министър-председател, да видим той колко повече ще успее да я вдигне!

  7. Jack Daniels
    #5

    Май пак ще трябва да викаме Костов.

  8. MP_reader
    #4

    Тиквата и каскета са виновни!

  9. Guest787
    #3
    Отговор на коментар #2

    В цяла Европа се наблюдава спад на инфлацията!

  10. archibal
    #2

    За втори пореден месец инфлацията спада спрямо предходният месец

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.