Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гръцкият "Уотъргейт". Кой, как и защо е подслушвал опозиционен лидер?

2 коментара
Колаж Меdiapool

Мащабен скандал с подслушване тресе от дни Гърция. Политическата буря в Гърция се разрасна, след като премиерът Кириакос Мицотакис обяви, че подслушването на лидера на опозицията е "било погрешно, но законно".

Лидерът на ПАСОК Никос Андрулакис от своя страна обвини министър-председателя Кириакос Мицотакис, че "методично избягва да дава обяснения", за да спечели време по повод скандала с подслушването, пише вестник "Катимерини“.

Андрулакис, който е член на Европейския парламент от 2014 г., а през декември 2021 г. беше избран за лидер на ПАСОК, съобщи миналата седмица, че е научил, че Националната разузнавателна служба (EYP) е подслушвала разговорите му в края на 2021 г.

Андрулакис заяви, че премиерът "методично избягва да дава обяснения за създадения от Националната разузнавателна служба клон дълбоко в държавата".

"Шпионският софтуер "Предейтър“ (Predator) беше използван за подслушване на телефона ми, докато само няколко дни по-рано бях поставен под наблюдение от EYP", заяви Андрулакис и добави, че "нямаше да сме наясно с тези тъмни практики, ако не беше официалният доклад на Европейския парламент".

Андрулакис посочи, че Националната разузнавателна служба е приписала необходимостта да бъде подслушван с искания от властите в Армения и Украйна – нещо, което и двете държави са отрекли чрез посолствата си в Атина.

Скандалът, който избухна миналата седмица, предизвика бурни реакции, като опозиционните партии поискаха задълбочено разследване и определиха разкритията като личния "Уотъргейт" на Мицотакис.

"Приказките за предполагаемото участие на Армения и Украйна в моето наблюдение бяха развенчани от съответните им посолства по най-официалния и унизителен за вас начин", заяви Андрулакис, обръщайки се към Мицотакис.

"Няма да приема никакво прикриване“, каза Андрулакис и добави, че Мицотакис се е опитал да "омаловажи ключов случай за разделението на властите в страната".

"Въпросът не е личен, а е въпрос на демокрация. Той се отнася до тревогата на всеки гражданин, който иска да живее и да отглежда децата си в условия на справедливост и абсолютно зачитане на човешките права. Ще продължа да се боря, за да може съдебната система, гръцкият парламент и европейските институции да извадят наяве цялата истина", каза Андрулакис, цитиран от БТА.

ПАСОК е третата по големина политическа партия в страната и в продължение на десетилетия беше основният политически съперник на консервативната "Нова демокрация" на Мицотакис. В средата на следващата година в Гърция предстоят парламентарни избори, в които ПАСОК може да се окаже ключов играч, ако нито една партия не спечели достатъчно гласове, за да не се нуждае от коалиционен партньор, както показват социологическите анкети, отбелязва Асошиейтед прес.

На 26 юли Никос Андрулакис подаде жалба до прокурорите във Върховния съд на Гърция, в която се казва, че е имало опит за подслушване на мобилния му телефон с шпионски софтуер, наречен Predator.

Миналата седмица ръководителят на Националната служба за разузнаване Панайотис Кондолеон и началникът на кабинета на министър-председателя Григорис Димитриадис неочаквано подадоха оставки заради случая.

Мицотакис заяви вчера в обръщението си към нацията, че "това, което се случи, може да е било законно, но е било грешка".

"Аз не знаех и очевидно никога не бих го допуснал".

Гръцкият премиер съобщи, че е разбрал за подслушването на Андрулакис едва "преди няколко дни" и обяви мерки за затягане на контрола върху дейността на разузнавателната служба и повишаване на прозрачността на нейните практики.

Основната опозиционна партия СИРИЗА заяви, че Мицотакис не е успял да отговори на важни въпроси, включително защо Андрулакис е бил смятан за заплаха за националната сигурност и е бил подслушван.

През април гръцкият финансов журналист Танасис Кукакис съобщи, че е бил уведомен от групата за дигитални права „Ситизън лаб“ (Citizen Lab), че телефонът му е бил обект на наблюдение чрез софтуера Predator от юли до септември 2021 г. Комитетът за защита на журналистите беше призовал за бързо и задълбочено разследване, за да се установи кой е организирал това наблюдение и да му се потърси отговорност.

Правителството отрича да използва софтуера Predator, а Мицотакис не спомена случая с журналиста при вчерашното си обръщение към нацията, отбелязва "Катимерини“.

Националната разузнавателна служба отговаря директно пред кабинета на министър-председателя - промяна, която Мицотакис сам въведе след спечелването на изборите през 2019 г., припомни Асошиейтед прес, цитирана от БТА. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гьорче Петров Н
    #2

    Преди години, бяаа фанаали Американците чрез някакво корумпе(дето паднал от над 10тия етаж докато си пушил цигарата) да са се закачили директно за Гръцките ДжиЕсЕм Оператори или Специално за Всички Гръцки Политици от Най Високо Ниво, или И Двета.... Нищо Ново, тук, под мен, "анита" казва "В България е същото.", ами не точно, ния директно си даваме БТК-то Цялата Комуникация на Руснаците, питай Бойкоу!?!

  2. анита хегерланд
    #1

    В България се прави същото.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.