Григор Димитров е в третия кръг на Откритото първенство на Австралия

Сн. ЕПА/БГНЕС

Григор Димитров се класира за третия кръг на Откритото първенство на Австралия след победа срещу представителя на домакините Танаси Кокинакис с 6:3, 6:2, 4:6, 6:4.

Победата е седма поредна за българина, след като преди Мелбърн той триумфира с титлата на турнира в Бризбейн.

Димитров започна ударно и спечели с лекота първите два сета. Той осъществи пробив в четвъртия гейм, след което взе подаването си и поведе с 4:1, за да затвори първия сет с 6:3.

Във втория Григор продължи да се забавлява на корта и направи пробив още в първия гейм, а след това още един за 4:1 и спечели с 6:2.

Третата част започна с 12-минутен гейм, в който българинът имаше три възможности за пробив, но Кокинакис се измъкна, взе подаването си и показа, че няма да се предаде без съпротива. Григор отрази брейкбол в четвъртия гейм и изравни за 2:2. В деветия гейм при сервис на Григор австралиецът успя да пробие и да вземе сета с 6:4.

Това мобилизира Димитров, който бе твърдо решен да приключи мача в четири сета. Българинът пропусна шанс за пробив в третия гейм и още четири в петия, но пробивът най-сетне бе реализиран в деветия гейм и Григор поведе с 5:4, а след това на свой сервис приключи мача, продължил три часа и половина.

"Долколкото видях, Кокинакис имаше проблеми с бедрото и не се чувстваше много добре от един момент нататък. Това го накара да играе по-атакуващо и да рискува повече, докато аз бях твърде пасивен в някои периоди от мача. Условията също бяха тежки, но въпреки всичко останах спокоен и запазих концентрация. Знам, че разочаровах публиката, но няма как – някой трябва да загуби. Не трябваше да мисля твърде много за възможностите, които пропуснах. Пропилях доста шансове, но знаех, че ако съм търпелив и спокоен нещата ще се получат“, заяви Григор Димитров в интервюто малко победата си, цитиран от БГНЕС.

"Нещата никога не са чак толкова добри или чак толкова лоши, колкото изглеждат. Важно е да намериш правилния за себе си баланс. Достигнах до етап от живота и кариерата си, в който просто се наслаждавам на тениса, независимо дали побеждавам или губя. Старая се да не съм твърде строг към себе си. Тенисът ми е дал толкова много и съм благодарен за всяка възможност да съм на корта, независимо дали за мач или тренировка, да съм във фитнеса и да се трудя упорито. Това са нещата, които ценя най-много", каза още той.

Най-добрият български тенисист определи постоянството като основен фактор за добрата му форма през последните месеци и изтъкна добрата работа, която са свършили с екипа му.

В третия кръг Димитров ще срещне португалеца Нуно Боржеш, който изненадващо елиминира 23-ия в схемата испанец Алехандро Давидович Фокина със 7:6(7), 6:3, 6:3.

26-годишният португалец, 69-и в световната ранглиста, за първи път в кариерата си достига третия кръг на турнир от Големия шлем.

Първата ракета на България Виктория Томова отпадна във втория кръг при жените след загуба от 19-ата в схемата украинка Елина Свитолина с 1:6, 3:6.

Двубоят започна равностойно и двете спечелиха първите си подавания, но след това Свитолина взе пет поредни гейма и затвория първия сет с 6:1 за половин час игра.

Във втория Томова оказа по-сериозна съпротива, като двете размениха по един пробив за 2:2. Свитолина отново успя да пробие и поведе с 4:3, а в следващия гейм българката имаше два брейкпойнта, които пропусна и украинката дръпна с 5:3, след което приключи мача на свой сервис след малко повече от час игра.

Украинската тенисистка е бивша номер 3 в света на сингъл и трикратна полуфиналистка в турнири от Големия шлем. В Австралия тя два пъти е стигала четвъртфинал.