Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гражданският контрол върху армията е ключов за НАТО

0 коментара

Без съмнение през последните 3 години особено след Косовската криза Съединените щати оценяват България като политически все по-стабилна, заяви британския независим военен експерт Пол Бийвър в интервю за Би Би Си. Той обясни, че САЩ наблюдават няколко ключови политически индикатора, преди да решат дали да отправят покана - състоянието на парламентарната демокрация и парламентарния контрол над армията. "Американците считат България за сериозен кандидат, но не от първа дивизия като прибалтийските републики и Словения. Прибалтийските републики са със специално положение. Те са малки и лесно ще бъдат интегрирани. Граничат с Русия и демонстрират последователно желание да влязат в НАТО от момента на независимостта им. България не винаги е демонстрирала такова желание. Коментарите на някои български политици в началото и средата на 90-те години, че бъдещето на България не е в НАТО, все още се помнят в Америка. България трябва да убеди и Вашингтон, че е жизненоважна за бъдещето на Алианса", е мнението на британския военен експерт. Той е оптимист, че Съединените щати ще са за голямо разширяване на Алианса и в Прага ще заявят - всички страни, които искат да влязат в НАТО и които имат демократични постижения и могат да бъдат полезни за Алианса, да бъдат поканени, включително България и Румъния.

Запитан за шансовете на българската военна индустрия да съживи производството си, Пол Бийвър отговори:

"Най-важното за българската военна индустрия е да получи инвестиции. Тя е наследство от съветското минало и произвежда "Калашников" и морално остаряла продукция, която не отговаря на натовските спецификации. Ако България иска да влезе в света на модерната военна промишленост, трябва да предприеме драстични мерки и може би големи съкращения, както и да продаде военни заводи на западни компании, както направиха Чешката република и Полша. Така че - инвестиции, съкращаване броя на заетите и модернизиране. Може би България няма да може да произвежда това, което произвеждаше досега. Може би пазарът е пренаситен с леки стрелкови оръжия и конвейерите за автомати трябва да спрат, а да бъдат произвеждани муниции например, защото има пазар за муниции. Необходимо е цялостно преосмисляне на отрасъла и промяна на производствата. Положителен фактор за развитието на българската военна промишленост е, че бе затегнат контролът върху износа на военна продукция. България имаше проблеми с незаконна търговия на оръжия за бунтовниците в Южен Йемен и УНИТА в Ангола. Сега обаче тази практика е прекратена и България е считана за лоялен играч".

Мнението на Пол Бийвър е, че няма проблем българската военна индустрия да се кооперира с Русия, защото вече има сътрудничество между италиански, френски и руски военни компании и съвместни производства. "Мисля, че руснаците се стремят именно към това - да изградят съюз в съюза. Не мисля, че някога Русия ще стане член на НАТО, но тя иска да има по-добри работни отношения с Алианса особено след 11-и септември, и това включва сътрудничество във военната индустрия. България има място в съвременното военно производство, но трябва да го намери. Няма нищо лошо, ако тя работи с Русия. Най-важното обаче за запада е това сътрудничество да е на бизнесоснова, а не да е ръководено от държавата", каза в заключение Пол Бийвър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.