Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Ханделсблат": Политиката на кабинета "Борисов" задълбочава кризата

37 коментара

Икономическата криза и непоследователните действия на кабинета допълнително увеличиха бедността в България, най-бедната страна членка на ЕС. Това пише в. "Ханделсблат", цитиран от Дойче веле.

И на самите българи им е ясно, че не са особено заможни, че богатите западноевропейци печелят средно три пъти повече от тях. Когато преди няколко седмици собственият им премиер ги призова към по-особен вид спестовност, на мнозина българи им дойде в повече, посочва авторът на статията, като представя идеята на Бойко Борисов за самозадоволяване със селскостопански продукти и по-конкретно за садене на картофи.

Онова, което звучи като сатира, за мнозина българи си е горчива реалност, пише "Ханделсблат" и припомня, че средните доходи в страната се сринаха през последните две години. България, която в продължение на дълги години демонстрираше стопански ръст от по 6 и повече процента, внезапно се оказа на ръба на икономическия си провал.

Чуждестранните инвеститори, които преди кризата финансираха стопанското оживление с щедри капиталови инжекции, днес предпочитат да заобикалят малката страна на Балканите.

Непоследователната политика на управляващите не дава възможност положението да се подобри, констатира по-нататък германското издание и цитира Антон Михайлов, експерт по проблемите на България към Виенския институт за международни икономически сравнения. В характеристиките си за управлението той говори за хаотичен мениджмънт на финансовата политика и липса на ясна линия на консервативното правителство на Борисов, поради което бъркотията се задълбочавала още повече.

Като пример се посочва увеличението на тютюневия акциз преди година, който, вместо да повиши приходите в бюджета, ги намалил поради това, че пушачите заобикалят данъка, купувайки си цигари на черния пазар.

Авторът на статията Щефан Менцел представя накратко правителствения икономически план за следващите три години, с чиято помощ трябва да се оздравят държавните финанси и да се стимулира стопанският растеж. Според зам.-финансовия министър Боряна Пенчева, в средносрочен план това ще помогне на България да изпълни критериите за влизане в зоната на еврото.

Ако България иска да попадне там, страната като начало ще трябва да се справи с гръцката криза, която я засяга поради тясната обвързаност на икономиките на двете страни. Томас Мироу, шеф на Европейската банка за възстановяване и развитие, вече предупреди, че гръцката криза рискува да прелее към Балканите, пише вестникът. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. разсъждаващ
    #37
  2. ХАХА
    #36
  3. ХАХА
    #35
  4. Обективен
    #34
  5. Дедо Тошо
    #33
  6. ха-ха-ха
    #32
  7. Дедо Тошо
    #31
  8. Дедо Тошо
    #30
  9. поет
    #29
  10. 1111
    #28

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.