Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Готвят се газови помощи за бизнеса, 60% не можели да свалят консумацията си

7 коментара
Николай Стоянов (в средата) разгледа изложение, придружен от представители на бизнеса

Служебното правителство подготвя схема за подпомагане на бизнес потребителите на природен газ, която ще бъде оставена за одобрение от следващия парламент, заяви министърът на икономиката Никола Стоянов при откриване във вторник на специализираното изложение "MachTech & InnoTech Expo 2022".

Какъв точно обаче ще е механизмът той не обясни.

В момента има разписани механизми за компенсиране на високите сметки за ток на бизнеса и за газ на топлофикациите и газифицираните домакинства. За предприятията, консумиращи синьо гориво, обаче няма мерки за подпомагане и работодателските организации настояват за такива като твърдят, че цена за газа над 250 лв./МВтч е непоносима за тях. През август синьото гориво надхвърли 353 лв./МВтч, за октомври се очаква отново да слезе под 250 лв., но през ноември да се покачи до близо 279 лв.

Стоянов отбеляза, че 74% от компаниите у нас използват природен газ, а от тях само 37% могат да го заменят с алтернативно гориво. Реално 60 на сто от предприятията не могат да намалят консумацията си на природен газ, цитира още министърът данни от анкета сред българските предприятия, проведена през август.

"Тези данни още веднъж показват колко е важна диверсификацията и осигуряването на най-добри цени на енергийните източници преди зимния сезон", заяви Никола Стоянов.

По думите му той и цялото правителство са "за" въвеждане на компенсации за газа за предпирятията.

"Не може да има компенсации за електроенергия, а да няма за газ и да поставяме едни фирми в неконкурентна ситуация спрямо други. Твърдо ще има и ние ще подготвим схема, която ще предложим на следващия парламент", заяви той пред журналисти. По думите му бъдещите енергийни помощи няма да са причина за увеличаване на данъците. Търсят се други варианти, гледаме какво правят другите държави в ЕС, разбира се пари отнякъде трябва да се намерят, допълни той.

В момента компенсациите за тока на бизнеса се плащат от Фонда "Сигурност на електроенергийната система", в който влизат свръх печалбите на държавните енергийни предприятия. По силата на приета законова поправка преди свалянето на правителството на Кирил петков, "Българският енергиен холдинг" досега е направил три вноски по тази линия – за над 2.1 млрд. лв., които са на разположение на държавата и за други компенсации. Всъщност правителството има свобода само да приеме механизъм за компенсирането, след като сегашният действащ изтече в края на септември.

По повод възможността за бартер на газ от Азербайджан срещу български ток министър Стоянов напомни, че по време на визитата му в тази страна подобни разговори са стартирали, като допълни, че целта е била да се намерят допълнителни количества още за тази зима на добра за потребителите цена. По думите му схемата се обсъждала в детайли на експертно равнище.

В отговор на журналистически въпрос той заяви, че ще има средства за покриване на отстъпката от 25 стотинки за горивата и може да бъде удължена мярката, която според решението на предходното правителство продължава до края на 2022 г.

Стоянов продължава да настоява, че падането на цените на горивата е заради разговорите на служебното правителството, а на заради цените на международните пазари и допълни, че се водят разговори не само с "Лукойл", но и с всички участници на пазара в посока облекчаване работата им на пазара на търговия на едро на горива. Министърът визира административни пречки и допълнителни изисквания. Той допълни, че разговорите продължават и изрази увереност, че спадът на цените ще продължи.

След официалното откриване министър Стоянов разгледа изложбените щандове, където представители на български и международни фирми го запознаха със своята дейност и производство.

Изложението "MachTech & InnoTech Expo 2022" се провежда за 13-и път и тази година събира на едно място над 130 компании. До 16 септември, на площ от 10 000 кв.м. ще бъдат представени 250 световни бранда от Германия, Чехия, Австрия, Италия, Турция, Румъния, Китай и др.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anton nikolov
    #7

    Българските данъкоплатци ще издържат крадливи милионери. Това службашко правителство е за затвора.

  2. .text
    #6

    Как го сметнаха това 74%? Това са глупости! Газ трябва на големи промишлени потребители които са много далеч от 74%. Основния дял в България е на малки и средни фирми на които газта им е съвсем косвена грижа. Пука ли му на един ресторант дали газта струва 200лв. или 300лв. ЗА МЕГАВАТ? Това са смешки от гълъбарника... Руски пионки някакви и Капитан Газпром

  3. стефчо
    #5

    Добре, бе, на м.... му п....та, дайде да го видим кой точно е тоя бизнес, дето толкова се нуждае от пустия му газ. Колко процента от всички работни места представлява? Колко процента от общия БВП представлява? Щото някак си ми се чини, че газта засяга един доста скромен процент от т.нар. "бизнес" (сори, аз също съм предприемач и мога да кажа, че на мен, както и на повечето народ около мен газта ни е таман през дедовия)... И че всъщност едни млиционери, дето през живота си и едно работно място не са създали, в момента със страшна сила се опитват да ни шашкат сега колко лоши ще са нещата, ако спешно не почнем да го духаме на Путин за тая пуста газ, дето даже не ни трябва!

  4. Един препатил
    #4

    Газови помощи за бизнеса - само срещу доказано задържане на цените и увеличаване на заплатите. За да дават на бизнеса данъкоплатците също трябва да получават нещо. Нищо лично - просто бизнес.

  5. мила
    #3

    Набедени бизнесмени. С нищо не могат да се справят, ако не е държавата.

  6. Guest787
    #2

    "Този бизнес, дето хленчи непрекъснато, тези организации са посткомунистически образувания. На най-голямата от тях - БСК, аз бях дълги години президент и ви го казвам като човек, който знае отвътре нещата. Това не са истинските предприемачи на България. Това са хората, които бяха набедени и назначени за бизнесмени. Ще си продължат да хленчат, защото те без държавата не могат. Те могат само и единствено, скубейки държавата... Предприемачът е длъжен да калкулира риска си, да взема решения, съответстващи на пазарните условия. Рискът е за негова сметка, а не за сметка на всички, не за сметка на бюджета. А "Булгаргаз" като фалира, всички ще платим сметката." Сашо Дончев

  7. Backo
    #1

    Кумунисти, сър! Има помощи за ток, бензин. Удвояване на пенсии и заплати. Ще има помощи за газ. Имало пари в хазната, но докога...? Не мога да разбера за кого правят предизборна кампания момчетата на Радев, той е току що избран...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.