Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Грешно или да? Как се задава въпрос без верен отговор на бъдещите юристи?

5 коментара
Грешно или да? Как се задава въпрос без верен отговор на бъдещите юристи?

По два пъти всяка година Министерството на правосъдието организира изпит за придобиване на правоспособност от бъдещите юристи. Той е в две части – тест и решаване на казус. До втората част се допускат кандидатите, постигнали определен резултат на теста.

Всяка година на този изпит се явяват стотици завършили право.

В началото на месеца се проведе решаването на теста. На пръв поглед рутинна процедура. Няколко дни по-късно обаче във фейсбук-групата "Правна лудост" се появиха няколко публикации по темата. В една от тях се твърди, че министерството е задало въпрос, на който няма верен отговор. Въпреки това в публикуваните официално отговори такъв е посочен, макар и той да е доста спорен.

Що е то кодекс?

Тестът, проведен на 4 август, се състои от 30 въпроса, обхващащи широк спектър от конспекта. Трябва да се отговоря например що е презумпция, коя институция може да прави промени в държавното устройство и др. Има и питания за процесуални правила, допускане на доказателства, образуване на производства и т.н. Всеки въпрос има по три отговора като само един от тях е верен

Във втория въпрос от теста се пита какво е кодексът. Възможните отговори са:

а) юридически акт с по-висок ранг от този на конституцията
б) юридически акт с по-нисък ранг от този на подзаконовия нормативен акт
в) юридически акт с по-висок ранг от този на закона

Според публикуваните по-късно от министерството отговори верен е третият. Само че срещу това твърдение могат да се приведат доста аргументи.

Обучението

От дискусията под поста в "Правна лудост" се вижда, че доста от коментиращите са съгласни, че верен отговор няма. Проблемът идва от там, че бъдещите юристи се обучават, че кодексът е нормативен акт с ранг на закон. Например в книгата на проф. Стефан Стойчев "Конституционно право", част от задължителната литература, се посочва:

"Кодексите заемат основно място в правната система. Те са закони с особена природа, които регулират всеобхватно обществени отношения от един правен отрасъл или особено важен негов дял...Наличието на кодекс изключва възможността за приемане на обикновен закон, уреждащ същата материя Кодексите трябва да отговарят на изискванията, предвидени за подготовката и приемането на законите..."

Такава е правната теория, а и от самия законотворчески процес е ясно, че кодексът не е с по-висок ранг – например за приемането му не е предвидено квалифицирано мнозинство. Тъкмо обратното, поправки се приемат както и във всеки друг закон.

Идеята на кодифицирането на законодателство е да се съберат в един нормативен акт всички правила от определен клон на правната система. Като такъв го определя Законът за нормативните актове. В него се посочва още, че правилата, които се прилагат за законите, важат и за кодексите.

Юристи, с които Mediapool се свърза, коментираха, че въпросът е най-малкото некоректно зададен. Предимство на кодекса над закона би могло да се търси при евентуалното прилагане на нормите. Ако текст от закон противоречи на този от кодекс, трябва да се прилага вторият. От друга страна обаче подобно разминаване изобщо не би следвало да съществува.

Къде се публикува?

Друг въпрос от теста, около който се появиха съмнения, е номер 5. В него се пита кога нормативните актове влизат в сила. Отново възможностите са три:

а) обнародване в "Официален вестник"
б) публикуване в периодичния печат
в) обнародване в "Държавен вестник"

Проблемът тук е, че и трите отговора могат да се счетат за верни. Пак в Закона за нормативните актове е записано, че законите, постановленията на Министерския съвет и нормативните актове на министрите се публикуват в "Държавен вестник". Регламентите на ЕС се обнародват в "Официален вестник" на Европейския съюз, а нормативните актове на общинските съвети – в печата. Според правосъдното министерство верният отговор на пети въпрос е "в".

Това обаче означава, че ако някой отговори, че регламентите на ЕС влизат в сила след обнародване в "Официален вестник", което е вярно, отговорът ще се смята за грешен. Същото важи и за наредбите на общинските съвети.

Мълчание

Mediapool попита правосъдното министерство за спорните въпроси от теста за придобиване на юридическа правоспособност. Повече от седмица отговор от тях няма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мира М.
    #5

    А при противоречие между текстовете на два закона (или между кодекс и закон, или дори вътре в един закон/кодекс) има значение приложното поле на самия текст - за какъв кръг случаи се отнася, а не в кой нормативен акт се намира. Това е, което определя противоречащите си норми като обща или специална една спрямо друга, като за приложното поле на специалната се прилага само тя.

  2. Мира М.
    #4

    Всъщност няма такова правило, при противоречие на текст от закона и кодекс да се прилага кодексът. Кодексът е просто закон, уреждащ по-всеобхватно дадена материя. Нищо повече. Нито е от по-висок ранг, нито се прилага с предимство.

  3. Коментарът е изтрит в 23:26 на 19 август 2022 от автора.
    #3
  4. BOKOEIZMET
    #2

    Да, некоректно е зададен въпросът за кодексите, по-точно отговорите са некоректни, но всеки с малко аналитично мислене, ще даде верен (за целите на теста) отговор. От мухата се прави слон в случая, а ако Министерство на Правосъдието работи по същия висок стандарт, както по време на управлението на ПП и ДБ, отговор не би следвало да се дава за подобно нищо. Ще си вземат поука и просто няма да задават въпроси с некоректни отговори. Относно приетият за "верен" (пак за целите на теста) отговор, ако имахте

  5. Мислимотор
    #1

    Чистка калинка по калинка във всички министерства и агенции? Но това е политическа репресия. "Не пипайте организираната престъпност!" - ще възроптае Диспепсия Атанасова от банката на ОПГерб. Но! Конкурси с тестове. Може и полиграф за интегритет. Ще стане бързо и чисто. Кандидати за държавна служба колкото искаш. Хем с европейско образование и опит.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.