Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Горанов готов да оттегли пенсионната реформа, ако обществото е "против"

Избор между пожизнени пенсии с общ пул или срочни от личните партиди иска секторът

65 коментара
Горанов готов да оттегли пенсионната реформа, ако обществото е "против"

Финансовият министър Владислав Горанов е готов да оттегли предложената от него реформа във втория стълб на пенсионната система , ако надделеят аргументите "против". В петък той публикува проектопромени в Кодекса за социалното осигуряване, според които втората пенсия ще е пожизнена, като парите от индивидуалните партиди ще се прехвърлят в общ пул, ако са над определен минимум.

Аргументи

"Проблемът с недостига на средства по индивидуалните партиди при по-дълъг от актюерски разчетения период на изплащането на пенсиите стои. Това, което сме предложили, е едно решение, но не е едиственото възможно. Ако аргументите "против" надделеят, няма да внеса проекта в правителството. Но проблемът ще остане", коментира Горанов пред Mediapool.

По-рано в понеделник той обясни, че ако пенсионер изчерпи индивидуалната си партида, ще трябва синовете и дъщерите му да му плащат пенсията, а създаването на общ пул би решил този проблем.

Пулът е единственият вариант за пожизнена пенсия

Асоциацията на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване ще излезе с позиция по въпроса до 10 май, каза председателят ѝ Никола Абаджиев. Шефове на пенсионни компании коментираха обаче пред Mediapool, че общият пул е единственият вариант за пожизнено изплащане на втора пенсия. Недостатък на проекта е обаче, че липсва възможността за избор в момента на пенсионирането дали пенсията на човека да се изплаща пожизнено или за определен срок.

"В момента се запознаваме с проекта, в него има и принципно нови моменти. Нямаме представа кой е автор на проекта, ние не сме участвали в подготовката на текстовете. Не е публикувана и оценка на въздействието, а мотивите не са много ясни", коментира Абаджиев. По думите му срокът за общественото обсъждане е твърде кратък и трябва да се увеличи.

Трябва да се запази възможността за избор

"Още от 2007 – 2008 г. алармираме, че въпросът с изплащането на пенсиите не е уреден. За пожизненото изплащане няма друг вариант освен чрез създаването на общ пул", коментира изпълнителният директор на пенсионна компания "Съгласие" Милен Марков. По думите му трябва да се помисли за запазването на възможността за избор на клиента дали да получава пенсията си за определен срок или пожизнено.

Според проекта на финансовото министерство хората, чиито натрупани средства не могат да осигурят пенсия в размер на поне 40% от социалната пенсия (тоест 47 лв. към момента), ще получават парите си накуп или за разсрочено след пенсионирането. Тези, които са натрупали средства, позволяващи пенсия в размер от 40% до 100% от социалната пенсия, задължително ще се прехвърлят в общия пул. Остатъкът над 100% ще може да остане в индивидуалната партида и за неговото изплащане ще има възможност за избор.

Общият пул не е като НОИ

"Основният недостатък на проекта е именно липсата на свобода на избора на хората – дали да получават срочна пенсия с фиксиран размер, с променлив размер или пожизнена пенсия", смята и шефката на най-голямата пенсионна компания "Доверие" Даниела Петкова. По думите ѝ пулът е в интерес на хората, ако искат да получават пожизнена пенсия.

"Това, че събраните средства в индивидуалната партида преминават в пул, в момента, в който човек придобие право на пенсия, е именно гаранция, че капиталовите схеми няма да действат като солидарния пенсионен фонд в НОИ. Изключва се всякаква възможност пари от вноски на хората, които са все още в трудоспособна възраст, да се използват за изплащане на пенсии на хора, които са вече в пенсионна възраст", каза тя пред БНР.

Опит за подбиване на пенсионната система

Опит да се подбие вторият пенсионен стълб видя в промените председателят на Балканския институт по труда и социалната политика Иван Нейков. "Това е някакъв опит да се премахне заинтересоваността на хората от собствените им пари, да превърнем втория стълб във втори поред първи стълб, т.е. отново да премахнем капиталовата им същност и да ги насочим в някаква друга посока", каза Нейков пред БНР. По думите му не е коректно да се правят съществени изменения, без да се направи предварителна оценка на въздействието. "В този случай ръскът да се сбърка е огромен", смята експертът.

Социалното министерство все още е без позиция

Социалното министерство все още не е излязло с позиция по проекта на Горанов. Единственият коментар на министър Ивайло Калфин до момента е, че унаследяването на личните партиди задължително трябва да остане.

Липсата на оценка на въздействието е притеснителна

Липсата на оценка на въздействието на законопроекта на финансовото министерство е силно притеснително, коментира и Българската стопанска камара. Тя също счита, че триседмичният срок на обществено обсъждане е твърде кратък. Според камарата промени, свързани с частните фондове, трябва да се правят, едва след като приключи проверката на активите в сектора. "На фона на влошеното състояние на пенсионно-осигурителната ни система, вместо цялостна концепция за нейното стабилизиране, отново се предлагат промени само в единия осигурителен стълб. Убедени сме, че огромна заслуга за незадоволителното състояние на пенсионно-осигурителната система има нестабилността на законодателството в тази сфера. За 16 години от влизането му в сила КСО е променян 117 пъти. Това говори за липса на системен подход и дългосрочна визия за развитието на пенсионното осигуряване в България", посочиха от организацията.

Депутати питат кой ще управлява общия пул

Кой ще управлява общия пул и ще упражнява контрол върху процеса, питат депутатите от Гражданската квота на Реформаторския блок Мартин Димитров и Петър Славов. Двамата са внесли парламентарни въпроси по този повод към финансовия министър. Според реформаторите създаването на общ пул ще демотивира гражданите да внасят по-високи осигуровки, след като в определен момент средствата ще бъдат колективизирани. "Недопустимо е подобни радикални промени в пенсионния модел да се правят на тъмно, набързо и без оценка на въздействието", смята Петър Славов.

Синдикатите са "за"

Предложенията на финансовото министерство са един от малкото възможни ходове в момента, заяви президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. По думите му пред гражданите трябва да се признае, че втората пенсия ще е или наследяема, или пожизнена, като няма как да бъде и двете.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

65 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Atanass
    #65

    Против,стига вече,писна ни да ни вземат всичко,без да ни питат!

  2. ali_808
    #64

    ПРОТИВ!! Това е поредната манипулация върху българския народ, която не трябва да се случва.

  3. Krasi Yonkova
    #63

    ПРОТИВ!!! Не съм съгласна отново да бъдем манипулирани! Децата ни наследяват кредитите ни,но пенсиите пак общи!

  4. Nikolaeva
    #62

    Изключително манипулативно, егоистично и пренебрежително решение. Моля, станете поне веднъж справедливи спрямо българския народ !!!

  5. Amelia
    #61

    Отново колективизация? Твърде стара манипулация! Искаме да управляваме сами собствените си средства!

  6. Nikk
    #60

    Разбира се, че съм против. Крайно време е да управляваме сами средствата, за които сме се трудили цял живот.

  7. Desislavaaa
    #59

    Категорично съм против! Колективизацията е изключително неактуален и остарял метод. Смятам, че целта е отново начин за манипулация и подигравка над българското общество!

  8. sacor
    #58

    Твърдо съм против тази промяна , това е недопустимо..

  9. Коментарът е изтрит в 20:26 на 27 април 2016 от автора.
    #57
  10. Blagovest Nikolov
    #56

    Горанов и Калфин са се помислили за Вълко Червенков и Георги Димитров. Ало, дрогаре, не сме в 1947, а в 2016! КомунизЪма умря!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.