Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гоцев и Милотинова се скараха на дебат за медийния закон

0 коментара

Предварителен и методически контрол по управлението на финансите на БНТ и БНР е една от целите на новия закон за радио и телевизия, призна днес депутатът от НДСВ Иван Павлов, който е автор на проекта. Генералният директор на БНТ Кирил Гоцев го иронизира, като предложи нова академична дисциплина "предварителен финансов контрол" и заяви, че държавата достатъчно добре контролира чрез Сметната палата и ДФК разходите на телевизията.

Конфликтът на мнения между Павлов и Гоцев се състоя по време дискусията, организирана от парламентарната медийна комисия. Тя бе свикана след натиск на депутати и неправителствени организации, които бяха изненадани от пазения в тайна проектозакон на НДСВ. Той все още не е внесен в деловодството на парламента, а е публикуван само в Интернет- сайта на комисията. Заради това депутатите от ОДС отказаха да участват в дискусията.

Според участници в дискусията, залагането на подобен контрол върху финансовите средства на БНТ и БНР, заради невъзможността управляващите да се справят с Кирил Гоцев и неговия начин на управление на БНТ, бъдещите обществени медии са застрашени да загубят и без това хипотетичното им независимо финансиране от несъществуващия (но планиран) фонд "Радио и телевизия".

Председателката на медийната комисия Милена Милотинова откри дискусията със самопохвалата, че не ограничила никого да участва в този дебат, а можела, защото не всички били се предварително регистрирали вчера. В срещата участваха депутати, членовете на СЕМ, шефовете на националните частни и държавни медии, медийни експерти, представители на неправителствени организации, синдикати и журналисти. Сред дошлите беше и президентския прессекретар Бойка Башлиева, която обаче уточни, че присъства по лична инициатива, без да е поканена от Милотинова.

Шефът на БНТ Кирил Гоцев специално обърна внимание, че на столовете в залата стоял печата "ЦК на БКП", което съответствало на духа на готвения закон. Той възропта срещу възможността всички договори на БНТ да минават под контрола на новия СЕМ за публичните медии, защото ставало дума за поне 10 000 договора.

Председателката на СЕМ Маргарита Пешава хем защити необходимостта от законови промени, хем заяви, че приемането ще е своеобразен вот на недоверие към експертните възможности на СЕМ и на КРС, защото те няма да могат да донапишат Стратегията за развитието на радио и телевизионната дейност.

Тя изрази съмнение дали този проектозакон ще бъде съобразен с европейските стандарти, ако България бъде приета в ЕС и дали няма да се наложат нови поправки. Според Иван Павлов от НДСВ промените в европейската регулаторна рамка нямало как да бъдат предвидени. Пешева, както и Георги Лозанов казаха, че са против конституирането на два регулаторни органа, като според Пешева в България нямало толкова голям експертен потенциал.

По този повод Милена Милотинова каза, че според нея единната регулация не означава единен регулаторен орган. Според Иван Павлов регулаторната рамка е една и това е законът. Той обясни, че предвижданите в закона правомощия на Съвета за публични електронни медии върху материалната база, личния състав и щатната бройка в БНТ и БНР били свързани единствено с разходването на държавния бюджет.

Георги Лозанов заяви, че "битовата среда в злата представлява метафора за съдържанието на закона". Лозанов предложи бъдещият СЕМ да е един и квотите в него да са три - по трима души да посочват парламентът, президентът и гражданските организации, като важните решения да се взимат с квалифицирано мнозинство. По въпроса с финансирането, той предложи да се създаде фонд за радио и телевизия, като доверителна сметка, в която Министерството на финансите да вкарва парите от държавния бюджет, но да не може да се меси в управлението на потоците към бъдещите обществени медии.

Редуцирането на президентската квота стана един от най-дебатираните въпроси в разговора. Иван Гарелов, Петко Тодоров, Иво Атанасов, Весела Табакова, Явор Милушев и други запитаха автора Иван Павлов защо де факто принизява президентската институция при положение, че той като надпартиен би трябвало да олицетворява цялата нация и няма резон неговата квота да бъде съкратена. Милотинова и Павлов се измъкнаха от директно обяснение защо квотата на президента е намалена, само заявиха, че това е дискусионен въпрос.

Несъгласието с идеята за създаването на два регулатора - СЕМ за частните медии и СЕМ за обществените, също се превърна в основна критика към проектотекста. Аргументите против два надзора бяха, че така се създава възможност за противоречива практика от двата органа, което ще обърка медиите, а и ще постави частните и публичните в неравностойно положение. Особено в ситуациите, когато СЕМ издава наказателни актове и споровете опрат до съд, както често се случвало в практиката на взаимоотношения между Би Ти Ви и СЕМ, изтъкнаха от частната телевизия. Увеличаването на администрацията беше другият изтъкнат аргумент против идеята за създаването на два СЕМ-ма.

Зам.председателката на ДПС Емел Етем обяви срок от една седмица, през който участниците в дебата, а и други желаещи, могат да дадат конкретни писмени предложения по промените в закона. Водещата на "Въпроси и отговори" по БНТ Мария Димитрова запита драматично дали има политическо споразумение за приемането на новия закон, че се бърза в такива срокове, но не получи отговор на въпроса си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.