Холандия изхвърли Бразилия

87 коментара
Отборът на Холандия елиминира от световното първенство по футбол в Република Южна Африка отбора, който предварително бе сочен сред най-сигурните участници на финала и претенденти за титлата – Бразилия. В другия мач Уругвай за първи път от 40 години достигна до полуфинал на Световното първенство, побеждавайки Гана.

В четвъртфинален мач на стадион стадион "Нелсън Мандела Бей" в Порт Елизабет Холандия победи с 2:1, като надигра убедително противниците си и можеше да спечели с далеч по-голяма разлика.

Началото на мача не предвещаваше такава развръзка. Бразилия поведе още в 10-тата минута с гол на Робиньо изведен с дълъг пас от Фелипо Мело един на един срещу вратаря Щекеленбург.

Холандците коренно промениха съотношението на силите през второто полувреме. За това помогна и автоголът на Фелипе Мело, който при остро центриране на Уесли Снайдер в 53-тата минута се сблъска с вратаря, удари топката леко с глава и я изпрати в мрежата.

Изравняването на резултата като че ли съкруши бразилците и разстрои играта им до неузнаваемост. В 68-та минута след ъглов удар и асистенция на Кайт на близката греда победния гол за Холандия с глава отбеляза Снайдер.

Малко след това за груба игра срещу Робен Мело получи червен картон.

До края на мача бразилците не успяха да създадат почти нито едно положение за гол, а холандците на няколко пъти пропуснаха да увеличат разликата от изключително удобни позиции.

Уругвай е двукратен световен шампион, но в последните десетилетия не бе напомнял за старата слава. Това се случи срещу Гана.

Южноамериканците победиха африканския тим след дузпи с 5:3 при 1:1 в редовното време и продълженията. Уругвай триумфираха в драма, която завърши с хладнокръвно изпълнение на резервата Себастиан Абреу, която прати двукратните световни шампиони на полуфинал за първи път от 40 години.

За Гана остана огромното съжаление, че не можа да стане първият тим от Африка, стигнал до най-добрите четири на Световно първенство. Африканците пропуснаха дузпа в последната минута на продълженията.

Гана откри резултата в края на първото полувреме след като Съли Мунтари изненада Фернандо Муслера с удар извън пеналта и откри резултата.

Южноамериканците станаха много по-агресивни и в няколко ситуации на терена прехвърчаха искри. В 55-ата минута Форлан изпълни фаул по диагонала, вратарят на Гана Ричард Кингсън подцени ситуацията и резултатът бе изравнен - 1:1.

В самия край на дадените продължения бе отсъдено спорно нарушение срещу ганайския нападател Фусиле. При последвалото центриране уругвайците на три пъти успяха да избият топката от голлинията, като третия път - с ръка. Голмайсторът на отбора Асамоа Гиан обаче пропусна.

Така се стигна до серията дузпи, която започна с точно изпълнение на Диего Форлан. За Гана се разписа Асамоа Гиан, който показа характер и донякъде се реваншира за пропуска си минути по-рано. Маурисио Викторино и Стефан Апия също бяха безпогрешни - 3:3. Скоти изведе уругвайците отново напред, а Муслера спаси изстрела на опитния Джон Менса. Макси Перейра пропусне да доближи Уругвай до мечтаната победа, шутирайки високо над гредата, но след това Муслера парира и удара на Адиа. Последната дузпа за Уругвай изпълни Абреу, който копна топката и прати Уругвай в голямата четворка.