Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Грузия търси мирно решение на кризата с Аджария

0 коментара

Председателката на грузинския парламент Нино Бурджанидзе пристигна в отцепилия се абхазки регион за преговори с неговия лидер Аслан Абашидзе, който отказва да се съобрази с условията на централните власти в Тбилиси, предаде Би Би Си.

В същото време грузинският президент се съгласи да разговаря с кмета на Москва Юрий Лужков, който във вторник пристигна на "приятелска визита" при абхазкия лидер Абашидзе, който е твърд поддръжник на руските интереси в автономията.

Влиятелната шефка на парламента Нино Бурджанидзе каза, че не очаква бързо решение на кризата, но посочи, че спорът може да се реши по мирен път и че върховенството на закона трябва да разпростряно върху цялата територия на Грузия.

Междувременно Грузия наложи икономическа блокада на Абхазия и замрази банковите сметки на нейни висши ръководители.

Това стана след като в неделя лоялни на Абашидзе военни части не допуснаха грузинския президент Михаил Саакашвили в Аджария, което накара Грузия да обяви повишена готовност на армията.

Аджарското ръководство се противопостави на "революцията на розите" през декември, когато под натиска на оглавените от Саакшавили мирни протести предишният президент Шеварднадзе бе принуден да подаде оставка. Абашидзе твърди, че прозападното грузинско ръководство иска да използва предстоящите на 28 март парламентарни избори, за да го свали от власт.

Спрени кораби и блокирани банкови сметки

"Аз съм готов да говоря с който и да е - и с врага - но за съжаление е много трудно да се говори с настоящото (грузинско) ръководство", заяви Абашидзе в интервю за руската телевизия НТВ, след като по-рано прие да се срещне с председателката на грузинския парламент.

Той добави, че правителството в Тбилиси ще изпрати предварително своите предложения за решаване на кризата.

Междувременно наложените от Грузия мерки спрямо Аджария вече са в ход:

Няколко кораба бяха спрени от грузинските военноморски сили и не бяха допуснати да влязат в аджарското черноморско пристанище Батуми, което е най-големият източник на приходи за региона.

Железопътните карга с петрол бяха спрени на сухопътната граница.

Банковите сметки, използвани от аджарските лидери за канализиране на печалбите от пристанището, бяха замразени, както и техните лични банкови сметки.

Местното население започна панически да се запасява със стоки от първа необходимост.

Стотици аджарци, много от които въоръжени с автоматично оръжие, започнаха да се събират край границата, заедно с редовната войска. Те се заканват да отговорят на атака от страна на Грузия, но изразяват надежда, че ситуацията може да се реши по мирен път.

Междувременно Саакашвили се съгласи да се срещне с московския кмет Юрий Лужков, който каза във вторник, че визитата му не е политическа и че дошъл на гости при приятеля си Аслан Абашидзе, да му даде рамо в трудния момент. Същевременно Лужков осъди Тблиси за ескалацията на напрежението.

Вашингтон и Москва наблюдават развитието на ситуацията с повишено внимание. Русия има военна база в Батуми, а САЩ са вложили милиони долари в изграждането на петролопровода Баку - Тбилиси - Джейхан, който минава през Грузия.

Русия възложи посредническа мисия на Лужков

Руското външно министерство разчита, че предстоящата среща на московския кмет с грузинския президент може да разреши спора между Тбилиси и Батуми, заяви на първата си пресконференция в Москва външният министър Сергей Лавров, предаде РИА Новости.

По думите му, позицията на Русия по аджарския въпрос се изразява в "уважение към суверенитета и териториалната цялост на Грузия" и че проблемът трябва да се реши чрез "конструктивен диалог".

Лавров каза, че това мнение е изразено от секретаря на Съвета за сигурност при президента Игор Иванов, който на 16 март е разговарял по телефона с Михаил Саакашвили. От своя страна Саакашвили, по думите на Лавров, е отбелязал важната роля, която може да изиграе Русия във връзка с кризата между Тбилиси и Батуми.

Иванов е уверил грузинския президент, че усилията на кмета на Москва да установи диалог между Тбилиси и Батуми се ползват с подкрепата на руското ръководство, след което Саакашвили се съгласил да приеме Лужков. Освен това Иванов се договорил с грузинския президент за визита в Москва на секретаря на Съвета по национална сигурност на Грузия, която да се осъществи на 18 март.

При пристигането си в Батуми председателката на грузинския парламент заяви: "Аз не съм такъв оптимист, за да мисля, че всеки въпрос може да бъде решен незабавно, но се надявам, че ние ще намерим мирно решение и ще създадем нормални условия за осигуряване на конституционния ред и провеждането на изборите".

Блокадата срещу Аджария била в полза на Русия

Руският в. Газета съобщава, че наложената от грузинците блокада над Аджария е изгодна за Русия, тъй като след затварянето на пристанището в Батуми нефтът ще се превозва през Русия. За транзита на каспийски нефт Грузия печели 60 млн. долара годишно. Газета освен това пише, че в случай на продължителна блокада западните инвеститори могат да си спомнят за руския маршрут на петролопровода Баку - Тбилиси - Джейхан, който по-рано бе отхвърлен заради войната в Чечения.

Заради наложената икономическа блокада част от суровия петрол от Азербайджан не е успял да бъде доставен по предназначение. Експерти се съмняват, че Грузия може да изпълни цялостно задълженията си по експорта през черноморския терминал в Поти, който е на нейна територия, пише руският вестник.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.