Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Граждански организации се включват в контрола на европроектите

9 коментара
В края на правителствения мандат се очаква да заработи отдавна лансираната от вицепремиера Меглена Плугчиева идея неправителственият сектор да се включи в наблюдението и контрола върху усвояването на милиардите от еврофондовете.

Брюксел потвърди резервите си към ревизията в закона за конфликт на интереси

Говорителят на Европейската комисия Марк Грей потвърди във вторник резервите на Брюксел към промените в закона за конфликт на интереси, които българският парламент трябва да приеме окончателно. Това трябваше да стане във вторник, след като Изпълнителното бюро на БСП огледа оспорваните текстове, но това не е станало.

Още

Засега е предвидено неправителствените организации (НПО) да се включат като наблюдатели при изпълнението на големите инфраструктурни проекти по оперативните програми "Околна среда", "Регионално развитие" и "Транспорт". Това заяви Плугчиева след среща с няколко НПО-та, чиято основна цел беше те да дадат своята оценка за изпълнението на "Стратегия за прозрачно управление и за превенция и противодействие на корупцията за периода 2006-2008 г.".

Няма да има някакъв сложен механизъм за включването на гражданските сдружения в контрола над изпълнението на европроектите, каза Плугчиева. Тя не поясни защо от миналото лято досега това не е станало.

Въпреки че не е ясно как ще се финансира изграждането на магистрала "Тракия", организацията "Трансперънси Интернешънъл" вече е избрана да наблюдава договарянето и изпълнението на проекта, съобщи Диана Ковачева от "Трансперънси".

Сдружението само е поискало да осъществи граждански контрол на този "непрозрачен през годините" проект и след съдействие от страна на Плучгиева, от Национална агенция "Пътна инфраструктура" са се съгласили, каза Ковачева.

Гражданските организации казаха след срещата, че на хартия върши много, но на практика – много малко. Поводът този път беше стратегията за борба с корупцията, одобрена от кабинета през 2006 г. и чието изпълнение е приключило миналата година.

Мнението на "Трансперънси", които са анализирали свършеното във връзка с борбата с корупцията по високите етажи на властта и непрозрачното финансиране на политическите партии, е, че голяма част от мерките, предвидени в стратегията са изпълнени на документ, но са празни откъм съдържание. Освен това големият брой мерки са приемани непоследователно, без приемственост, което ги прави неефективни.

Центърът за изследване на демокрацията (ЦИД) дадоха своята оценка за работата на Комисията по превенция и противодействие на корупцията (КППК) към МС, която сега се оглавява от Плугчиева. Звеното е създадено във връзка с изпълнението на стратегията, но то не успява да запълни вакума между приемането на мерки и неефективното им изпълнение. Комисията не успява да осъществи и адекватен мониторинг на действието на стратегията. Комисията се нуждае от собствен секретариат и бюджет, смятат от ЦИД. В момента секретариат на комисията е дирекция “Главен инспекторат” на МС.

Диана Ковачева от "Трансперънси" и Руслан Стефанов от ЦИД се обединиха около мнението, че при изготвянето на новата стратегия за борба с корупцията, правителството трябва да се стреми към малко на брой, но ефективни мерки. Дали ще е окончателното приемане на закона за лобизма, дали ще са промени в изборното законодателство, така че да се гарантира прозрачното финансиране на партийните кампании – по добре да е една мярка на година, но да се усети ефектът от нея, казаха от НПО-тата. Те препоръчаха да се прави оценка на стратегията на всеки шест месеца, а не след приключването ѝ, както в случая.

Много е важно правителството да не допусне "разводняване" на Закона за конфликт на интереси, за което настояват и от Брюксел и чието изработване е голям напредък в борбата с корупцията, каза Руслан Стефанов. От "Трансперънси" предложиха на Плучгиева да бъде изработен механизъм – набор от индикатори, с който да се оцени доколко е ефективен закона.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kaka
    #10

    мерките са много на брой, но неефективни. ми как иначе, щом комисията е на заплата към МС..цитат:"..правителството трябва да се стреми към малко на брой, но ефективни мерки."

  2. реалист
    #9

    Ей, голяма шаврантия е тази Плугчиева. За да си запази поста е готова и майка си да продаде! От май до сега нищо не е направила.Каквото можаха от Брюксел да ни вземат, взеха ни го!

  3. www
    #8

    за Всички Проекти засягащи Пари на Публиката, Народа, Обществото, Демоса...+Граждански организации се включват в контрола на европроектитеСтратегията за борба с корупцията – много на хартия, малко на практикаДесислава Лещарска31 Март 2009

  4. Стратег
    #7

    Тая Комисия имаше преди три месеца два документа на сайта си. Сега ЦИД и Трансперънси оценяват цяло правителствена стратегия!

  5. pesho1
    #6

    Много интересно, как по-точно "Трансперънси Интернешънъл" вече е избрана да наблюдава договарянето и изпълнението на проекта за изграждането на магистрала "Тракия"? Кога е имало подобна процедура? Или просто "прозрачно" е посочена?

  6. гражданин
    #5

    Имаме безброй партии и граждански организации, но ползата е нищожна, защото те са разединен и често воюват помежду си, вместо една огромна обща организация на всички недоволни потърпевши, като средство, инструмент, механизъм, чрез който бихме могли да осъществим истински граждански контрол в цялата държава.Именно поради тази причина има само общо недоволство, но няма конкретно предложение за излизане от този батак.Защо крадците се обединиха, а ние потърпевшите сме разединени и позволяваме на тези

  7. гражданин
    #4

    Днес голяма част от гражданските организации са под крилцето на управляващите и затова няма никакъв резултат от тяхната дейност. Имаме около 20 пенсионерски организации с верни и послушни ръководства

  8. Една мярка,
    #2

    ...

  9. ves
    #1

    Тези от правителството гледат да измислят нови чиновнически длъжности за свои хора, които да могат да получават и бонуси. Те създават комисия, която да проверява друга комисия,която да следи дейността на агенция,.... Става една дълга администрация, където уж се проверяват, за да оправдаят кражбите си.Най-накрая казват, че имало одит, сметната палата ги проверила и всичко било наред.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.