Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гражданските движения вън от политиката, предлагат социалдемократите

0 коментара

От сегашните 280 политически партии ще останат едва 20 -25, ако парламентът приеме законопроект за политическите партии на движение "Социалдемократи", представен днес от Николай Камов и Бойко Радоев.

Една от целите на проектозакона е да се пресече практиката под прикритието на граждански движения да се извършва политическа и партийна дейност. Този модел се използвал от движения като Гергьовден, ДПС, ГОДО, НДСВ и други.

Проектозаконът предвижда, че ако дадена партия при два последователни парламентарни избора не прескочи 4-процентния праг при самостоятелно участие или 8-процентния - при участие в коалиция, тя да престава да съществува и да минава през нова процедура по регистрация.

Камов и Радоев предлагат още по- голяма прозрачност във финансирането на политическите партии, "за да се пресече корупцията сред юридическите субекти, които могат да поемат държавното управление".

Бойко Радоев и Николай Камов си дават сметка, че техните предложения ще срещнат съпротива и че са насочени срещу големи икономически интереси. Те обаче искат да започне обществена дискусия, за което са изпратили писмо до президента, премиера и шефовете на парламентарните групи.

Вносителите предлагат партиите да имат право на стопанска дейност само в седем области: издателска дейност, транспортни услуги, софтуерна дейност, организация на пътувания, конгреси и почивки, ресторантьорство, производство и търговия със сувенири, консултантски услуги.

Бойко Радоев и Николай Камов смятат, че ако партиите имат регламентирана стопанска дейност, няма да получават пари по "втория начин" от общински и държавни фирми. Социалдемократите предлагат даренията и завещанията от чуждестранни юридически и физически лица да не надхвърлят 10 хиляди лева, като едно и също лице може да прави само едно дарение годишно. По отношение на българските физически и юридически лица се предвижда ограничение от 30 хиляди лева годишно. Анонимните дарения също се изключват от финансирането на партиите.

Вносителите се обявяват и против закупуването от партиите на държавни или общински недвижими имоти.

В закона са предвидени и глоби в размер от хиляда до 10 хиляди лева за онези ръководители на партии, които не отчитат в срок финансирането на организациите си.

Законът предвижда пререгистрация на всички партии в шестмесечен срок от приемането му от Народното събрание, като неспазилите срока организации се заличават от регистъра на партиите.

Радоев и Камов предлагат окръжните прокурори да прекратяват незабавно дейността на обществени организации, които извършват партийна дейност, без да са регистрирани за това. В текста на проектозакона се предвижда граждани, които участват като учредители в една партия, да не могат да членуват в друга - нещо, което в момента е свободен избор на политическите партии.

Според вносителите законът за партиите от 1990 г. е осигурил политически плурализъм, а този от 2001 г. е запазил статуквото и конюнктурата. Новият проект има за цел да модернизира и нормализира политическата система.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.